• köln'de uluslararası bir fuar esnasında alternatifi olmayan bir restoranda, garsona bizim masaya daha çabuk sipariş getirmesi için on euro fişeklemiştim.
    garson bıçkın çıkmış siparişimizi en sona bırakmıştı.
    o günden sonra bir daha avrupaya vize alamadım.
  • orda burda hep anlatılır. bakanlıklarda işleri çaycılar hallediyor diye. bakanlığa girer girmez çaycı arayıp bulmuştum. 50 tl verdim. işimizi halleder misin diye. hemen hallediyorum, burda bekleyin diyip bi gitti...... işte gitti. hayvan gibi bakanlık. bulamadık adamı. süper akıllı olduğumdan telefonunu istemiştim. burdan çekmiyor demişti. bakanlıkta telefon çekmemesi diye bişey mi olur diye düşünemiyorsun tabi. fbi gibi bişey bizim için. neyse adamı bulamadık.

neyse zaten normal bir işti. işimi hallettim kendi başıma. çaycıya da artık sadaka vermiş olduk. çok uyanığım ya amk.
  • "şimdi sana bu 5 lirayı veriyorum. sen de bu 5 lira karşılığında, kendi sınav kağıdına benim ismimi yazacaksın. benim sınav kağıdıma da senin ismin yazacağım."

sonuç: almadı tabi.
  • sanırım sene 1995 ya da 1996. muhasebecinin yanında çalışıyorum, kayıtları bilgisayarda tutuyoruz ama beyannameleri (kdv, stopaj vb.) matbu kağıda yazılarak veriliyor. bu beyanname kağıtları da normal şartlarda vergi dairelerinde ücretsiz verilir, gider alır, doldurur ödersin vergini.

ama bu bedava kağıtları sen git vergi dairesinin kalorifercisine ver dağıtsın diye, adam da başlasın rüşveti kesmeye. devletin bedava verdiği kağıtlardan alabilmek için kaloriferciye 2 paket uzun kırmızı marlboro vermek zorunda kalıyorduk her ya.

not: patron 3 paket ver diyordu ben iki paket verip bir pakti cebime atardım.
  • tapu katastro tapuyu uzerimize alirken 200 tl girmisti 8 yil filan once
  • 0 (sıfır)
    denedim 2-3 kere yüzüm gözüm kızardı beceremedim son anda vazgeçtim
    ya ne bileyim evet işin hallolucak ama koskoca bir insan var karşında
    ne büyük risk ! ya rencide edersen karşındakini ?
    şerefli, gururlu bir aile babasına denk gelirsin.
    kavga etmeseniz bile utancından yerin dibine girersin.
    100-150tl verip karşındakinin şahsiyetini almış gibi oluyorsun.
    rüşvet teklif etmek ile para ile ilişki teklif etmek arasında hiçbir fark yok.
hesabın var mı? giriş yap