• asıl mesele anadolu'nun en ücra köşesinde bile adam akıllı bir milyon liradan aşağı konut kalmadı.
    bu haberi duyan ev sahipleri de yüzde yirmi belki de daha fazla zammı geçirdi konutlara.
    bu krediyi alacak olan kesim yine yüksek gelirli kesim.
    bu hükümetin dar gelirliyi asgarî ücretliyi düşündüğünü ben hiç görmedim.
  • bakın bu kredi ne işe yarıyor.

- müteahitsiniz, inşaatı yapıp bitirdiniz, yarıdasınız ama büyük sıkıntıya düştünüz veya yatırımınızı nakite dönüştürüp enflasyona karşı koruyacak bir araca dönüştürmek istiyorsunuz. müşterileriniz bu krediden alıyor ve sizin şişirdiğiniz fiyattan evi alıp sizi kurtarıp zengin ediyor.

- vatandaş zamlı fiyattan evi alıyor düşük faizle aldım diye seviniyor, bir kaç yıl içinde verdiği karar, enflasyon bu şekilde devam ederse anlamlı hale gelecek.

- devlet bankası bu işten zarar ediyor ve bu zarar bizlerin vergisinden karşılanıyor. düzülen yine biz oluyoruz.

müteahitlere bizim vergilerimizden kaynak aktarmak için yapılmış bir hareket başka bir şey değil.
  • ekşideki herkesin 50-60 bin maaşı yok muydu ya? alırsınız işte maaşınızın 5te biri ile.
  • türkiye'de ev sahibi olacak kişiler için çok da önem arz etmeyen durum.

bu haber yapıldıktan sonra hemen hemen bütün müteahhitler zaten evlerde en az 200.000 tl arttışa gittiler. bu da demek oluyor ki, senin 10 yılda vereceğin fazla faiz ücretini müteahhit senden peşin istiyor.

ev almak isteyenler için bir şey değişmemesinin 2. sebebi de, müteahhitlerin istediği kadar kredi çektirmeleri. çünkü ona göre vergi verecekler. türkiye'de müteahhitler vergiden muaf oldukları için de istedikleri gibi rayiç bedel gösterebiliyorlar. o rayiç bedel kadar da araba değiştirip gider gösterdikten sonra hiç bir sıkıntıları olmuyor.

yani bizim heveslenmemize, lan zaten bir sürü kira veriyorum, belki ev sahibi olur muyum diye düşünmemize gerek yok.
  • ev fiyatlarını hemen yükselterek, gülümsemenin yerine midene yumru kondurarak dengelerler.
    güzel şeyler zaman almıyo bu ülkede, olmuyo.
  • bakalım bu sefer vergilerimizle kaç kişiyi ev sahibi yapacağız?
  • bu kredileri zaten herkes alamayacak. biz ev sahibi olmanız için elimizden geleni yapıyoruz ama sizin capiniz yetmiyora geliyor iş. inşallah da kimse almaz alamaz bu krediyi.
  • zengine kaynak aktarımıdır. buna sebep olan fakir fukaradan çıksındır.
  • 0,99 ilk çıktığında 270 bine aldığım dairem, ertesi sene 0,59 çıktığında 500 bin ediyordu.

sonra enflasyon vs derken 1. katta ki benimle aynı olan dairenin evi 890 bin tl civarına satılığa çıkardığını duydum (2 ay kadar oldu, hala satılmadı tabi)

şimdi bir daha 0,89-0,99 muhabbetleri dönüyor. bildiğim kadarı ile "0" daire haricindekilere bu kredi yok..

lakin bizim komşu gibi hepsi 1.200,000 tl ye fiyatları güncelleyecektir.

bana sorarsanız benim daire hala 270 bin eder zira aldığım zaman dolapları sağlamdı şimdi hepsi gıcırdıyor. eve boya da lazım.. ayrıca önce ebeveyn banyosunun gideri sonra da ana banyonun gideri su kaçırmaya başladı sigortadan tamir ettirdim..

betonun bu kadar zamlanması zoruma gidiyor lan...

sabah sabah editi :

bir emlakçı 300 bin'e alayım ben evi demiş. olm satarım da, kendim oturuyorum lan. kendim oturmak için aldım.. sikik mal sahibi olup kiraya verin diye neden satayım ahaha
  • şimdi olay şöyle. faiz oranları düştü diye müteahhitler konutlarına zam yaptılar, bunu gören ikinci el ev sahipleri de zam yaptı. ama müteahhit kesimi gelir vergisi ödememek için evin satışını düşük göstermek istiyor, yani konutu sattığı fiyatın %40 eserinde gösteriyor. bu aleni vergi kaçırma oluyor ve büyük suç.

işin ikinci komik kısmı ise faizler düştü diye zam yaptı müteahhit ama kredi kullandırmıyor. e piç ne anladık biz bu işten. yani olayı şöyle anlatayım, devlet diyor ki ben sana çakıl taşı vereceğim onunla konut alabilirsin. bu duyan müteahhit konuta zam yapıyor ama diyor ki "hayır çakıl taşı kabul etmem". bu tür olaylar başı boşlar evreninde olur sadece.

tüh ya biz de bu evrendeyiz işte.
hesabın var mı? giriş yap