22324 entry daha
  • abd tarafından ukrayna'ya gönderilecek olan 60 milyar dolar para daha fazla ukraynalının ölmesinden başka bir işe yaramayacaktır.

abd babasının hayrına göndermiyor bu paraları. kendi çıkarları için gönderiyor.

ukraynalı garibanların ülkelerini savundukları için öldüklerine inananlar en hafif tabiriyle cahildir. buna inanmadıkları halde propagandasını yapanlar ise kötü niyetli. o garibanlar abd'nin çıkarları için öldüler ve kalanları da aynı sebeple ölmeye devam edecekler.
  • "ukrayna bu mevzu ta 2014'te patlak verdiğinden beri hiç bu kadar zayıf olmamıştı, rusya bu yaz fırsatı değerlendirmeli" deyip duruyorum. bu tamamen benim öne çıkardığım bir görüş filan değil bu arada, senatöründen generaline pek çok uzmanın da sıkça dillendirdiği bir şey.

savaşın büyük rus taarruzuyla başlayacağını düşündüğüm yeni safhasının başlangıcı, bir nevi ısınma turları olarak ben nisan ayının son 10 günlük kısmını almayı kendi adıma mantıklı buluyorum. 61 milyar dolar değerindeki yardım paketi ukrayna için sahada ciddi değişikliği beraberinde getirebilecek bir paket değil, yine bunu da ben söylemiyorum, bizzat natocuların hatta nato'nun kendisi söylüyor. sonuç itibariyle yardım yardımdır, ukrayna'ya silah ve füze akmaya başlıyor mu, başlıyor.

gerçi rusya'nın işi belli olmaz, bu savaş süresince askeri açıdan en takdir ettiğim yönleri zaten batı gibi pr gazına gelip aceleci davranmamaları oldu. "hazır bunlar zayıfken dalalım" diye yüzbinlerce kayıp verip, haddinden erken davranıp savaşı etkili bir şekilde sürdüremeyecek noktaya getirme riskini de her zaman gözetmeleri lazım. bundan dolayı çok küçük de olsa bence majör saldırı olmama ihtimali var yaz boyunca ama ben en geç temmuz ayı başında geleceğini düşünüyorum.

dünden bu yana zaten tempoyu tekrar arttırdı rusya. hatta şu saatlerde bazı bölgelerde ön hazırlık sonrası piyade sahaya sürüldü muhtemelen, detayları yavaş yavaş gece ve yarın gelir. sadece bugün rastladığım güncellemeler,

* çasov yar savunmasında ukrayna açısından kritik yerleşim yerlerinden bogdanovka düştü.

* öğle saatlerinde rusların yine çasov yar yönünde ilerleme kaydettiği bilgisi var ama net olarak yer bildirimi yok.

* novomihaylovka rus kontrolünde diyorlar ama görsel kanıt yok. gerçi deepstate bile haritada orayı ruslara vermiş, artık formalite meselesi denebilir.

* novokalinovo'da ruslar savaşı yerleşim yerinin doğrudan içine taşımış durumda, özellikle batıda ilerleme var.

* krasnogorovka'nın yüzde 30 kadarı rus kontrolüne geçti.

* oçeretino'da tren istasyonuna kadar geldiler, yerleşim yerinin güney kısmı diyelim.

* yukarıdaki güncellemeden sadece birkaç saat sonra tren istasyonunu tamamen ele geçirdikleri haberi geldi.

illa olur ya da olacak demiyorum ama avdiyivka'yı hatırlayın: rusya bir ay boyunca ite kaka, milim milim ilerlemiş; sonra birkaç saat içinde ukrayna ordusu avdiyivka'nın içinden ta lastoçkino'ya kadar püskürtülmüştü. yani natocular iyi hissedecekse tabii ki yine "aptal rusya bir ayda köy alamıyor" diyebilirler ama görebilene her şey açık: rusya yıprattıktan sonra gerilmiş yay gibi tak diye fırlıyor ve geçen sene ukrayna'nın hem önemli kayıplar verdirdiği hem de 6-8 ay bandında elinde tutabildiği yerler şimdi bir ayda düşüyor.

kaldı ki şunu göz ardı etmemek lazım: ukrayna'nın şu an işe yarayabilecek tüm askeri varlığı kuzeyde harkiv'den güneyde vuhledar'a inen hat üzerinde. oranın ötesinde rusları durdurabilecek ikinci bir hat yok yani, savaşın bütün olayı şu an nerede gerçekleşiyorsa orayla kısıtlı. ukrayna'nın tek şansı çok kayıp verdirmek, kontrollü şekilde geri çekilmek, geride savunma hatları kurmak ama onu yapmakta geç kaldıkları kanaatinde hemen hemen bütün uzmanlar (evet başta batılılar, bunları özellikle söylüyorum, "adamınız gol diyor").

rusya şu an yıpratma savaşından memnun ama ukrayna sürekli yardım almaya devam edecekse bu kadar yavaş olma lüksleri yok. cephe hattını rusya şehirlerinden uzaklaştırmak zorundalar.

o yüzden ben bu onaylanan paketi, "yazın gerçekleşecek büyük rus saldırısı" için bir nevi katalizör olarak görüyorum.

batı çok etkileyici bir hamle olmasa da öyle veya böyle kendi hamlesini yapmış oldu. artık top rusya'da tekrar. en azından benim için. yahut ünlü düşünür michael scott'ın deyişiyle, "our balls are in your court now" *
  • savaş gitgide rusya'nın lehine, batının aleyhine dönüyor. hava olarak açıklayayım.

savaşın başlarında ruslar hava üstünlüğünü dahi alamamışlardı. ukrayna hss'lerinin yüzünden yüksek irtifada görev yapamıyor, alçak irtifada manpads'lerin hedefi oluyorlardı. sead operasyonları yapamıyorlardı. zira sead yetenekleri kısıtlıydı. sadece sabit hss'lere uçak kaybetme pahasına saldırdılar ve vurdular. a/g görevlerinde teknolojiye ayak uyduramadıkları için çoğu zaman klasik bombalarla taarruz ediyorlardı. ilk başlarda ukrayna hava kuvvetleri ile temas ettiklerinde bvr kabiliyetlerinin ne kadar çağdışı olduğu gözükmüştü. ecm ve e/h kabiliyetleri kısıtlıydı. stand off a/g kabiliyetleri verimli değildi. kızılötesi hedefleme podları ve lazer güdümlü mühimmat yetenekleri hepimizin malumu. iha/siha kabiliyetleri yok gibiydi. aksine iha/siha taarruzlarına karşı çaresizdiler. hatırlayın ukrayna tb2 leri bile rus karacılarına kan kusturuyordu. elektronik savunma yapamıyorlardı. tek güvendikleri seyir ve balistik füzeleriydi. kara işinden çok anlamamakla birlikte ww2 taktiklerini uyguladıklarını görmemek için kör olmak gerekiyordu. üstelik hava kuvvetlerinin harbe hazırlık oranı oldukça düşüktü.
    daha önce suriye'de kullandıkları nispeten modern mühimmatları yeterince üretememişler ve hemen tüketmişlerdi. yerlerine de koyamamışlardı.
    su-25 ve taarruz helikopterleri ile sürekli alçak irtifadan cas ve taarruz görevleri yaptılar. zira yüksek irtifadan hedef vuracak yetenekleri kısıtlıydı. taktiksel açıdan asla anlam veremeyeceğim şeyler yaptılar. bana göre komuta ve strateji zayıftı.

bütün bunlar birleşince çok fazla kayıp verdiler. bildiğim kadarıyla 100'e yakın uçak ve 140 küsür helikopter.

ve savaş uzadıkça uzadı.
    ruslar bu süreci kısmen iyi değerlendirdiler. eksiklerini ve hatalarını büyük bedeller ödeyerek de olsa sahada gördüler.
    klasik mühimmata güdüm kitleri taktılar. az da olsa modern hedefleme podları ürettiler. bildiğim kadarı ile su-35 ve su-34lere 25 üstü adetlerde modern hedefleme podu anca takıldı. bu şekilde yüksek irtifadan isabetli vuruş kabiliyetine kavuştular. e/h yeteneklerini geliştirdiler. ukrayna sabit kanat siha etkinliğini bitirdiler. iha/siha kabiliyetlerini geliştirdiler. irandan shahed-136 kamikaze ihaları aldılar ve etkin kullandılar. sead yeteneklerini geliştirdiler. hava kuvvetlerinin harbe hazırlık oranı yükseldi. ciddi modernizasyon projeleri başlattılar. detayına girmeden kabaca kendilerini geliştirmeye başladılar. modern mühimmat üretimindeki eksikleri giderip üretimi hızlandırdılar.

finalde; batının ukrayna savaşı ile daha da zayıflatmak istediği köhne rus hava kuvvetleri artık ciddi bir modernleşme süreci başlattı.yakın bir gelicekte batının karşısında daha modern ve eksiklerini görmüş bir rus hava gücü olacak. oysaki bu savaş olmasaydı ruslar böyle kalacaktı.

şimdi siz söyleyin; bu savaştan kim karlı çıktı?
  • yukarıdaki yazar hayal dünyasında yaşıyor. neymiş rusya kendini modernize ediyormuş. oğlum adamlar kuzey kore'den top mermisi dileniyor. iran'dan teknoloji transferi yapmaya çalışıyor. bu savaş rusya'nın ne kadar zayıf, güçsüz ve çağ dışı bir orduya sahip olduğunu ortaya koydu.
  • abd'den gelen 61 milyar dolar borcun zerre etki etmeyeceği savaş. bu para da daha önce gelenler gibi ukrayna kara deliğinde birkaç hafta içinde yok olur ve şaklaban 1 aya kalmaz tekrar dilenmeye başlar. savaşı devam ettirmekten ziyade ülke ekonomisini döndürmek için bu yardımlara ihtiyacı var, savaşı da bu yüzden bitiremez. savaşın sonunda ukrayna halkının torunlarının torunları bile abd ve avrupa'ya, donlarına kadar borçlu olacaklardır.
  • daha önce rusya kazanıyor dedim ve haklı çıktım. amerika kazanıyor dedim haklı çıktım. ikisi nasıl kazanır diyenler hala oyunculara dikkat ediyor, oyun kuranlara değil. iki taraf da oyundan karlı çıktığı sürece savaş bitmez. rusya istediğini aldı mı aldı. abd aldı mı o da aldı. rusya eline oyuncak verdi, oyna yavrucum dedi. daha önce dediğim gibi, bu yangın sürer, bazen hareret artar, bazen koz haline gelir. ne abd ne de rusya söndürme taraftarı değil. soğuk ve sıcak savaş karışımı bir şey bu ve iki tarafı da besliyor. ancak israil başka bir oyuncu olmak istiyor şu aralar. oyun kurmak yanında oyuncu olmak da istiyor. iran'ı temizlemek istiyor. ancak abd içinde yahudiler israil'in oyuncu olması taraftarı değil. bu abd rusya savaşına ne etkisi var diyenler olabilir. etkisi oyun kuranların level 2 ye erken geçip geçmeyeceğini gösterecek. level 2 de rusya taraf olmaya davet edilecek, abd mi, çin mi seç denilerek. ama erken daha. rusya biraz daha ukrayna'da oyalanmalı, bu yüzden de yeni mali yardım yola çıkacak. iran patlatılırsa rusya buraya kayıtsız kalmaz, çin de öyle. önce çin ve rusya arası bozulmalı. bu olsa iran imhası ile rusya sıkışır, çin'e karşı rahat yürünür abd için.
    farkına varılması gereken oyuncular değil oyun. soğuk savaş siyaseti benzeri kutuplaşma staretijisi var. ülkelere müdahale ediliyor. siyaset için ülke halklarına acınmıyor, ukrayna gibi harcanıyor.
  • avrupa ve amerikanın yaptığı ambargolar bir işi yaramıyor çünkü türkiye, kırgızistan, kazakistan, tacikistan ve buna benzer ülkeler ambargonun çok kolay delinmesini sağlıyor. batı bu ülkeleri uyararak günü kurtarmaya çalışıyor, bir tanesine ambargo koysa o ülke tarafsızlıktan rusya’nın yanına geçmesinden ödü kopuyor. diğer taraftan rusyanın ele geçirdiği bölgeler sürekli olarak ukrayna tarafından bombalanıyor ve orada yaşayan insanlar bundan bıkmış durumda. bu bölgede ki insanlar ha rusya ha ukrayna yöneticinin kim olduğunu pek umursamıyor sadece barışın gelmesini istiyorlar.
  • ukrayna savaşta olduğu halde ekonomik verileri bizden nasıl iyi oluyor çıldırmamak elde değil. bizde bırak savaşı ramazanın gelmesi bile enflasyonu uçurdu adamlara bomba yağıyor peynirin fiyatı aynı kalıyor.
  • dünyanın en güçlü ikinci ordusunun askerlerinin durumu:

https://x.com/…iacmagic1/status/1782138173012767092
  • bir şeyler oluyor ama ona geçmeden önce az yukarıdaki bir entry'ye cevab vermek istiyorum. sosyal medya fenomeni bir arkadaş galiba, takip etmiyorum ama ne zaman böyle entry'ler görsem şu muhteşem tepkisi aklıma gelir: "anam çıldıracağm ha, çıldıracağm ha!"

yazarın an itibariyle 15 favorili entry'si şunu diyor,

--- spoiler ---

yukarıdaki yazar hayal dünyasında yaşıyor. neymiş rusya kendini modernize ediyormuş. oğlum adamlar kuzey kore'den top mermisi dileniyor. iran'dan teknoloji transferi yapmaya çalışıyor. bu savaş rusya'nın ne kadar zayıf, güçsüz ve çağ dışı bir orduya sahip olduğunu ortaya koydu.

--- spoiler ---

amerikancıların bu konsepti anlamaması şaşırtıcı değil ama bir yandan da tuhaf çünkü aslında o kadar zor bir şey değil. arkadaşlar en başta rus ordusunun modernizasyonuyla ilgili internette bile rahatlıkla erişebileceğiniz çarşaf çarşaf makaleler, akademik içerikler mevcut. bu bir sır değil: putin başa geldiğinde rusya nur topu gibi çeçenistan-inguşetya problemi olan, gerçek anlamda "bir gecede cahil kalmış", sovyetler birliği'nin son demlerinin yorgunluğuyla çöktüğü gibi onun sağladığı asgari ölçekte stabiliteyi de ansızın yitirivermiş bir ülkeden fazlası değildi. özellikle 2008'den sonra rusya şu an çin'in yaptığı gibi hayvani ölçekte bir modernizasyon çabasına girişti. yeraltı kaynaklarıyla ekonomisini toparladı, ülke içinde stabiliteyi sağladı, uluslararası piyasalara büyük ölçüde eklemlendi, elinde tutabildiği parlak zihinlerle "sovyet hurda yığınlarından" kurtulup her anlamda orduyu modernize etmeye başladı. ne kadar ders çıkardıkları tartışılır ama gürcistan ve 2014'ten beri ukrayna'da da su gibi, ekmek gibi ihtiyaç duydukları saha tecrübesini kazanmaya başladılar. özetle rusya'nın verimliliği, yeterliliği vs. tartışılabilir; bunlar zaten kişisel değerlendirme olduğu için karşı çıkmayı mantıklı görmüyorum ama "neymiş kendini modernize ediyormuş" diyen biri bence kendini aptal konumuna düşürür.

en sevdiğim argümanlarına gelelim: kuzey kore'den top mermisi dileniyorlarmış... ulan iran ve kuzey kore bu çatapatları çok daha ucuza mal ettiği için rusya oradan alıyor olabilir mi? niye bu kadar basit bir şeyi bile anlamıyorsunuz siz? ben sadece karnının doymasını bekleyen 30 tane adama bim'den beş kiloluk makarna almışsam bu daha fazlasına paramın yetmediği veya "gücümün o kadar" olduğunu mu gösterir? hayır, sadece işi düşük maliyetle ve daha uygun yöntemle çözmek istediğimi gösterir. gören de rus ordusu, iran tanklarıyla ve savaş uçaklarıyla savaşıyor zannedecek. ulan abd'nin tornavidasını 1 milyona mal ettiği şeyi 3 bin dolarlık dron vuracaksa niye rusya gidip 500 binlik füzesini kullansın? rusya'nın askeri alanda iran ve kuzey kore'yle işbirlikleri mevcut, bazı "iran malı" sandığınız dronlar direkt olarak rusya'da üretiliyor zaten. ukrayna bağımsızlığını kazandığı günden bu yana batı tarafından fişteklenen, 2014'ten beri de dünyada eşi görülmemiş yardımlarla "donatılan", savaş öncesi nüfusu 40 milyon civarı olan bir ülke. şu an çoğu avrupa ülkesini tekme tokat girsen alırsın çünkü ellerindeki her şey ukrayna'ya gitti. rusya kağıttan kaplan, silahları için kuzey kore ve iran'a ihtiyaç duyuyor ama ne hikmetse 40 milyonluk ukrayna tüm dünyanın desteğine rağmen kan kaybetmeyi sürdürüyor. o zaman nato kağıttan kaplan diyebilir miyiz? yok diyemezsek, argümanım yanlışsa, neresi yanlıştır mesela? ukrayna'da sadece ismi cismi bilinen kaç bin tane yabancı "gönüllü" öldü, haberiniz var mı? abrams, bradley, patriot, storm shadow, vampire... bu oyuncakları ukrayna kendi mi üretti? öyle bir algı yaratılıyor ki zannedersiniz ukrayna yüzölçümü olarak lüksemburg ayarında, 3 milyon nüfuslu bir yer de rus ordusu burada perişan oldu, ordusunu kaybetti. kendi yalanlarınızdan ve inanmak istediklerinizden sıyrılırsanız siz de göreceksiniz, kafası birazcık çalışan ve daha da önemlisi gerçeklerle, verilerle, istatistiklerle çalışan adamların söylediği üzere rus ordusu savaşın başına kıyasla daha güçlü. hep söylüyorum insani açıdan yitirilen her bir can elbette önemlidir ama savaş ne yazık ki "varvara teyzenin oğlu öldü" basitliğinde incelenebilecek bir mefhum değil. savaş ekonomi ve politika işidir, ülke ve coğrafya nezdindeki kazanımlar da büyük oranda buna göre belirlenir. ikinci dünya savaşı'nda 20 milyondan fazla sovyetler birliği vatandaşı ölmüştür; bu şüphesiz her bir aile için büyük kayıp ve trajedidir ama şu an yaşadığınız dünya, sovyetler birliği'nin savaşı kazandığı bir dünya. demek istediğim bu. kısacası rusya yarın savaşı net olarak kazansa, iran'dan dron alması hiçbir şeyi değiştirmeyecek. hepsini geçtim ukrayna tamamı avrupa kıtasında bulunan en büyük ülke lan. ve aldıkları "küçük" yardım paketi bile 61 milyar dolar değerinde. rusya'nın yurtdışında el koyulan varlıkları 300 milyar filandı yanlış hatırlamıyorsam. bu ülkeye iran yapımı dronla saldırdı diye rus ordusu "bitmiş" oluyor he mi? o zaman bayıldığınız avrupa ülkelerini çöpe atın gitsin, 30 tanesinin çabası kuzey kore mermisine denk değil demek ki?

sahaya dönersek,

* novomihaylovka'nın rus kontrolüne geçtiğini resmen savunma bakanlığı ağzından da duymuş olduk bugün.

* ruslar oçeretine'de dünden beri ilerlemeyi sürdürüyor. dünkü güncellemede tren istasyonunu ele geçirdiklerini yazmıştım. bugün ukraynalılar, rusların yerleşim yerinin güneydoğusunu tamamen ele geçirdiğini yazıyor.

* daha da önemlisi, yine ukrayna tarafından gelen bir haber, eto'o bitmiş. dur lan o başkaydı... ruslar, sumı-harkiv hattındaki mayınları temizlemeye başlamışlar. son haftalarda "büyük taarruz"un haberini veren en önemli veri bu bence. en az 300 kilometrelik bir hattan söz ediyoruz. üstelik ukraynalı sabotajcılar hatırlayacağınız gibi yakın zamanda rusya federasyonu sınırlarına girip belgorod ve kursk oblastlarında sınır bölgelerinde terör estirmişti. rusya oradaki mayınları temizliyorsa kesinlikle kuzey cephesi açılacak demektir.

* şu an hareketliliğin ön plana çıktığı yerleri şöyle gösterebilirim. rusya benim anladığım kadarıyla çasov yar'ı alıp toretsk, kurahove ve konsantinivka gibi donbass'ın geri kalan görece önemli lojistik hatlarını izole etmeye çalışıyor. en azından aktif saldırı yönü ona işaret ediyor.

bu çabanın yaz taarruzuyla ilişkisi var mıdır yoksa birbirlerinden tamamen bağımsız olarak mı gelişirler? bilmiyorum ama bence rusya açısından mantıklı olan en azından çasov yar'ın düşmesi. çünkü tekrar haritaya dönecek olursak şurada sadece çasov oğlanın düşmesi (en üstteki) yuvarlak içine aldığım yeri ukrayna açısından savunulması imkânsız hale getirecek çünkü orada yığınak yapılabilecek, rus tehdidi olmadan kullanılabilecek yer pek yok. dümdüz tarla.

hep söylüyorum rusya geniş çaplı bir taarruza girişmediği sürece ukrayna muhtemelen çok büyük çöküş yaşamaz, savaş bu tempoda devam ettiği takdirde hiçbir zaman rusya'nın tek bir günde 20-30 kilometre yaracağını sanmıyorum. onun için daha fazlasını yapmaları lazım. yine de yakın zamanda avdiyivka'da olanlar bize fikir verebilir: paylaşacağım ilk fotoğraf 15 şubat gecesinin güncellemesi. tık referans oluşturması açısından mesafeyi de ekledim (edit: sonradan fark ettim, mesafe filan yazmıyor lol, o siyah hattın başıyla sonu 11 kilometre). bu ise sadece 48 saat sonrası.

yani gördüğünüz gibi ukrayna sağlam yığınak yaptığı, gerçek anlamda kaleye çevirdiği yerlerde rusları yıpratıyor ama o kaleler düştüğünde her zaman hemen bir gerideki pozisyona geçemiyor. işin ukrayna açısından daha can sıkıcı olan kısmı şu ki donbass'ın ötesinde böyle mevkiler zaten yok. ikincisi, eskisi kadar cephanelik ve asker yok.

velhasıl rusya büyük ölçüde fiyasko sayılabilecek kiev denemesinden sonra ikinci kez riskli bir manevra denemek üzere. bu noktadan sonra yazın kıyamet kopmazsa gerçekten çok şaşırırım ve gerçekten o zaman ben de rusların askeri kapasitesini sorgulamaya başlarım. yine de hep söylüyorum: kiev fiyaskosunun diğer tarafında ukrayna'nın güneyde çöktüğünü, rusya'nın sadece birkaç günde 100-150 kilometre ilerlediğini unutmayın... savaşı bekleyen, hazır, "diri bir traore" kıvamındaki ukrayna'da olmuştu bu. artık öyle bir ukrayna da yok.

uzunca süredir "bir şey olmuyor" diye yazmıyordum ama son birkaç gündür hareketlilik yine çok arttı. bu aralar en azından 2-3 günde bir güncelleme paylaşmak makul olabilir, söylenecek bir şeyler olur gibi duruyor çünkü.

(o değil de rusya'nın oçeretino operasyonundan sorumlu kişi küfürbaz haydo olabilir mi? oğlum şemistan çek yayı fırlat beni yarrak gibi uzayayım oraya... güneyde ve kuzeyde harita açılmadı mı daha bu ne)
hesabın var mı? giriş yap