• sabahtan beri telegram'a katılanlardan gelen bildirimleri gördükçe beni kahkahalara boğan tepkidir.

bildirimlerinden en ilginç olanı ise “su telegrama katıldı” oldu. “oha lan benim su diye arkadaşım mı varmış? vay be bu ilik gibidir he isme baksana” diye düşünürken olayı ayıkmaya başladım. 3 m2 dükkanında su satan akp'li mahalle esnafımızın da telegram'a katılışıyla “işte bu iş oldu” dedirtti.

sizin ben o çok önemli kişisel bilgilerinizi seveyim. kişisel bilginiz mi kaldı türkiye cumhuriyeti'nde? hepsi bir bir satıldı. devlet bankaları bile verilerinizi korumuyor. facebook hesaplarınız, instagram hesaplarınız; siz “mal gibi tüketin” diye dizayn ediliyor zaten.

bir de şey demişler, avrupaya böyle bir dayatma olmuyor ama türkiye'ye oluyor.” senin böyle bir şey demeye hakkın var mı sayın çok önemli ülke vatandaşı? senin hükümetin sana ortadoğulu muamelesi yapıyor. whatsapp niye yapmasın? daha geçen hafta ülkenin üniversitesinin kapısı kelepçelendi. öğrenciler göz altına alındı. sesini çıkarttın mı?

ülke soyulurken, araplara peşkeş çekilirken sesini çıkartmayan halk, kıytırık bilgilerini whatsapp kullanmak istiyor diye yaygara kopardı. akın akın tepki gösterdi. şaka gibi ülkeyiz yeminlen.

edit: sanki whatsapp kullanmayı bırakmayın demişim gibi anlayan aklıevvelere bu editi yapmam gerekti. yıllardır telegram kullanıyorum. facebook, instagram vb. zukerberg sıçmıklarına bulaşmadım, bulaşmıyorum. whatsapp'i de mecburen kullanıyorum. o önemsiz datalarımızı işlediğini de biliyorum. benim dikkat çekmek istediğim nokta, halkımızın her konuda sürünmesi için çabalayanlara sesini çıkarmazken, bizim için şimdilik acil olmayan bir konu hakkında bu kadar hızlı reaksiyon göstermesi oldu. keşke şu reaksiyonun 10'da 1'ini asıl önemli olan şeylere karşı gösterebilseler.
  • geri zekalılar hemen başlamışlar internette gizlilik diye bi şey olmadığını açıklamaya. ulan mal sürüsü, milletin tepkisi ab de dayatamadığı veri paylaşımı sözleşmesini türkiyede dayatması. açıklama yapmayın, insanların tepkilerini küçümsemeyin. mide bulandırıcı oluyorsunuz
  • telegram'a geçmedim. whatsapp'tan devam edeceğim gibi duruyor. ama insanların tepkisiyle dalga geçenlerin asıl hata yapanlar olduğunu düşünüyorum. bu herif mahkemeye çıktı abd'de veri sattığı için. ab ülkelerinde bu sözleşmeyi sunamadı. demek mi bu herif kötü bir şey yapıyor. koyun gibi her şeyi ulan napacak sizin bilgilerinizi diye kabul etmek cok saçma. bilmediğiniz olay şu sanırım; o küçümsediğiniz insanlar toplumjn çoğu, kitlesel yönlendirme için gereken veri bu sıradan insanlar zaten. ayrıca ilerde belki bi bok olursunuz. bu artist marjinalliginizle zor ama olsun.

edit: bir yazar arkadas uyardi. mahkemeye cikmamis, senatorlerin sorularini yanitlamis.
  • nolcak yea diyen süper zekalar farkında değil galiba ortada tepki gösterdiği için veri toplamadan muaf tutulan ab varken, tepki gösteren türkler olunca “senin kişisel bilgilerini seveyim bilmemne”

arkadaş devlet verilerimizi alabiliyor diye zuckerberg’e de vermek zorunda mıyım? sizin mantık şu: evimize hırsız girdi diğer hırsızlar da girsin o zaman.

o gizlilik sözleşmesi iptal olacak arkadaş. o tarihe kadar whatsapp geri vites yapmazsa kaldıracağım.
  • ulan whatsapp'ın yaptığı şu küçücük şeye anında verdiğiniz tepkiyi ülkedeki yolsuzluklara verseniz, telegrama geçişteki gibi alternatiflere yönelseniz bu ülkede insan gibi yaşardık.
  • ingilizce bilmeyenlerin sadece türklerin gösterdiği sandığı tepkidir. cahillik işte.
  • yıllardır ne zaman kişisel veri veya bilgi güvenliği hakkında birileri bir şey dese cevap olarak dile getirilen safsataları dinlemekten bıktım usandım. hep aynı kalıplar. bu kadar cehalet ancak tahsille mümkün.

1) whatsapp senin verilerini ne yapsın?

evet küçük einstein.. bir kişinin verileri tek başına kimsenin işine yaramaz. ama herkesin verilerini topladıklarında baya işe yarar. bak bunu şöyle düşün; tek bir kişiden 1 dolar almakla kimse zengin olmaz. ama bütün dünyadan 1'er dolar alırsan 7 milyar dolar epey bir para eder.

bunu idrak etmek bu kadar zor olmamalı.

2) diğer uygulamalar çok mu güvenilir?

evet hiçbir uygulama güvenilir değil. zaten problem de burada. yahu sen niye birilerine güvenmek zorundasın? kimseye çok güvenme zaten. bu yüzden hiçbir uygulamanın tek başına tekel hale gelmesine ve istediği gibi at koşturmasına müsaade etme. yeri geldiğinde koy tepkini.

hem whatsapp'ı hemen silmene gerek de yok. zamanında telefonuna whatsapp indirirken msn'i sildin mi? yavaş yavaş geçiş yap. emin ol mark zuckerberg bunu da hemen fark eder. whatsapp kullanım istatistikleri düşmeye başlayınca gerekli tedbirleri de alırlar.

ama koyun gibi kullanmaya devam edersek, üstelik tepki gösterenleri de bu şekilde aşağılayarak engellemeye çalışırsak günden güne daha da cesaretlenirler.

eskiden de bu veriler çalınıyordu/aktarılıyordu. bugün bunu açıkça yapmaya cesaret ettiler. tepki göstermezsen yarın bir adım daha ileri gitmekten çekinmeyecekler.

3) siz ayrılınca whatsapp facebook batacak mı?

hayır. kusura bakma ama senin gibi yarı cahiller var olduğu müddetçe ne whatsapp'a ne twitter'a ne de bir başka şirkete bir şey olur.

gerçi zamanında sana sorsak nokia da telefon sektöründe liderlikten olmazdı, msn de tarihe karışmazdı. zaten başımıza ne geliyorsa şu her şeyi fazla bilen tayfadan geliyor.

not: bu arada telegram vs. diğer mesajlaşma uygulamalarının açık kaynak kodlu olması da hiçbir şey ifade etmez. diyelim ki telefona indirdiğiniz uygulamanın kodları ile karşılaştırdınız ve doğruluğunu teyit ettiniz. peki server'lara ilişkin kodlar? onlar paylaşılmıyor. paylaşılsa bile doğruluğunu teyit etme şansınız yok. bu da aklınızda bulunsun.
  • (bkz: milli mücadele)
    (bkz: seferberlik)
    şu tepkinin yarısı kozmik odaya girilirken verilseydi keşke ne fetö kalırdı ne başka bi dış minnak.
  • bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

çoğunluk whatsapp'ın kullanıcıların mesajlarını facebook'la falan paylaşacağını zannediyor.

halbuki öyle bir şey yok. mesajlar her zaman olduğu gibi uçtan uca şifrelenmeye devam edecek. ilke değişikliği bunu kapsamıyor. whatsapp dahil kimse kullanıcıların mesajlarını okuyamaz.

kaynak: https://www.whatsapp.com/…s/privacy-policy/?lang=tr

malum kesim de bu bilgi kirliliğini fırsata çevirip "milli" diyerek insanların mesajlarını takip edebilmek için güvensiz uygulamaları teşviklemekte. oyuna gelmeyin.

signal (mesajlaşma uygulaması) popülerleşene kadar whatsapp kullanılmaya devam edilebilir.
  • sayıştay raporlarını, ilgili tüm kanıtları göstersen de ülkede yaşanan yolsuzluklara, usulsüzlüklere inandıramayacağın ama facebook'ta siyah arka plana bi ekrem imamoğlu veya kılıçdaroğlu kafası koyup altına "şunu yapmış." yazsan tüm benliği ile inanan insanların başını çektiği tepki.

"whatsapp bilgilerimi alacak." diye çıldıranların %90'ının whatsapp, faceboook ve instagram'ın sahibinin aynı kişi olduğunu bilmediğine eminim. whatsapp'ı silince bunları da silecekler mi, hayır?

internete her girdiğin an, biraz teknik yatkınlık ile herkesin bilgilerine erişilebilir. bunun önüne geçmek neredeyse imkansız. bence insanlar bunu "modern dünya vergisi" olarak görmeli. evet, instagram'da bi ayakkabıcının profilinde gezdikten sonra facebook'ta karşıma ayakkabı reklamı çıkmasını ben de sevmiyorum ama aynı zamanda yemek yapmaya üşendiğimde bir tıkla/dokunma ile evime yemek getirtebildiğim internetli modern dünyada "verilerimizi alıyorlar." yaygarasının da çok saçma olduğunu düşünüyorum.

isteyen zaten istediğini alıyor. kaldı ki twitter'a siyasi görüşümüzü, facebook'a mezun olduğumuz okulları, yaptığımız işleri yazmıyor muyuz? yediğimiz yemeğin bile fotoğrafını instagram'da paylaşmıyor muyuz? tüm bunları yaptıktan sonra "verilerimizi alacaklarmış." demek komik değil mi?

en komiği de whatsapp'ın verilerini alacağından korkup rus malı telegram'a geçiş yapanlar. sovyetler birliği geçmişi olan rusya'da ajanlıktan başkanlığa kadar yürümüş olan putin'in telegram verilerine erişemeyeceğini gerçekten düşünüyor musunuz?

telegram'ı geç, bip gibi türk muadillere zaten bir şey bile demiyorum. gecenin bir yarısı telefonunda reisten "kardeşim o twiti atıyorsun ama malum silivri..." bildirimi görmek isteyen atlayabilir bip'e.
hesabın var mı? giriş yap