• şu 10 esprisini yapanın amk artık ya. yeter olum ya ciddi bir mesele var. bir on daha yazıyorlar. harbiden mallığa bir müddet tahammül edilebiliyor. çok mu komiksiniz amk. gül gül öldük bravo.

yerinde açıklamalardır. bankaları rahatlatacak açıklamadır.
  • ne ile destek olunacak, koskoca merkez bankasinin yaptigi açıklamaya bak necmettin baturelden hallice. sak 10 milyar satarim kendilerinj sorgularlar tarzi. merkez bankasi rezervleri an be an takip edilebikiyor. banklar spkya bagli oldugu icin borc stogu belli.tum bankalarin sendikasyon kredileri dolar ile simdi bunlarin çoğunun vadesi geldi. dolar bu durumdayken ve kredi kuruluşlarının verdigi notlar ortada iken kolay kolay kredi bulamayacaklar. bir de mudiler paralarini cekmeye baslarsa ki iktidarın ve yoneticilerin yaptiklari sacma aciklamalar buna canak tututacak sekilde bankalari ve bizleri cok kötü günler bekliyor. ben her gün atmden 50 lira cekiyorum beni etkilemez demeyin.yapisal olarak en güçlü ve en karli sektör bu durumda. digerlerinj siz düşünün.
  • şu anda 6.67. artar mı yine bilmiyorum ama, piyasa bir nebzede olsa rahatladı. gece 7.10’u bulmuşken 6.67’ye düşmesi iyi oldu, ama bu önlemler ne kadar daha etkili olur doları daha mı düşürür bilemem ama, zaten bildiğiniz gibi doların yükselmesi zerre yararımıza değil. gazamız mübarek olsun gençler.
  • yorum-bilgi sıfır
    varsa yoksa fav amaçlı espriler.
    cahilin okumuşu daha tehlikeli...

piyasa açıldığında banka endeksi olan xbank size piyasanın bunu nasıl algıladığı ile ilgili net bir yorum yapma şansı verir. bence yerinde alınan kararlardır.
  • bize enflasyon olarak yansiyacak açıklamadır. karşılığı olmayan para piyasaya sürülmüştür.
  • eğer ardından piyasayı rahatalatacak bir iki adım dahha gelmezse alım fırsatından öte bir karar olmayacaktır..
    bir başka şekilde söylemek gerekirse 6.12 altına çekecek ve orda tutacak adımlar lazım, şayet bu olmazsa bir sonraki durak 7.45, ve bu duraklara çok gizli geliyoruz bu günlerde..
  • vay be, anlamadım ama helal olsun. çok güzel konuşmuş adam vallahi bravo.
  • türklerin en büyük sorunlarından biridir.
    kendini sürekli espri yapmak zorunda hissediyor.
  • yapılan açıklama banka hücumunu engellemek için. döviz talebini etkileyecek bir tedbir yok. yine de kargaşayı engellemek adına olumlu.
  • kısaca diyor ki ;

eğer dolar almak isteyenler ile dolar bozdurmak isteyenler çok olursa elimizde dolar veya tl yok diye geri çevirmek olmaz. ben size bir miktar dolar ve tl vereyim. piyasa işlem hacmi yüksek olur da yine yetişmezse elinizdeki miktar rahat olun ben size daha veririm.

bunu yapma sebebine gelince ;

eğer bankaların ellerinde vatandaşa veya yatırımcı kişilere verecek dolar veya tl olmazsa bugün git yarın gel mi diyecek, hayır. banka diyecek, eyy diğer bankalar bende tl yok veya dolar yok. bana borç verir misiniz ? onlarda diyecek veririz ama sen ne vereceksin. faiz vereceğim diyecek. borç verecek banka bu sefer olmaz diyecek normal faizle vermem bu parayı normal faizden daha fazla faiz öde ki alasın parayı. bu sefer paraya sıkışan öbür banka gelecek diyecek ki " kim ne veriyorsa ben beş fazlasını veriyorum. " böylelikle faizler uçup gidecek.

kısaca mb 2001 krizinde gecelik borç verme faizlerinin %7500'ler seviyesine çıkması gibi bir durumu önlemek istiyor. o zamanlar sabit kur rejimi olduğu için merkez bankası sürekli rezerv bozdurarak doları sabitliyordu. elinde para yoktu ve bugün yapılanı yapamadı. ancak bugün bu hamleyi yapabiliyor ancak bu duruma ne kadar dayanabilir orası muamma.
hesabın var mı? giriş yap