• hah şöyle ya.

bize anlamadığımız dilden konuşun ki bi sik yaptığınızı düşünelim. sizin dediğinizi ben anlıyorsam sorun var üstad, bi bok yapmıyorsun demektir. çıkıp “bizim allah’ımız var” dersen yapacak bi sikinizin olmadığını anlarım ama dersen ki likidite cart curt, oralara kafam basmaz benim. derim ki “aga bunlar bişey yapıyor”.
  • ahahaha birlik beraberlik mesajı veren o ağzınızı yerim ibibikler siziii..

patlamış mısırlarımı hazırlamış bekliyordum, aylar yıllır öncesine giden girdilerime bak. gerizekalılar da 5 günlük bir olay sanıyor bu işi inanılmaz.

açlıkla terbiye edileceksiniz.

al sana birlik! git şimdi havaya silah sık, koyduk mu diye bağır sokaklarda..

bir de etrafımda "sanki milyar dolarların var abi" diye küçümsemeye çalışan hıyarlar bitti. beni kurtarmaya yetecekte artacak var. ben karıncayım sen ağustos böceği bu hikayede.

winter is comin, bi sikitirp gidin.

edit: bu başlığa özel değil, toplu aktroll birlik beraberlik kampanyasına tepkim buraya denk gelmiştir.

ek not: bankalara ciddi döviz çekme talebi geldiğinden batmalarını engellemeye çalışmak için alınmış karardır. piyasayı üretici-tüketici açısından rahatlatacak ve doların yükselişini durduracak bir olayı yoktur yani.

edit2: hakkımda soruşturma olabilirmiş. buyrun efenim, yerim belli yurdum belli. bu yazıyı silersem götümü siksinler. biz bu ülkenin gerçek sahibi atatürkçü gençliğiz, 6. filoya namaz kılan hıyarlardan değiliz. vatanseverliği de sizden öğrenecek hiç değiliz.
  • ya buraya bazı yazar arkadaşlarımız gelip boş yapmasın. bilgi edinmeye çalışıyoruz. bir iki yazar arkadaşımız burada tanım girsin de açıklamanın ne anlama geldiğini anlamak, değerlendirmek için giriyoruz. boş beleş şeyler yazmak isteyen lütfen başka başlıklara yazsın ya da başa sözlük ve türevlerinde yazıp, önemli başlıkları meşgul etmesinler.

tanım: merkez bankasının, doların 7 tl bandında gezerken, bir hamle olarak bankaların bütün nakit para cinsinden ihtiyaç duyduğı likiditeyi karşılayacağını açıklaması
  • arkadaş iki satır yorum okuyacağız. anlayan var anlamayan var. anlamayanlar anlayanların yorumlarını bilgilerini okumak istiyor. kabak tadı vermiş aynı saçma sapan esprileri okumaktan bıktık. savaşa girsek ülke batsa aynı salak esprileri yapacak ergenler var. silkin kendine gel ekşi sözlük, zira günden güne inci sözlüğe benzemektesin.
  • özet olarak merkez bankası, bankaların arkasındayız demiş. 2001 krizinde merkezin yaptığı hatayı tekrarlamayacağız diyorlar.
  • kısaca diyor ki ;

eğer dolar almak isteyenler ile dolar bozdurmak isteyenler çok olursa elimizde dolar veya tl yok diye geri çevirmek olmaz. ben size bir miktar dolar ve tl vereyim. piyasa işlem hacmi yüksek olur da yine yetişmezse elinizdeki miktar rahat olun ben size daha veririm.

bunu yapma sebebine gelince ;

eğer bankaların ellerinde vatandaşa veya yatırımcı kişilere verecek dolar veya tl olmazsa bugün git yarın gel mi diyecek, hayır. banka diyecek, eyy diğer bankalar bende tl yok veya dolar yok. bana borç verir misiniz ? onlarda diyecek veririz ama sen ne vereceksin. faiz vereceğim diyecek. borç verecek banka bu sefer olmaz diyecek normal faizle vermem bu parayı normal faizden daha fazla faiz öde ki alasın parayı. bu sefer paraya sıkışan öbür banka gelecek diyecek ki " kim ne veriyorsa ben beş fazlasını veriyorum. " böylelikle faizler uçup gidecek.

kısaca mb 2001 krizinde gecelik borç verme faizlerinin %7500'ler seviyesine çıkması gibi bir durumu önlemek istiyor. o zamanlar sabit kur rejimi olduğu için merkez bankası sürekli rezerv bozdurarak doları sabitliyordu. elinde para yoktu ve bugün yapılanı yapamadı. ancak bugün bu hamleyi yapabiliyor ancak bu duruma ne kadar dayanabilir orası muamma.
  • gayet yerinde açıklamalardır.
  • oh be bitti, çok şükür atlattık diyenler hastasınız.
  • anlamadım ama iyi bişey diyor herhalde , yani lütfen öyle olsun..
  • ekonomi son 15 yılın meyvesini topluyor öyle papazla mapazla alakası yok..

“herşeyi bir kenara bırakıp tam destek olma zamanı geldi” kafaları da ayrıca güzel; siz böyle düşünürken başkaları size gülüp, kutuları sıfırlamaya çalışıyor..
hesabın var mı? giriş yap