• kars * * ilimizde bulunan askeri birlik. garnizon komutanligidir ayni zamanda.

yanlis hatirlamiyorsam bunyesinde 3 mekanize ve bir de topcu taburu bulunur.
  • kars'a kısa donem piyade olarak düşenlerin sınav sonuclarında görecekleri komutanlıktır. acemiliklerini tugay dışında konuşlanmış olan hafız hakkı paşa tank taburunda yapacaklardır...
  • şahnalar'daki 8. hudut taburu ve subatan'daki 9. hudut taburu'nun bağlı olduğu tugay.
  • öncelikle kars olarak adlandırılmış, 115 gündür ne menem bir yer olduğunu anlayamadığım, tatsız tuzsuz gri şehirde yer almaktadır.

tugay dahilinde merkezde, kazım karabekir , hafız hakkı paşa , çakmak doğu ve çakmak batı olmak üzere 4 adet kışla bulunmaktadır. ayrıeten 8. ve 9. hudut taburları da bu tugay içinde yer alır.
    kısa dönem askerlerin acemilik eğitimi, hafız hakkı paşa kışlası dahilinde şartları en iyi seviyede bulunan tank taburunda verilmektedir.
    burada eğitim gören kısa dönem askerler, yukarıda bahsi geçen kışlalara ve hudut taburlarına dağılırlar.

buraya gelecek bilet 331. kısa dönem arkadaşlara tavsiyem bavullarını çok şişirmesinler. sağlam bir palto, iki kazak, iki pantolon ve bir bot yeterli çarşı için.
    hafız hakkı paşa kışlası, mehmetçik gazinosunda, askeri malzemelerin tümü mevcut olduğundan isteyen sadece yukarıda saydığım giyecekleri getirerek kışlada diğer ihtiyaçlarını karşılayabilir.

vatka, tabanlık gibi klişeleri çoktan kapmış olduğunuzu varsayarak hayat kurtaracak bir malzeme olan lipstick getirmenizi sizlere hatırlatıyorum. zira kars'ın soğuğunda dudaklarınız paramparça olacak eğitimler sırasında.

vücuda batmayan bir takım içlik getirirseniz de faydalı olabilir, askeriyenin verdiği içlik rahatsız edebiliyor.

yine askeriyenin verdiği eşofman takımı ince, bu yüzden kalın kumaşlı bir eşofman takımı getirirseniz rahat edersiniz.

her hafta çamaşır filelerinde çamaşırlar yıkanır acemilik döneminde. zira duyduğum kadarıyla 3 hafta sürecek acemilik eğitiminde çarşı imkanı olmayacaktır.

acemi eğitimi verilen hafız hakkı paşa kışlasında, nizamiyenin yanında bir adet vakıfbank atm'si mevcuttur. diğer banka kartları ile belli bir ücret ödeyerek hesabınızdan para çekebilirsiniz.
    ayrıeten acemilik dönemi boyunca ikamet edilecek olan tank taburunda lig tv mevcut, tasalanmayın torunlar maç izleyemeyeceğim diye.

kışlada dahilinde wireless mevcut, laptop getirirseniz rahat edersiniz. şaka lan şaka.

genel olarak bu tugay iyidir. doğudur, soğuktur, şehir sıkıcıdır ama askerlik zor değildir burada, gönlünüzü ferah tutun.

ama yine de sözlerimi şu cümleleler ile tamamlamak istiyorum; "yazın tozu dumanı, kışın karı boranı, sikeyim kars'ta duranı..."
  • (bkz: kars/@zarp)
  • 17 günlük acemilikten sonra 138 gün boyunca usta askerlik dönemimi tamamlayacağım tugaydır. sonuç kağıdında 1.mekanize piyade taburu yazıyordu sadece, bölük vs. belli değil halen; gidince öğreneceğiz. daha öne burada askerlik yapan ya da bilgisi olanlar varsa şu 1. taburun nerede olduğunu yazabilirlerse hem ben hem de benden sonra buraya düşecek sözlük yazar ve takipçileri faydalanabilir.

aylaaaar sonra ek: aslında askerlik çoktan bitti ama hala zaman zaman burayı görüyorum rüyamda. kısa dönem bir asker için korkunç denebilecek bir yer değil belki ama denetleme denen lanet sürece denk gelen 349. kd'ler için oldukça sıkıntılı anlara ev sahipliği yapan bir yerdir burası. özellikle çakmak doğu kışla bildiğin çamur deryasıdır kar kalkıp da yağmurlar başladığı zaman. kars tuhaf bir yer kar zamanı biter bitmez,ki epey uzun sürer bu dönem, yağmurlar başlar. buradaki askerlerin çok büyük bölümü madde bağımlısıdır. nöbet kulübelerinde dahi ot içmekten korkmazlar.
  • 357. dönemde acemiliği manisa'da yaptıktan sonra katılacağım tugaydır. buraya gelenler olursa yeşillendirsin.

(bkz: yarışmaya istanbul'dan katılıyorum)