• önümüzdeki günler için çok güzel bir video var.kedinin fare ile oynadığı gibi oynuyor adamlar bizimle, bizim akçomar başlar dıj güçler diye, demez ki ben niye fareyim.
  • zaten avm ve internet satışlarından beli bükülen esnafa korona önlemleri tuz biber olmuştur. mahallenizdeki insan kaziklamayan esnafa sahip çıkın. sonra ihtiyacınız olduğunda bulamazsınız.
  • mart itibari ile yoğun bir şekilde hissedilecektir ,
    faizler bu kadar yüksekken fabrikalar özsermayelerini kullana kullana tükenecekler
    fabrikalar asgari ücret zammı , türkiye'deki market zincirlerinin yoğun baskısıyla zararına mal üretip satmaları ,
    çin ile mücadele edememeleri ,
    hammadde üretiminin zayıflığı ,
    gıda üretiminin yetersizliği ,
    satılan ve kapanan üretimhanelerin çoğalması,
    yerel sermayedarların yurtdışına kaçması ,
    yabancı sermayedarların türkiye'deki yönetime güvenip yatırım yapmaması ,
    yolsuzluk ,
    halkbankası davası,
    biden ,
    korona,
    muazzam bir kriz kapıda , cebinizde ( bankada değil ) nakit bulundurun .
  • elektrik üretimi/tüketimi
    kriz var mı yok mu aslında bize en güzel veriyi sağlayan türkiye'nin elektrik tüketim miktarıdır.
    bunu net olarak bulamasam da kurulu gücü de bu konuda bize bir fikir veriyor.
    grafiği net incelerseniz 1994 yılındaki krizi ve 1996'ya kadar ki etkilerini, 2001 krizi ve çabuk toparlanmayı, 2006-2008 yılları arasındaki krizi görebilirsiniz.
    grafiği iyi incelerseniz 2018-2020 yılları arasında da tüketici elektronikleri nüfus vs çok daha fazla artmasına rağmen eski ivmenin olmadığını göreceksiniz. (1 aylık bir eksiklik de var)
    2014-2016
    2016-2018 iyi giderken
    2018-2020 bu yıllardan herhangi birinin yarısı kadar artmış kurulu güç.

daha net veriler burada tüketilen elektrik miktarında
    elektrik tüketim miktarı
    türkiye 2018-2019-2020 yıllarında ya büyümüyor ya enerji verimliliğini keşfetti ya da sanayiciler artık kendi enerjisini üretiyor.
    ilk ihtimal bana çok daha makul geliyor.
    kriz var mı? var
    ancak demirel'in dediği gibi 'meseleleri mesele yapmazsanız, meseleler mesele olmaktan çıkar.'
    şu an boş gündemlerle bunlar gündeme gelmiyor ama çok acı şekilde çıkacak bunun acısı.
  • "osmanlı devleti'nin son dönemindeki borcuyla türkiye'nin borcu üzerinde benzerlik var mı?" diye merak ettim. ekonomik terimlerden çok anlamadığımdan dolayı okuyarak bir fikir edinme çabasına girdim.

31 aralık 2020 sonu itibariyle borç haberi.

--- spoiler ---
    toplam dış borç stoku 435,1 milyar dolar.
    dış borç stokunun milli gelire oranı bu dönemde yüzde 57'den yüzde 59,1'e çıktı.
    akp'nin iktidara geldiği 2002'nin son çeyreğinde dış borç stoku 129,6 milyar dolar, dış borcun milli gelire oranı yüzde 54,4 idi.
    133,9 milyar dolarının, yani yüzde 30,8'i, kısa vadeli olduğu belirtildi. 327,4 milyar dolarlık kısım ise uzun vadeli.
    --- spoiler ---

bir başka sitesinin analizinde 2019 sonuna kadar tablo tablo gösterilmiş. en yüksek dış borç miktarı 2019 yılına ait olmamasına rağmen, en yüksek dış borç/gsyh oranının %61 ile 2019 yılı olarak not edilmiş. ayrıca dış borcun gsyh’ye oranının en fazla olduğu bir önceki dönem, %59,8 ile 2002 yılının ikinci çeyreğiydi.

bir başka habere göre net dış borcu ise 262.2 milyar dolar. stokun milli gelire oranı yüzde 35.6 olarak kayıtlara geçti.

osmanlı devleti'nin yıkılması, sevr, lozan ve türkiye cumhuriyeti'nin kurulması ile türkiye'nin osmanlı'dan kalan borçların bir kısmını üstlenmesi sonucu oluşan son rakam ise (sayfa 113):

--- spoiler ---

toplam osmanlı borcu (129.604.910 tl anapara+30.437.441 tl taksitler+1.561.482 tl avanslar dahil) 161.603.833 liraya çıkınca, bu yeni toplam içinde türkiye’nin payı(161.603.833 x %65,32 =)105.559.623 lira olarak hesap edildi. (tablo 8) faiz oranları da %4-8 olarak uygulanacaktı.

dökümü aşağıdaki tablo 12’de gösterilen dış borçların nihai miktarı, daha sonra 13/6/1928 tarihinde paris’te imzalanan ve 1 aralık 1928 tarihli ve 1367 sayılı kanunla onaylanmış olan sözleşme ile 107.528.463 altın lira olarak kabullenildi.

o günün kabul edilen rakamlarında 1 altın lira = 0,90342006 ingiliz sterlini olarak gözüküyor. bu yazı yazıldığı 14 ocak 2021 tarihinde ingiliz sterlini kuru 10,1084. aynı zamanda aradaki farkın faizler, enflasyon, kur farkı gibi verilerle bugünkü değerini siz hesaplayın. ödenen miktar o kadar büyük...
    --- spoiler ---

mahfi eğilmez'in 2011 yılında kendi yazdığı bloga göre

--- spoiler ---

ilk dış borçlanma 1854 yılında yapıldığına göre bu borçların tasfiyesi 100 yıl sürmüş oluyor. osmanlı'dan devralınan borçlar 145 milyon osmanlı altın lirası tutarındaydı. bu da o dönemin milli gelirinin yaklaşık yüzde 65'i ediyor. bugünkü koşullarla düne bakıp devralınan borç miktarının söylendiği kadar yüksek olmadığı tezini ileri sürenler bu borcu aynı mantıkla bugünkü değerlerle hayal etmeye çalışırlarsa kabaca 500 milyar dolarlık bir borç yüküne denk geldiğini göreceklerdir (bugünkü gsyh'mız 750 milyar dolar olduğuna göre bunun yüzde 65'i 488 milyar dolar eder.)
    --- spoiler ---

malum ülkede kurumların verilerini doğru açıklamadığını, her veride manipülasyon olduğunu ve sansürlendiği düşünen ben eğer bazı şeyleri yanlış anlamıyorsam bu rakamlarla birlikte 100 sene önceki büyüklükte bir borç durumunda olduğunu gözlemliyorum. yanılıyor da olabilirim ama dış borç/milli gelir rakamları yan yana ve borç miktarları da bir o kadar.
  • az önce bim'den alışveriş yaptım. kasada beklerken önümde de birisi çayın yanına 2 3 bisküvi almış. zannedersem boyacı ya da tesisatçı. 4 85 gibi bir şey tuttu. adam kart uzattı. limiti yetmedi. üstünde arandı çıkmadı. şaşırdı. o kadar da mı kalmamış ya dedi. bırakıyordu ben dedim sen al git ağabey ben hallederim diye. hatta 2 3 tane de oradaki atıştırmalıklardan da attım kasaya hemen bunları da geç diye. önemli değil dedi bıraktı çay içerken falan yanında olsun diye alıyordum zaten dedi. zorla kabul ettirdim. benim ikramım olsun dedim. tamam sonra getirip bırakırsın burası yabancı değil falan dedim. zar zor kabul ettirdim. kasiyer de o çıkınca çok oluyor son zamanlarda böyle ufak tefek bir şeyse sonra verirsin diyoruz bu zaten 5 tl bir şey almazdım parasını dedi. durum bu.
  • merkez bankası döviz rezervleri bile boşaldı, gerisini siz düşünün. en kötüsü de artık tabandakilere yardım edilemiyor olması. emeklinin, memurun maaşı artmazsa nasıl harcama yapacak? onlar harcamayınca esnaf nasıl vergi verecek? hükümet dışarıdan gelecek sıcak paraya bel bağlamış durumda. sıcak para daha yüksek faiz istiyor. hükümet onlara faiz verebilmek için çalışanların ve emeklilerin maaşlarını artırmadı. yani kısır bir döngüye girdik. yaşanmış hiçbir kriz bugünün kriziyle boy ölçüşemez.
  • ağır bir çıkmazın içindeyiz sonumuz hiç iyi değil 10 yıldır hiç hız kesmeden fakirleşıyoruz.hayatı yaşayamıyoruz. 3 kuruş paraya ömrümüzü satıyor.onunlada birşeye sahip olamıyoruz. buna sebep olanların amına koyim
hesabın var mı? giriş yap