• 1- türkçeyi düzgün kullanmazsanız üç beş nesil sonra dilimiz yok olacak.

her nesil bu boku yedi. biraz daha dejenere ettik dilimizi. mesleki terimlerin, yabancı kelimelerin öztürkçeleşmesini alayladık, tdk'nin itibarını yok ettik. bu konuda tdk da basiretsiz davrandı ama iş artık kontrolden çıktı. tamam, her nesil biraz daha zarar verdi kabul. ama şu an 29 yaşımdayım ve ortalama bir gencin konuştuğunu anlayamıyorum. adam bir şey anlatıyor diyor ki "tam o sırada sprint attım" sprint atmak ne allahın belası depara ne oldu? bir oyun oynuyorum "ben flanklıyorum." çıkıyorum oyundan translate'e yazıyorum he diyorum kanattan saldırıyorum demek istemiş. "droplasana beni." diyor. anadilimi anlamak için translate kullanıyorum lan. yaşım 70 değil 29. yahu gençler sizin de çocuklarınız olacak. siz böyle yaparsanız sizin çocuklarınız nasıl bir dil kullanacak tahmin edebiliyor musunuz? internette veya bir grupta borsa konuşuyorsunuz "bu hisse çok pumplandı" diyorlar "long açıyorum" diyor, bu altcoini burn yapacaklar diyor.. allahım bu ne? yapmayın. bizler 600 yıl önce yazılan yunus emrenin şiirini anlayabilecek bir dil kullanıyoruz. bunu bozmayın. siz de büyüyeceksiniz sizin de çocuklarınız olacak. buna izin vermeyin.

2- bu başlık daha çok ilişki tavsiyesi üzerine kurulu olduğundan gelmişken şunu da bırakayım:
  • bazı otuzluk abiler dünyanın kendileri etrafında döndüğünü sanıyorlar
  • kalp kırmayın. insan olun. kendinizi, sevdiklerinizi ve çevrenizi üzmeyin. hayatta herşey geçici. hayatın kendisi gelip geçici. o yüzden ilk hedefiniz insan olmak olsun. başarıda tek kriter para kazanmak değildir. sevebileceğiniz bir meslek edinin. işinize aşık olun. o meslek her ne olursa olsun sanatkar bir kimse olmaya çalışın. sürdürülebilir kararlar alsın. anlık şeyler birşey kazandırmaz. mesleğinizde de erken yaşta alınacak kararlar tüm hayatınızı etkileyecek. evet sonra da farklı alanlar karşınıza çakabilir ama meslek çok önemli.
  • eşiniz olmayı seçtiğiniz erkek ya da kadın hayatınızdaki her şeyi besler. ruh sağlığınız, huzurunuz, içinizdeki sevginiz, mutluluğunuz, trajedilerden nasıl kurtulduğunuz, başarılarınız, çocuklarınızın nasıl yetiştirileceği ve çok daha fazlası. partnerinizi akıllıca seçin..
  • kimseye güvenmeyin.
  • insanlara duygularınızı açmayın, zaaflarınızdan bahsetmeyin, ağlamayın.

- 10 birim seviyorsanız 7 deyin, 6 deyin.
    - 5 birim üzgünseniz 1 deyin, 2 deyin.
    - kaygılarınız varsa asla bahsetmeyin, size oradan gelecekler.
  • etrafiniza bir bakın kimlerle takiliyorsunuz. bu insanlar size birsey katiyor mu? sizi bilgi birikimi anlaminda bir yere tasiyor mu? yoksa sadece bos makara muhabbet mi yapiyorlar? eger sonuncu soruya evet dediysen cevreni degistir. sen aslında takıldğın 5 kisinin ortalamasi birisindir. kimseyi bulamiyorsan kitap oku, oyun oyna, yalniz kal. ama asla bos tiplerin masasina meze olma. o tipler 30 yasina gelince, hayat agir basmaya baslayinca hic bir fayda saglamayacak.
  • - en az 2 yabancı dil öğren.
    - sosyal ilişkilerini geliştir, dar bir çevreye sıkışıp kalma.
    -bilgisayar oyunları veya spor izlemekle saatlerini harcama.
    - şans oyunlarıyla değil, bir şeylere emek vererek para kazanabilirsin. bunu unutma.
  • +40 abinizden tavsiye, zengin olun. dunya mali dunyada kalir da dunya mali da dunyada tatli.
  • hayatınızdan insan çıkarmayın. bunalımı girdiğini gözünüzle gördüğünüz herkesin ortak noktası geçmişinden herkesle iletişimi kesmiş olması. kavganızı edin. ağzınıza geleni söyleyin. çıkacaksa da o şekilde çıksın. ama artislik yapacağım diye sessiz sessiz çekip gitmeyin.
    asıl tavsiyem her zaman ağzınıza geleni söyleyin. her zaman. her şart altında. kendinizi her zaman ifade edin.
hesabın var mı? giriş yap