• dün itibari ile terhisimi aldığım birlik. eğer pamuk prenses değilseniz gayet güzel, hatta doğa kampı statüsünde yapacağınız birlik. tek sıkıntı bize son gün komutanların dediğine göre, yeni gelen celpler bundan itibaren kendi bulaşıklarını yıkayacaklarmış. onun dışında;
    -komutanlar fazlasıyla iyi ve kibar davranıyorlar. bokunu çıkarmadığınız sürece hiç bir sıkıntı yaşamazsınız.
    -yemekler gayet güzel, her gün et var neredeyse, ve lezzetli, hiç bok atmayın. adam koca et parçasının üstünde bir tırnak kadar yağ görüyor, ki ben yağlı kısmı daha çok severim, 10 dakika sonra ailesini arayıp yemek bok gibiydi bugün de aç kaldım diyor.
    -hijyen konusu biraz sıkıntı, arkadaşlar kişisel hijyeninize önem verin, her gün elinizi yüzünüzü sabunla yıkayın ve kişisel kullanın, mümkünse başkasının malzemelerini kullanmayın.
    -çok sevimli köpekler var fakat hemen hemen hepsi hastalıklı, en son biz çıkarken birşeyler yapıyorlardı fakat yine de dikkatli olmanız da fayda var.
    -aynı komutanlar yine sizinle olursa (adem, fatih ast. vs, gerçekten tam asker dostu insanlar.) dediğim gibi, saygı da kusura edilmediği sürece, hepsi çok baba insanlar.
    -ilk hafta evrak kürek işleriyle, ikinci hafta temel askeri eğitim ve üçüncü hafta da tören eğitimi derken zaten geçip gidiyor.
    -tadını çıkarmaya bakın, oraya sırf muhalefet olmak için giderseniz zehir olur, tadını çıkarın ormanın içindesiniz, hava temiz, yemek güzel, komutanlar iyi, tekrar ediyorum, hijyen konusuna dikkat edin. nakit para götürmeyin, kredi kartı dışında para kullanamıyorsunuz. ha, playstation veya langırt oynayacak iseniz, bozuk 1 lira götürün sadece.
    -uzun dönemlerden cattle vs almak isteyen sivri zekalı arkadaşlarınız olacak, sakın ha almayın, direkt tutanak yersiniz. siz de o uzun dönem arkadaşlar da yanar. zaten 21 gün anasını satim gidin kantinde sıra bekleyin daha iyi.
    -pc ile aranız iyise yazıcı olun, 2-3 gün çok yoğun geçer ama onun dışında mis gibi geçer, semih astsubay ve şaban astsubay başınızda olucaktır, siz pc işlerini ne kadar iş ahlakı ile yapar bitirirseniz, bol bol istirahatinizi de veriyorlar, çay çorba da içmenize izin veriyorlar.
    -akıllı telefon rahatlıkla sokabilirsiniz, çok fazla aramıyorlar girişte ancak bana sorarsanız götürmeyin, zaten sohbet muhabbet derken aramıyorsunuz.
    -ayaklarınız çok sızlayacak yürümekten, tampon vs artık ne önlem alacaksanız alın botlarınız için.
    -hırsızlık vs olayı hiç olmadı, ancak size kalmış kilit götürüp götürmemek.
    -başınızdaki çavuşlar (ve hatta uzun dönemler)'in bedellilere muamelesi gerçekten çok iyi, kimse size kötü bakmıyor, davranmıyor. çavuşlarınızla iyi geçinirseniz bir çok konuda rahat edersiniz koğuş olarak.
    -koğuşunuzla birlik olmaya çalışın, bireyselliğin bir boka yaramadığını göreceksiniz, herşeyi takım çalışması olarak yapacaksınız.
    şimdilik aklıma gelen bunlar, geldikçe editleyeceğim, sorusu olan yeşillendirebilir.
    (bkz: eyyorlamam bu kadar)
    edit: merkez değil arkadaşlar, taşkısığı kışlası.
  • ulan ben 550 gün askerlik yapacağım yeri bu kadar merak etmemiştim amk. iki hafta takılıp geleceksiniz, araştırmayın sürpriz olsun.

altıncıdan bir sonra, sekizinciden bir önceki tugaydır.
  • 23 eylül'de teslim olup, 11 ekim'de terhis olduğum komando tugayı.

öncelikle kapıdan girdiğiniz andan itibaren başınıza neler gelecek, sizleri neler bekliyor, onları anlatmakla başlayayım.

kapıdan girdiğiniz andan sonra sevk belgeniz ve kimliğinizle kaydınız yapılıyor. hangi takımdan hangi ranzada kalacağınıza dek her türlü işlemde sizi temsil edecek numarayı burada alacaksınız. tanıdığınız ya da anlaşabileceğinizi düşündüğünüz insanlarla birlikte sıraya girip, numara almanız bu noktada sizin yararınıza. kayıt işleminin ardından nizamiyede biraz bekletilip, arama ve kayıt işlemlerinin yapılacağı mehmetçik gazinosu'na alınacaksınız.

arama işlemi biraz denk geldiğiniz komutanla ilgili olsa da ayrıntılı bir aramadan geçeceğinizi bilin. bavullarınız, çantanız, cepleriniz didik didik edilecek. özellikle akıllı telefon ve sivil hat konusunda fazlasıyla hassaslar. sırf bu yüzden sigara paketlerinin bile arandığını gördü bu gözler. sadece tuşlu ve kamerası olmayan telefonlara izin var, tabii askercell kullanmak şartıyla. aksi takdirde teslim etmek durumundasınız. askercell hattınız yoksa da hemen orada satış yapmak üzere bir ekip sizleri bekliyor olacak. he gizli gizli telefon ya da hat sokan olmuyor mu, tabii ki oluyor. iç çamaşırına gizleyenden tut da ziyaretçi geldiğinde gizlice içeri sokana kadar türlü türlü yöntem var. o kadarı sizin açık gözlülüğünüze bağlı. bir de komutanlar buraları okuyor, whatsapp gruplarına katılıyor. dikkatli olmakta fayda var. unutmadan; basit ağrı kesicilere, grip ilaçlarına ya da multivitaminlere karışılmıyor. rahatlıkla yanınıza alabilirsiniz. emin olun, ihtiyacınız olacak.

arama işleminin ardından birtakım kayıt işlemleri için evraklar dolduracaksınız. hatta bu süreç askerlik sonuna kadar sürecek, şaşırmayın. sonrasında kamuflajlarınızı teslim alacaksınız. kamuflajların ve botların yanında bir tane tişört, bir boxer, 2 çorap veriliyor. gelmeden fazla fazla yanınıza alın. kantinden alırım ya da fazla verirler nasılsa gibi düşüncelere hiç ihtimal vermeyin.

sonrasında koğuşlara yerleştirileceksiniz. koğuşlar 60 kişilik. her ne kadar son dönemde gidermeye çalışsalar da fazlasıyla eksiklikler mevcut. camları olmayan ya da camı kapanmayan bir ortamdan bahsediyorum. yerleşmenizin ardından çarşaf ve yastık kılıflarınızı teslim alacaksınız. baya baya kokan ve bir zamanlar maviyken artık kahverengiye dönüşmüş çarşaflarla koğuşa döneceksiniz. bu yüzden gelmeden en azından yanınıza temiz bir yastık kılıfı almak, burnunuzu tıkamadan uyumanıza yardımcı olabilir.

sonrasında muhtemelen yemek faslına geçip, günü kapatırsınız. askeriyeye gelmeden önce "askerde yemekler çok iyi, kendi evimde böyle yemek yemedim" diyenlere sakın ha sakın kanmayın. en azından burada işler öyle yürümüyor. sanıyorum sakarya kışlasında erler tarafından yapılan yemekler, her gün bir kamyonla geliyor. haliyle tatsız ve soğuk bir yemekle karşı karşıyasınız. ve yemeklerle ilgili çok geçerli bir söz var: "patlıcan ve kabağı sevmiyorsanız aç kalırsınız, seviyorsanız da nefret edersiniz." ciddi ciddi her gün öğle yemeğinde kabak, akşam yemeğinde patlıcan yiyeceksiniz. ben sevmiyorum, kantinden yerim diyorsanız bile o iş yaş! en fazla tost ya da çiğ köfte yeme şansınız vardı ama o da benim dönemimde yaşanan zehirlenme vakası sonrası kaldırıldı. zaten kantini yemek zamanı açık bulma imkanınız yok.

en özet haliyle ilk gününüz böyle. sonraki günlerde sıkça içtimaya çıkıp, bekleyeceksiniz. ciddi ciddi yapacağınız en önemli aktivite bu. ilk hafta genelde kayıt işlemleri, selam verme, esas duruş ve antk hakkında bilgilendirme ile geçiyor. ikinci haftada silah eğitimi ve atış yapılıyor. son hafta ise yemin töreni için yürüyüş provaları ile geçiyor.

askerlik sırasında alacağınız en önemli görevler de; yemekhane nöbeti, koğuş nöbeti ve tuvalet temizliği. takım kıdemlisi, temizlik görevlisi ya da yazıcı olarak tüm bu görevlerden yırtmanız mümkün. yemekhane nöbetinde yemek dağıtımı ve temizlikten sorumlu oluyorsunuz. göründüğünden daha zor bir iş ve içerideki işleyişi ve pisliği görünce iştahınız kesilebiliyor. koğuş nöbeti iki saat boyunca koğuş önünde beklemek demek. tuvalet temizliği de tuvaleti yüzey temizleyiciyle yerleri fırçalayıp, su dökmekten ibaret.

bir de askerlik süresince kesinlikle dikkat etmeniz gereken birkaç şeyden bahsedeyim. öncelikle kesinlikle banka kartı ya da kredi kartı ile gelin. nakit para playstation oynamak dışında bir işe yaramıyor. su alsanız dahi kartla işlem yapılıyor. kışlada atm mevcut değil. o yüzden hazırlıklı gelmekte fayda var.

tuvaletlerin temiz olmadığı malum. o yüzden sizin dikkatli olmanız lazım. tuvalet kağıdınızı, sıvı sabununuzu getirmeyi kesinlikle unutmayın. bir de sakın lavabonun üzerine diş fırçası vs koymayın. zira o lavabolar daha az önce yerlere sürülen fırçayla temizleniyor. cebinize mi koyarsınız, traş çantasında mı yer ayırırsınız, orası sizin bileceğiniz iş.

yemekhane temizliği de bir hayli sıkıntılı. yemek yiyeceğiniz tabldotlarda yemek artıklarıyla karşılaşabilirsiniz, lekeli çatal ve kaşıklarla yemek yemek zorunda kalabilirsiniz, içi kapkara olmuş demir bardaklarla çay içmek durumunda kalabilirsiniz. bu yüzden en azından yanınıza plastik kaşık, çatal ve kağıt bardak almak bağışıklık sisteminiz için hayat kurtarıcı olabilir.

son olarak yanınıza plastik eldiven ve çöp poşeti almayı unutmayın. mıntıka temizliği sırasında çokça ihtiyacınız olacak. yoksa az önce temizlik yaptığınız ellerinizi sabunla yıkama fırsatı dahi bulamadan günü geçirmek ya da yemek yemek durumunda kalabilirsiniz benden söylemesi.

genel hatlarıyla kışladaki işleyiş hakkında söyleyeceklerim bu kadar. askerliğini burada yapacaklara şimdiden bol şans. aklınıza takılan bir şey olursa yeşillendirebilirsiniz.
  • hasta civcivin entrysine olduğu gibi katılıyorum. ancak kilitler işe yaramıyor. yaz dönemi ise bebe pudrası ve off sinek kovarı unutmayın.

askerliğin ilk 3 gününde ekşide neler yazacağımı nasıl küfürler edeceğimi düşünmüştüm. tezkereyi alınca bütün kızğınlığım kırgınlığım bitti.

size burada içeriyle ilgili bilgiler yazıp korkutmayacağım. sadece uzun lafın kısası ve 7. komando tugayının özeti şu "ortam kötü ama insanlar iyi" ( bedelliler için konuşuyorum )

gönül rahatlığıyla gidin askerliğinizi yapın gerçekten art niyetli komutan veya üst rütbede insan yok herkes yardımcı olmaya çalışıyor. bazı durumlar da ise onlarında elinden gelmiyor.

asker-çavuşa ( çavuşunuza temiz yastık istiyoruz dediniz. )
    çavuş-asteğmene
    asteğmen üsteğmene
    üsteğmen-tabur komutanına
    tabur komutanı-ege ordusuna
    ege ordusu - kara kuvvetleri komutanlığına
    kara kuvvetleri komutanlığı - savunma bakanlığına yazı yazacak ki gelebilsin.

zaten 30 gün askerlik yapacaksınız. beklentilerinizi düşük tutarsanız hayal kırıklığına uğramazsınız.

yine sorusu olan varsa bana özelden mesaj atabilir yardımcı olurum.
  • buradan terhis olan bedelliler, gönül rahatlığıyla “askerliğimi, komando olarak yaptım” diyebilirler.
  • 12. celpde taşkısığında bedelli yaptığım tugay genel olarak bahsetmek gerekirse , beklediğim standartlarına üstündeydi .koğuş ortamı çok iyiydi bir çok farklı illerden ve farklı mesleklerden arkaşlarla yeri geldi sapiens adlı kitabı sesli okuyup evrim tartıştık yeri geldi tarih hocamızın hikayelerini dinledik , kakara kikirinin eksik olmadığı bir takımdık , komutanlar çavuşlar uzun dönem askerler hepsi olayın farkında yardımcı olmaya çalışan iyi insanlar .takım komutanımız rasim asteğmen ve baran çavuşa ayrı bir parantez açmam gerekir , rasim komutan egosu olmayan bir arkadaş gibi konuşup sohbet ettiğimiz istediği basit şeyleri yaptığınız taktirde ( yürüme , selam verme vb.)hiç zorlamayan kral biri askeriyede kalmayı istiyordu umarım kalır ve istediği gibi havacı olur . baran çavuş anlatılmaz yaşanır , çok iyi insan verdiği molalarla gönlümüzü fetheden güzel muhabbeti ile akşamları çekirdek kola yaptığımız rahat insan, her dönem bedelli askerlerin sorduğu sorularla kendi sss (bkz: sss) oluşturmuştu, eğer gönlünü çalmak istiyorsanız sesizce kulağına yaklaşın ve "babam böyle pasta yapmayı nereden öğrendi?" diye fısıldayın yada bir gofret verin ;) iyi bir edebiyat hocası olacağı kesin . benden tavsiye 1 takıma düşmek için sabah erken teslim olun.
  • 21 eylül kandıra sevk tarihliler için mini bir whatsapp grubumuz var. katılmak isteyen mesaj atabilir.
  • arkadaşlar 11b celbinde gittim, gördüm, sevdim, eğlendim. vakit bulunca her şeyiyle anlatacağım...
  • whatsapp grubu varsa yeşil lütfen
  • ilk bilmeniz gereken şey, burda herkes eşit değil. eşit olduğunuzu,sıfatların önemsiz olduğunu söyleyecekler ya, sakın inanmayın. 19b celbinde askerliğimi yaptım, bizim celpte bir kaymakam bir savcı ve bir bakan çocuğu vardı, özel odalarda kaldılar, telefon onlara serbestti ve erkenden yemin edip gittiler.
    su bulmak çok büyük sorun. kantini açık görürseniz mutlaka su stoğu yapın. uzun dönem askerler sizden üstünler buna alışın. kantin sırası veya yemek sırası beklemeyecekler ve siz ses çıkaramayacaksınız. komutanlar da buna göz yumacak. yemekhaneye gelen suları uzun dönemler koğuşa taşıyacak ve fırçayı bedelliler yiyecek. yine bu uzun dönem askerler yemekleri fazla fazla alacağı için bazen size bir şey kalmayacak ama rasim asteğmen çıkıp suçlunun bedelliler olduğunu iddaa edecek.
    tuvaletler 2 gün kapalı kaldı bizde, tutun dediler!
    günde 12 kere içtima alınabilir.
    anlamsızca saatlerce bekleyeceksiniz zira içtimada bekletmeye bayılan komutanlar var.
    duşa girdikten sonra yine eğitime çıkarılacaksınız ve duşun bi anlamı kalmayacak.
    yemekhane son günlerde gelen bulaşık makinesi ile temizlenmişti ama genel olarak kirli tabildotlar ile yiyeceksiniz. benden tavsiye plastik çatal kaşık götürün.
    sabah kahvaltısında 3 zeytin 1 çizi çıkacak. her öğün bulgur pilavı göreceksiniz.
    koğuşlar 60 kişilik ve camların çoğu bozuk.
    içtima saatleri anlık değişebiliyor. 2bucuk diyorlar 2de içtima alıyorlar gibi.
    bir kaç komutan hariç diğerlerine 5 kişilik bir şirket emanet etseniz 5 günde batırırlar. organizasyon yapamıyorlar. herkes birbirine gıcık durumda her kafadan başka bir emir çıkıyor. parka katlamayı her komutan farklı gösteriyor.
    rütbelilere gelirsek...
    adem asteğmene denk gelirseniz şanslısınız çünkğ egosu olmayan, yardımsever on numara bir adam kendisi.
    hakan ast. denk gelirseniz egosu ile savaşacaksınız. 20 günde kendi takımını yürütemeyip yürüyen takımları azarlamaya çalıştı. çıkışta hiç bir asker ona selam vermezken adem ast. ünlü gibi ilgi görüyordu.
    rasim ast. 3 kişiyi organize edemeyen birisi ve egolu. çıkış gününüzde her işi yaptırmaya çalışacak. bize en son botların tabanını boyatıyorlardı.
    yeni gelen asteğmenlerden kısa olan bi tanesi var şiveli konuşuyor, yağmurda parka giydiğiniz için azarlayarak göze girmeye çalışıyor.
    çavuşlardan baran, ersel, serkan (iki serkan var biri çok zayıf, takımına söz geçiremez başka takımlara musalşat olur) , temel, iyi insanlar yardımcı olmaya çalışıyorlar. tanıdıklarımı yazıyorum sadece.
    tankçı uzmanlar iyi insanlar yine, üzmezler sizi.
    torpilin çok geçtiği bir yer burası unutmayın.
    en önemlisi "sizi sikebilirler ama zamanı durduramazlar"
hesabın var mı? giriş yap