şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle kimsenin fiziksel olarak zarar görmediği ama psikolojik olarak yıprandığı itü maslak kampüsünde, ferhunde birkan kız öğrenci yurdunda çıkmış yangındır.

  dün gece 3:30 civarında sebebini henüz bilmediğim bir sebepten yangın çıkıyor. dumana uyanan öğrenciler ilk olarak birbirlerini uyandırıyor ve o şekilde yangından haberdar olunuyor. burada yurdun her tarafında bulunan yangın dedektörleri çalışmıyor mu sorusu akla geliyor.

  birbirlerini uyandıran öğrenciler binayı en kısa zamanda terketmek için yangın merdivenlerine yöneliyorlar ama yangın merdivenleri kilitli. bu duruma ise söyleyecek bir söz bulamıyorum.

  (bkz: 29 kasım 2016 adana öğrenci yurdu yangını)

  “ntv yayınına bağlanan adana büyükşehir belediye başkanı hüseyin sözlü, “yangın merdiveni, çocukların cesetlerine ulaşıldığı bölge. tahminim, yangın merdiveninin kilitli olduğu anlaşılıyor, açamamışlar. 11-14 yaşında çocuklar. çatı da çocukların üzerine yıkılmış. çöken çatıda ahşap malzeme kullanılmış. soruşturma açılacak, zafiyetler ortaya çıkacak" açıklamasında bulundu.”

  yukarıdaki sözleri sarfetmek ne kadar acı. o kadar insanın evladı oldukten sonra soruşturma açsan ailelerine ne fayda. birileri zarar görmeden önlem alınamaz mi? yaşanılan olaylardan ders çıkarılamaz mi? denetim bu kadar sığ mi? gerçekten çok üzücü.

  normal merdivenlerden yurt tahliye ediliyor. yangın alarmı muhtemelen zemin katta bulunan resepsiyon tarafından manuel olarak açılıyor ama sesi çok kısık olduğu için duyan kişilerin az olduğu söyleniyor. tahliye için anons da yapıldığı söyleniyor.

  gelelim diğer yaşananlara
  soğukta üşüyen öğrenciler diğer yurtların lobisinde oturmak istiyor, o yurtlardaki resepsiyonlar başta izin vermiyor, sonra izin veriyor ama ses çıkartırsanız dışarı çıkartırım yukarıdakiler uyuyor diyor.

  aladagdaki yangından sonra güvenlik önlemi olarak yangın merdivenine giden yerdeki kanepeler kaldırılmış ancak kapılardaki kilitler açılmamış.

  yangının çamaşırhanede çıktığı söyleniyor.

  tahliyeyi sağlayan gönüllü olarak üst katlara çıkıp haber veren öğrencilermis.

  intiharı engellemek için (daha önce güvenlik görevlisi teşebbüs etmiş.) pencereleri çok az açılacak bir şekilde modifiye etmişler. olası büyük yangında o pencerelerden hava alma durumu çok zor öğrencilerin.

  kaynak, olayı yaşamış arkadaşlarım. suam onlarla hala konuşabildigimiz için çok şanslıyız. basına henüz düşmediğini düşünüyorum. yeni bilgiler öğrendikçe editleyecegim.
 • yangın merdivenine asma kilit takan zihniyet, bir türkiye klasiği.

  bizler türk insanı olarak kafasızız bu konularda. 4 5 tane masum ölmeden akıllanmayız. türkiye'nin en önemli mühendislerini yetiştiren bir okulun yurdunda dahi ihmaller zinciri buradan ay'a kadar yol oluyorsa daha ne denir ki.

  bugün şans eseri kimsenin canı yanmamış. bir dahakine aynı şekilde şanslı olunacağının garantisi var mı?