• yaşlılar 18 yaşın altındakilere benzerler:

-iş gücüne dahil değiller
    -muhakeme becerileri kısıtlı
    -başkalarına bağımlı yaşarlar
    -toplumda kollanması ve olası bir faciada ilk kurturılması gereken kesimi oluştururlar
    -gelecek kaygıları yoktur

18 yaşın altındakiler vermemeliyse bunlar da vermemeli, gayet basit bir denklem.
  • bunu birisi yapacaktı... (bkz: ilber ortaylı)(71)
  • sadece 70 yas uzeri degil kisisel gelisimini/ egitimini tamamlamamis hic kimse oy kullanmamali, kendi kisisel gelisimini tamamlamamis birisi nasil ulke gelecegi hakkinda fikir beyan eder bu gercekten cok sacma geliyor
  • arkadaş demiş yaşlılık oranı artıyor amk salağı senin ülkenin refah, huzur, mutluluk ve sağlık seviyesi o adamla bir mi ? ben kendi adıma emekli olabileceğimden bile şüpheliyim 70 yaşındaki adam için artık kimin iktidar olduğunun önemli olmadığı gibi senin zorluklarından da bihaber olduğunu düşünüyorum. ama haklısınız umarım daha kötü olursunuz daha beter olursunuz.
  • bence kimse oy kullanmasın. böylece sorun ortadan kalkar.
  • bu "yaş fetişizmi" bilinmez neden bizim ülkede çok yaygın. zanımca gelişememiş olmakla doğru orantılı bir durum.

dünyanın en zeki, en yaratıcı, en zengini, en fevkaladenin fevkinde adamı ol "tecrübe" denen, dünyanın en değerli katma değerine sahip olamıyorsun.

bu başlığı yazan düşüncesizi cebinden çıkaracak çok 70 yaş üstü adam tanımış birisi olarak bu ortadoğulu teklifi kınıyorum.

batıda yaş arttıkça değer artıyor, zira tecrübe artıyor, bizde "ooo 40 yaşına gelmiş ölmüş bu ya" yaklaşımı hakim.

daha geçen gün vardı, 80'lerinde bir dedeye seçimle ilgili sualler soruldu, adamın cevapları karşısında hepiniz ağzınız açık, başlıklar açıp methiyeler dizdiniz. ulan o adamın dediklerini anlayamayacak adamların açtıkları başlıklara bak dedirten ortadoğulu teklifi.
  • zamanında aysun kayaci'ya kulak verilseydi o zamandan bu zamana şekillenirdi bu işler ama tabi ama zararın neresinden dönülse kardır.
  • bir öneri. 70 yaş üstü zihni dinç ve berrak olan binlerce insan var. bunların elinden seçme hakkının alınması temel insan haklarına aykırıdır. daha doğru bir öneri için:

(bkz: çifte vatandaşlar oy kullanmasın)
  • "oy kullanabilmek için en azından bir ortaöğretim kurumundan mezun olma şartı aranmalıdır" şeklinde artırdığım önerme.
hesabın var mı? giriş yap