• 4 milyar inançlının hemen hemen yarısı okur yazar bile değil öncelikle. okur yazar kısmında hatrı sayılır kısmı ortadoğulu çomarlar desek.bir kısmı da redneck desek. kaba hesapla zaten inananların çoğu inanmak için inanıyor, bu tiplerin yanılmıyor olma ihtimalindense yanılıyor olma ihtimali elbette yüksek. bunun dışında nereye giderseniz gidin eğitim seviyesi arttıkça aynı oranda inanç seviyesinde bir düşüş görürsünüz. dünyada eğitim seviyesi arttıkça ateist nüfus artmaya devam edecektir. yani evet 4 milyar insan yanılıyor.
  • bir müslüman olarak üzülerek söylemeliyim ki o 4 milyarın da en az 3 milyarı inanıyor görünümlü. yanı inanan neye inandığını, inanmayan da neye inanmadığını bilmiyor. (bkz: eğitimsizlik)
  • ilk olmazdı.
  • çok güzel bir söz var, tam alıntılamıyorum, hatırladığım kadarıyla;
    dünyada bilinen (atıyorum) 4000 din var; bir ateist bunların tamamını reddederken, bir dindar ise 3999'unu reddediyor...

başka sorum yok sayın yargıç :)
  • ön bilgi: islamiyetin ve diğer bütün dinlerin yayılması da sayıca azınlık olarak başladı. (çoğunlukla bir peygamberden başlayarak)

ne yani bütün dünya yanılıyor da bir tek peygamber mi haklıymış!

oh be rahatladım. bu şekilde düşünmek beyne yük bindirmediği gibi bir rahatlama da sağlıyormuş, siz de deneyin..

not: ateist değilim, kendimi sonu -ist ile biten sadece bir ya da birkaç kelimeyle tanımlayamam.
  • saçma bir savunma argümanı.

500 sene önce herkesin dünyayı düz sanması , dünyanın şeklinde bir değişikliğe yol açtı mı ?

çoğunluk her zaman doğru taraf olsa, başta türkiye daha güzel bir yer olmaz mıydı ?

ateist değilim.
  • haklı olmak veya haksız olmanın sayı ile bir ilgisi olmadığını bilmeyen yazar beyanıdır. ateist değilim bu tartışmayı da mantıksız buluyorum ama nicelik ve nitelik farklı kavramlardır. tek kişi dahi 8 milyar insana karşı haklı çıkabilir.
  • önemli olan nitelik mi, nicelik mi? bence kabile savaşında filan değilsen önemli olan çoğu durumda niteliktir. burada inanca saygısızlık yapmadan nasıl ifade edebilirim bilmiyorum ama dinlerin inananlara fantastik gelmemesine çok şaşırıyorum. kendimi tanımlamam gerekirse ben inanmayan biri değilim, daha çok inanamayan biriyim. yıl olmuş 2019 hala... 8 milyon ateist kim, 4 milyar insan kim? nerenin değerleri bunlar aq. dünya desen 1 milyarı aşkın ateist var, geri kalan da 6 buçuk milyar filan insan zaten allah all... lan!
  • dünyanın tepsi değil küre olduğunu ilk defa iddia edenin de karşısında ona inanmayan bir dünya vardı. yakın gelecekte tanrı inancı olan insanlar, tepsi dünya biçimine inanan günümüz insanlarıyla aynı kefeye konacak.
  • 4 milyar + 8 milyon ateist = 4 milyar 8 milyon insan.
    dünya nüfusu kabaca 7 milyar.
    2 milyar 992 milyon insan sen bunlar seeen naptınnn.
hesabın var mı? giriş yap