• merhaba, bugün yaşadığım ve sonrasında devam eden bir rezaleti size aktarmak istiyorum.
    bugün saat 14.00 gibi yenikapıdan hacıosman metrosuna evime gitmek üzere bindim. ilk durak olduğu için boş yer de vardı hemen bir yere oturdum ve kitabımı okumaya başladım. aradan 2-3 durak geçtikten sonra taksim durağına geldiğimizde kapı açılır açılmaz sağ taraftan 3-4 kişi bağırarak binip karşıma oturdu, onlardan bağımsız 1 kişi de yanıma oturdu ve oturacak yer kalmadı. neyse diğer kapıdan da yine bağırarak 5-6 kişi bindiler. ve evet rezalet burada başlıyor. karşıma oturan ve arapça konuşan insanlar bağırarak konuşuyor ve gülüyorlardı. koca metroda kalabalığın içinde hiç utanmadan birbirlerine abartılı şakalar yapıyorlardı. üstelik gözlerinin önünde duran bacaklarını açmamalarını gösteren görseli umursamıyorlardı. yanıma oturan kişi ise kulaklıkla müzik dinlemesine rağmen sesi çok fazla açtığı için skrillex bangarang olduğunu bildiğim şarkıyı bana da dinletti. üstelik leş gibi içki kokuyor, ayaklarını üst üste atmış hatta birini ağzıma sokmaya çalıyordu.
    diğer kapıdan binen ve yerli olduğunu anladığım insanlar birden istek şarkı alalım falan dedikten sonra bağırarak şarkı söylemeye başladılar ve karşımda oturan grup da alkış tutmaya başladı. yerli yabancı uyumu gözüme çarpsa da sinirim çok bozuldu. bir anda kimse birbirine sormadan nasıl bu kadar hak ihlal edebilir diye düşünüyordum. yani gerçekten metro kullanan insanlar bilir, günümüzün 1 saati bazen 2 saatinin geçtiği bir alanda kimin böyle şeyleri yapmaya hakkı var? bu insanları nasıl uyaracağız? niçin uyarmak zorundayız? birileri öğretsin bir şey yapılsın.
    ne yaptım maalesef uyaramadım, evet çok ciddi bir şekilde korktum uyaramadım. metrodan inmeye çalıştım ki henüz kimse inemeden binmek için üzerime gelenleri rezalete katmıyorum bile. alışıyoruz. biliyorum benim gibi insanlar var ve hep birlikte susup bir an önce bitsin diye çabalıyoruz. ama artık bıktım. gerçekten ben bu işe bir çözüm bulunmasını öneriyorum.toplu taşıma kullanımında geçilmesi gereken bir test gibi bilgilendirme formları gibi bir şey olsun artık. toplu taşımada toplumun tüm rezilliklerinin izdüşümü var. en basit görgü kuralları bile görmezden gelinirse kim bu ülkede daha fazla yaşamak ister? lütfen bir şeyler yapılsın. bacak açma konusundaki gibi herkesin duyacağı bir şeyler olsun.
  • maalesef ülkede barbarlık genel geçer olmuş durumda. bunun benzeri o kadar çok olayla karşılaşıyoruz ki. geçen yine metro tıklım tıkış vaziyetteyken liselinin biri "çantanı yere indirir misin" diyen bir orta yaşlı abiye direk "durakta in görüşelim" minvalinde bir şeyler söyledi mesela. adam da onun seviyesine inse durup dururken birilerinin kafası gözü yarılacak mesela.

toplum bitik durumda, bunu kabul edelim. ve 15 senede bozulan toplumu tamir etmek maalesef ki 15 senenin bir kaç katı kadar zaman alacaktır. bari çocuklarımız insan gibi yaşasın diye temenni etmekten başka bir şey ne yazık ki yapamıyoruz.
hesabın var mı? giriş yap