• kadim ispanyol bulldog 'unun adıdır. bilinen bütün bulldog cinsleri içinde en eskisi olduğu iddia edilir. bu köpek için kadim presa (tutucu köpek) de demek mümkündür. eski zamanlarda daha çok boğalarla dövüşte ve onları zaptetmek konusunda kullanılmışlardır ve zaman zaman bugün bile bu görevi yerine getirirler. resim size korkunç gelebilir ancak bugün bu görev arena da matadorun boğa tarafından paralanmasını engellemek ve kısa bir süre boğayı meşgul etmek, ya da kesimhanede başıboş gezen boğaları hizaya sokmak içindir. köpek ısırığının derinliği boğaya ciddi zarar verecek boyutta değildir.
    alanolar boğaya karşı.
    boyları 55-63 santime kadar çıkarken 35-45 kilo arasındadırlar. iri kafa yapılarına ve kaslı vücutlarına rağmen oldukça fit ve çevik hayvanlardır ve hatta bazıları tam anlamıyla sırım gibidirler. inanılmaz derecede iyi yaban domuzu avcısıdırlar. bitmek tükenmek bilmeyen bir kondisyona sahiptirler ve oldukça inatçıdırlar. avrupa 'da bilinen az sayıda üreticisi vardır. kendi köpeğimi almadan önce kısa bir süre bu köpeğe ilgi duydum ve fransa'daki üreticisi ile temasa geçtim ancak domuz avcısı bu ateş topuna, enerjisini atacağı yer ve mekan bulmak oldukça zor olduğundan gerçekçi bir kararla vazgeçtim. cüsselerine nazaran uzun yaşarlar (11-14 sene). doğal olarak oluşmuş eski bir ırk olmaları, kalıtsal hastalıklarının minimal olması ve kaslı ama ince yapılı olmaları bu duruma etkendir. 1840 senesinde bunlardan ''big headed billy'' isimli ithal bir köpek ingiltere'de , eski ingiliz bulldoglarının (şimdiki şişman basık ingiliz bulldog'u değil) boylarını uzatmak ve cüsselerini büyütmek için kullanılmıştır. alano tam anlamıyla bir iş köpeğidir, süs ve sevgi köpeği değildir alan, ve hareket ister, bunu bulamazsa ve enerjisini atamazsa bu durum onu mutlu etmeyecektir. avrupa'daki profesyonel alano yetiştiricileri bu köpekleri domuz avında kullanır ve bu konuda namlı köpekler, başarıları ile alıcı bulur. bu yüzden var olan kanlar genelde serttir. bu anlamda köpeğin doğal ve işlevsel evrimi halen devam etmektedir. ancak yazılanlar doğrultusunda söyleyebileceğim, dengeli karakterleri olduğu ve diğer hayvanlara karşı sabırsız olmadıklarıdır. sonuç olarak köpektirler ve iyi bir eğitimle iyi birer dost olurlar. sadece bazı ırklarda bu iyi eğitim daha sıkı ve dikkatli verilmelidir.
hesabın var mı? giriş yap