• bilenler bilir, bu amazondaki müşteri memnuniyeti anlayışının aynısı logitech'de de vardı. adamlara "şu benim alet bozuldu galiba yeaa" diye mail atıyordun. fotoğrafını çek bize gönder diyorlardı. sonra adresine aynısının sıfırını gönderiyorlardı hollandadan. benim g19 klavyenin renkli ekranı bozuldu. yurtdışındayken aldığım için türkiyedeki distrübütör "biz bakmıyoz, belediye baksın" deyince aramıştım adamları. işte "böyle böyle, ingilterede yaşarken almıştım, burdaki yetkiliniz ilgilenmedi" dedim, adamlar bir özür bir özür. hemen adres verin dediler. 6 gün sonra ups kargo ile yenisi geldi (satın alsan o kadar hızlı gelmiyor). eskisini napcam diye sordum, o da sizde kalsın dediler.

neyse, işte bu iyi niyeti dh ölücüsü baya bir grup orospu çocuğu acayip suistimal ettiler. hatta birisi olayın bokunu çıkarmış. logitech z-5500 ses sistemi alan birinden faturasını istemiş, "sana lazım olmaz" diye. o faturayla 5 ayrı hesap aracılığıyla 5 kere bozuk bu deyip yenisi getirtmiş. bilen bilir öküz gibi kutuda gelen hayvan gibi ağır ve pahalı bir set bu. yan yana dizmiş resimlerini çekmiş onları satıyordu o. çocuğu. daha neler neler vardı böyle. hep te en pahalısı g serisinden oyuncu ekipmanlarından böyle alıp satıyorlardı. işler iyice ayyuka çıkınca logitech türkiyeye bu desteği vermeyi kesti uzunca bir süre.

bakın görün, aynısını amazon da yapar yakında . bu anasını siktiğimin part-time dolandırıcıları yüzünden. gittigidiyor, hepsiburada müstehak bizim ülkeye.

edit: daha 5-6 ay önce gene birisi bir sürü logitech g-930 kulaklık almış amazon kampanyasından haksız yere. üst üstüste yığıp resimlerini çekmiş, onları satıyordu.

edit 2: bu yavşakları nitelikli dolandırıcılıktan şikayet etmenin bir oluru var mı hukukçu arkadaşlar ne diyorsunuz.

edit 2-a: çokca mesaj geldi arkadaşar, sağolun. özetle mağdur şikayetçi olmadıkça dava falan açılamıyormuş. amazon bu yamyamlarla uğraşmaz sanırım.

edit 2-b: evet, amazon uğraşmayacağını deklare etmiş. neyse en azından sizi gözden çıkarcaz da dememişler.
  • buradan süpürge aldım ben. ilk gün güzel güzel çalıştı. ikinci gün gitti. belki de ben bozdum.

chat'e bağlandım, dedim adres verin garanti için yollayacağım. çok tutar sen yollama, al sana yenisini yolluyoruz üzme tatlı canını dediler.

kargo margo vs. her şeyi iade ettiler. yeni makine yolda. eskisini de tamir ettirebilirsen ettir kullan dediler.

ben de adınıza bağış yapacağım dedim tamir olursa. hakikaten de yapacağım.

müslüman geçinen şark kurnazları, keşke az biraz gavur olabilseydiniz.

edit ve detayları merak edenler için:
    orijinal süpürge fiyatı: 80 dolar, en dandik kargo ile gönderim 40 dolardı.
    sonra süpürge fiyatı 10 dolar düşmüştü bana ulaştığında, bu bana iade edildi.
    daha sonra süpürge bozuldu, kargo dahil tüm ödemem iade edildi.
    yeni süpürgeyi 70 dolara aldım, şimdi baktım dhl ile kargo 220 dolar tutuyormuş. bu parayı da almadılar.
    açıkçası isteseler 220 dolar verecek gücüm de yoktu, ama verebileceğim maksimum miktarda tutarı çocuk esirgeme kurumu veya tema'ya bağışlayacağım. amazon'a yazdım sertifikayı size yollayacağım adres verin diye, çok sevindik ama veremiyoruz, çok teşekkür ederiz dediler.
    anneme hediye olarak aldığımı söylemiştim, annenizden de özür dileriz, saygılar sunarız diye defalarca tekrarladılar. ben anneme bu kadar saygı sunmadım ya ömrüm boyunca.
    sonra ülkeden neden para çıkışı oluyor, bizim firmalardan niye alışveriş yapılmıyor, yerli esnaf ne yapsın soruları...
    yerli esnaf biraz ders alsın.

edit 2: önemli bir şey farkettim, süpürge almayın, voltaj çeviriciler yetmiyor. çok güçlü motorlar oldukları için yeteri kadar elektrik çekemiyorlar. çaresiz avrupa'ya uygun bir modeli aradaki farkı vererek almaya karar verdim. motorun trafosu mu ne değişiyormuş uyumlu hale getirmek için. uğraşılır ama kim uğraşacak.
  • hukukçu bir arkadaşımın tavsiyesiyle türkiye'den kendilerine dadanan ve ülkenin adını kirleten ölücüleri az önce customer support'tan birisiyle görüşerek ihbar ettiğim sitedir. anladığım kadarıyla kendileri de şüpheleniyorlarmış zaten, benim söylediklerim de tuz biber oldu. okumak isteyen için ingilizce transkript aşağıda, türkçesi daha da aşağıda:

"you are now connected to gabriel from amazon.com

me:
    an important matter which is unlisted here.

gabriel:
    hello, my name is gabriel. ı'm here to help you today.

me:
    hello gabriel
    i don't have any problems with any orders or delivery or such.
    i simply want to tell some things if you have some time and listen to me.
    it's about amazon.com and turkey

gabriel:
    sure tell me
    every feedback that you can provide is good, that way we can improve our service

me:
    glad to hear that.
    i'm your customer since 2004, you can check my account to see. it's been 11 years and i could never be happier with your service, speed delivery and customer support. you are indeed the best online market worldwide in customer support matters.
    whenever i have any problems with delivery or customs tax or such, you were helping me to your greatest extent and i'm grateful.
    but there are people living in my country who abuse your good will and intentions.
    they try to get speed delivery for reduced or low cost by presenting feeble excuses or any other things and these things are considered as fraud in any country in the world.
    yet in your good will, you try to help everyone.
    i know it's hard for you to distinguish a genuine customer from a malevolent person.

gabriel:
    we really appreciate your telling us this stuff
    we have notice this a while ago

me:
    they are selling the stuff they bought from you at discount or free in double price in our country, meanwhile destroying your stocks.
    i have alerted the government and tax officials about the subject in turkey already.
    they are all coming from the same place, a forum site called donanimhaber.com, people are guiding each other, even the ones that don't know english to trick you by using certain expressions and sentences
    (burada kullandıkları cümleleri yazdım, söylemeyeceğim görmesinler diye)

gabriel:
    ım copying all this information that your providing, this for sure will no just only be notified to my lead, this will be escalated to our operations manager and all superiors, since this is very disappointing to know that on your country they are doing this.

me:
    i'm actually telling this on my own peril.
    because i really love shopping from your store, even though it's ten thousand kilometers away from my country.
    and if you discontinue your services to turkey because of this, i will also suffer

gabriel:
    no no dont worry
    amazon will never close the service
    for turkey
    but we will take actions on this for sure
    customers like you that
    help us
    notifying this
    you are customers that amazon will always take care of keeping you buying from us
    you dont have to worry about anything
    our service
    for you will be the same
    and hopefully better
    since your helping us with this. but like ı told you before
    you will not be affected because of this problems
    so thanks you very much for this
    for real

me:
    some advice to distinguish the swindlers from normal people, if you'd like
    (burada ölücülerin kullandıkları taktikleri anlatıyorum, ne söylediğimi yazmayacağım öğrenemesinler diye.)

gabriel:
    believe me, we are gonna take care of this

me:
    please do. there are not many good-willed companies with proper customer support left in the world and i would hate to see you suffer or make losses in profit due to the disgracefulness of my people.
    not everyone is the same but you can't help it it seems.

gabriel:
    ıts really disappointing to hear all of this, we are going to continue with our best customer service, but we will be more wisely while giving any goodwill, refund, replacement or anything like that for turkey customers.

me:
    that would be the best for you and us, because they harm us both, they rip you off and also deplete your stocks, so we normal customers can't also get what we want.
    that would be all, i hope you take this into consideration and maintain your service to our country despite all the setbacks like this.
    because no matter what some of our people do, we love you from thousand miles away :d

gabriel:
    for sure we are going to take all of this into consideration, thanks so much! for telling us and notify us about all of this. no worries our service will not change for turkey's customers but like ı told you before we are gonna be more wisely giving any refund or goodwill.
    thanks for the loyalty you have with us and your comments. happy holidays and thanks for contacting amazon.
    for real thank you so much for all this you have done for us.
    bye bye (:

me:
    thank you too for not giving up on us and still do your best :d happy new year already and bye :)

gabriel:
    thanks and the same for you!! (: (:
    bye bye (:"

türkçesi:

"gabriel:
    merhaba, ben gabriel, size nasıl yardımcı olabilirim?

me:
    merhaba gabriel
    herhangi bir siparişim veya teslimatım ile alakalı bir durum yok.
    sadece zamanın varsa sana birkaç şey söylemek istiyorum.
    konu amazon.com ve türkiye ile alakalı.

gabriel:
    elbette söyleyin. her türlü geri bildirim hizmetlerimizi güçlendirmekte işimize oldukça yarar.

me:
    bunu duyduğuma sevindim.
    2004’ten beri müşterinizim, hesabıma bakarak görebilirsiniz. 11 sene oldu ve hizmetleriniz, hızlı teslimatınız ve müşteri hizmetlerinizden son derece memnunum. gerçekten müşteri memnuniyeti konusunda en iyi online market sizsiniz dünya çapında.
    teslimat olsun, gümrük vergisi olsun herhangi bir sorunum olduğu anda elinizden geldiğince hep yardımcı oldunuz ve bu yüzden teşekkürler.
    ancak ülkemde sizin iyi niyetinizi suistimal edecek insanlar da var.
    sudan sebepler sunarak indirimli veya düşük fiyat üzerinden hızlı teslimat seçeneğini kullanmaya çalışıyorlar ve bu tür şeyler dünyanın herhangi bir ülkesinde dolandırıcılığa giriyor.
    ancak iyi niyetinizle herkese yardım etmeye çalışıyorsunuz.
    sizin dürüst bir müşteri ile kötü niyetli birisi arasındaki farkı anlamanızın zor olduğunu biliyorum.

gabriel:
    bize bunları söylediğiniz için çok teşekkür ederiz.
    biz de bunun bir süredir farkındayız.

me:
    sizden fiyatı indirterek veya bedava aldıkları şeyleri bizim ülkede iki kat fiyatına satıyor, bir taraftan da sizin stokları eritiyorlar.
    devletin alakalı kurum ve maliye birimlerini konuyla alakalı çoktan bilgilendirdim.
    bu adamların hepsi aynı yerden geliyor, donanımhaber.com adı altında bir forum sitesi, bu adamlar birbirlerine rehberlik ederek ingilizce bilmeyenlerin bile size belirli cümleler ve ifadeler kullanarak sizi kandırmasına yardımcı oluyorlar.

gabriel:
    vermiş olduğunuz bu bilgilerin hepsini kayıt altına alıyorum, bu sadece benim üstlerime değil, operasyon müdürümüz ve diğer tüm kıdemlilere kadar çıkacak bir durum, zira ülkenizdeki insanların böyle davranmaları oldukça hayal kırıklığı.

me:
    bunları söylüyor olmak aslında zararıma.
    çünkü mağazanızdan alışveriş yapmayı seviyorum, bizden on bin kilometre uzakta olsanız da.
    ve bu sebepten türkiyeye hizmet vermeyi keserseniz ben de bundan zarar göreceğim.

gabriel:
    hayır bu konuda endişelenmeyin.
    amazon asla türkiyeye hizmet etmeyi bitirmeyecek.
    ancak bunla alakalı gerekeni yapacağımız aşikar.
    sizin gibi müşteriler bize bu konularda yardımcı oluyor ve sizin gibi müşterileri elimizde tutmak için amazon olarak her zaman elimizden geleni yapacağız.
    herhangi bir konuda endişelenmenize gerek yok, hizmetlerimiz devam edecek hatta umarız ki sizlerin yardımıyla daha iyi olacak.
    dediğim gibi bu problemlerden siz etkilenmeyeceksiniz.
    bu bilgiler için çok teşekkür ederiz.
    bütün içtenliğimizle

me:
    dolandırıcıları normal müşterilerden ayırt edebilmek için size birkaç tavsiye vermek istiyorum.
    burada ölücülerin kullandıkları taktikleri anlatıyorum, ne söylediğimi yazmayacağım öğrenemesinler diye.

gabriel:
    bana inanın, bunun çaresine bakacağız.

me:
    lütfen bakın. doğru düzgün müşteri hizmetleri sağlayan iyi niyetli firma dünyada pek kalmadı ve bizim insanımızın terbiyesizliği yüzünden sizin zarar görmenizi istemem.
    herkes aynı değil haliyle ama bazen yapacak bir şey olmuyor.

gabriel:
    bunların hepsini duymak gerçekten çok üzücü, en iyi müşteri hizmetlerini vermeye devam edeceğiz ancak bundan sonra türkiyeden gelen müşterilere iyi niyet, geri ödeme, iade veya benzeri şeyleri yaparken daha dikkatli olacağız.

me:
    bu hem siz, hem de bizim için en iyisi olur çünkü iki tarafa da zarar veriyor, hem siz kazıklanıyorsunuz, hem de stoklarınız boşaltıldığı için biz normal müşteriler istediğimiz ürünü alamıyoruz.
    hepsi bu kadar, umarım bunları dikkate alırsınız ve bunlar gibi tüm olumsuzluklara rağmen ülkemize olan hizmetinizi devam ettirirsiniz.
    çünkü içimizdeki bazı insanlar ne yaparsa yapsın, sizi kilometrelerce uzaktan seviyoruz :d

gabriel:
    bunların hepsini dikkate alacağımıza emin olabilrsiniz. bizi bu konuda uyardığınız ve bilgilendirdiğiniz için gerçekten çok teşekkürler! merak etmeyin, türk müşterilere olan hizmetimiz değişmeyecek ancak dediğim gibi iyi niyetimizi ve para iadesi gibi şeyleri gerçekleştirirken daha dikkatli olacağız.
    bize olan müşteri sadakatiniz ve güzel yorumlarınız için minnettarız. iyi tatiller ve amazon’la iletişime geçtiğiniz için teşekkürler.
    gerçekten bizim için yaptığınız bu şey için çok çok teşekkürler.
    hoşçakalın :)

me:
    bizden vazgeçmediğiniz ve hala en iyisini sunduğunuz için de size teşekkürler :d şimdiden mutlu yıllar ve hoşçakalın :)

gabriel:
    teşekkürler ve sizin için de aynı dileklerimle :)
    hoşçakalın :)"

olay kısaca bundan ibaret. bundan sonra türkiye'den yapılan alışverişlerde ekstra dikkatli olacaklarına ve abuk subuk taleplere yanıt vermeyeceklerine dair inancım var, ki kendileri de şüpheleniyormuş dedikleri gibi. en azından türkiye'ye teslimatı kesmeyecekleri haberini almış olmam güzel.

ayrıca yabancılarla bir olup da vatandaşını sattın miliyetçiliği yapacak olanlar hiç zahmet etmesin. buradaki dolandırıcı dijital çomarlara, elalemin dürüst yabancısını yüz kere tercih ederim.

bir sonraki aşamam da ülkedeki gerekli mercilere (maliye ve kaçakçılık bürosu) kendilerini ihbar etmek olacak. bakalım bundan sonra rahatça forumda 10 tane hoparlör setini yanyana çekip fotoğrafını koyabiliyorlar mı?
  • normal posta yoluyla istedigim ve bir turlu elime gecmeyen bir kitap icin "kitap hala gelmedi" dedigimde "hemen tekrar gonderiyoruz" diyen, sonra asil posta elime gecip de "aman durun" diye mail attigimda "biz su anda dhl ile kitabi bi daha gonderdik, dolayisiyla durduramayiz, zaten ayrica para da istemiyoruz, siz ikinci kitabi lutfen bir universitenin kutuphanesine hediye edin" diyen super site.

edit: kitap odtu kutuphanesine hediye edilmistir.
  • 2 ay önce siparişini verdiğim ama hala stoklara girmediği için gönderilmeyen bir plak için az önce müşteri hizmetleriyle ufak bir chat yaptım, durumu açıkladığımda ürünü satan diğer satıcılardan ürünü alabileceğim ve aradaki fiyat farkını karşılayabileceklerini söyledi müşteri temsilcisi, türkiye'ye kargo yapan tek satıcının ürün fiyatıyla benim aldığım arasında 50 dolar üzeri bir fark vardı ve temsilci bu farkı bile karşılayacaklarını belirtti ama ben yapamadım be sözlük, cidden bu kadar büyük bir iyiliği adamlar teklif etti ama "kabul edemem, eğer ürün gelecekse sorun değil biraz daha bekleyebilirim" dedim amk. adamlar hakikaten müşteri hizmetlerinin bokunu çıkarttıklarını bir kere daha kanıtladılar bana. cidden emeyzing anasını satayım.

böyle harika bir firmayı arada bir korumak kollamak lazım değil mi? bu da böyle bir anımdı.

sağol dave, sağol karşim...
  • yıllardır paraya para katmak haricinde bir tane bile müşteriyi nasıl memnun ederim icraati olmayan çakma yerli muadillerinin kökünü kurutması dileğiyle. bizimkiler refurbished ürünü sıfır diye çakarken bu arkadaşlar hayvan gibi arge yapıp insanlığa yeni teknolojiler kazandırmaya kasıyorlardı. bir de kendi kargo firmasını kurarak geliyormuş. ayvayı yediniz oğlum. beter olun.
  • allahını seven bu adamlara bu ülkeyi anlatsın, bu ülkenin insanlarının nasıl çıkarcı, düzenbaz, yumuşak başlı gördüğünü iliğini kurutana kadar sikecek şerefsizler olduğunu anlatsın. anlatsın ki gelmesin bu güzel adamlar bu yarak ülkeye.

bu ülke donanımhaber ölücülerinin, sahibinden çakallarının ülkesi, bu ülke taklalı arabayı keyfekeder boyalı diye itelemeye çalışanların ülkesi, bu ülke arabasını satan kadına karım hamile, çok beğendi, bunun için düğün altınlarımızı bozdurduk bilmem ne diye ajitasyon yapa yapa fiyat kırıp sonra aldığı fiyatın 3-5 bin üzerine koyup aynı sitede satanların ülkesi.

hani hepsiburada'dan şikayet edilir rezalet başlıkları açılır, sonra amazon'a bakıp iç geçirilir ya, işte bizim milletçe layık olduğumuz muamele bu ağalar. hepsiburada'nın yaptığı bir nevi nefs-i müdafaa, ayakta kalma mücadelesi...
    adamlar bilmiyor mu sanki düzgün hizmet vermeyi? biliyor. ama vermez. veremez. niye mi? çünkü sikerler kamil, hepimizi sikerler.

canlı bir örnek vereyim sizlere: mymemory.co.uk
    bu site ingiltere menşeili, kulaklık ıvır zıvır kelepir satan bir site. başlığı kronolojik olarak okursanız görürsünüz zaten, bu arkadaşlar vakti zamanında bu bok çukurunun insanlarına kendi ülkesinin standartlarında hizmet verme gafletinde bulundu. postayla isterseniz ücretsiz, takipli kargo isterseniz 7-8 pound gibi bir ek ücret vardı. ama tabi bu adamlar, içinden gelmiş oldukları medeniyetin gereği olarak takipsiz postayla yapılan alımların da arkasında duruyor, postası eline ulaşmayana derhal aynı ürünü tekrar yolluyordu.
    sonuç ne oldu hala tahmin etmediyseniz bu ülkeyi hiç anlamamışsınız demektir.
    tabi ki de yurdum insanı her aldığından kargom gelmedi diyerek çifter çifter almaya başladı. adamlar sonunda durumu çakozladı tabi ve "ülkenize yollanan postalardaki olağandışı kayıp oranı sebebiyle ülkenize satış durdurulmuştur" gibi bir açıklamayla musluğun suyunu kestiler. bak dikkat et adam hala nezaketinden ödün vermeyip postadaki kayıptan bahsediyor, çalmışsınız ölücü orospu çocukları demiyor...

işte durum böyleyken amazon eğer türkiye'ye girme gafletinde bulunursa önünde iki yol var;
    ya amazon olmaktan çıkacak ve bize layık olduğumuz gibi davranacak,
    ya da iflas edip kaçıp gidecek.

üçüncü bir senaryo ancak şöyle olabilir, us'deki prime avantajlarını aynen tr'de de uygulayacak ve diyecek ki sadece prime üyelikle çalışıyoruz.
    bahsetmiş olduğum tipler bir siteye yıllık üyelik için para vermeyeceklerinden amazon da karşısında kendisine daha layık bir müşteri kitlesiyle karşılaşacaktır.

eyyorlamam şimdilik bu kadar.
  • amazon gibi dünya devi gibi bir şirkete (ki amazon sahibi olduğu kuruluşları yazsak beyni kaynar) kartımdan iki kere çekti yæææ bence gidin yurt içindeki kan emicileri tercih edin diyen hanzoları görmemizi sağlayan muhteşem sistem.
  • gösterdikleri hoşgörü ve iyi niyetin suistimal edildiği firma.

ulan vicdansız pezevenk, alacağın ürünü kendine alsan anlarım, yakın arkadaşına hediye edersin anlarım da buradan ürünü alıp, adamlara dilenci gibi yalvarıp - abii kargo parası çok ya bunu almasanız tek seferlik, he abi noolur abi, kurbanın olayım abi- gibi argümanlarla orada iş yapmaya çalışan adamların iyi niyetini suistimal edip, $20 dolar tutarındaki kargo parasını da iptal ettirip, ürün eline geçince direk satma olayına girişiyorsun. ben bu adamların yerinde olsam türkiye'ye bi bok göndermem. bizlere teknosa, vatan, media markt falan müstahak valla bak. üründen zaten kafadan $99 dolar kâr etmişsin, üstelik satacağın ürün için kurnazlık yapıyorsun..

bu kadar sinirlendiren mevzu şu; benim ve bir çok takip eden adam için amazon, alacağın ürünü türkiye'den kat kat ucuza, sorunsuz alabileceğin bir firma. yırtık dondan fırlayan gavatlar yüzünden adamlar gönderimi keserse hiç şaşırmam.
  • buradan 1 ay önce bir fotoğraf makinası sipariş etmiştim. bir fotoğraf makinası ne kadar büyük bir paketle gelebilir dedim ve adres olarak iş yerini gösterdim, ve sipariş geldiğinde gözlerim faltaşı gibi oldu. fotoğraf makinası hemen hemen mini bir buzdolabının sığacağı bir kutuda geldi, ve içinden sadece prefabrik bir fotoğraf stüdyosu çıkmadı. (tripod, ışık ölçüm cihazı, lens vs vs) müşteri hizmetlerine ne ayak ben bunların sipariş etmedim diye mesaj atınca, daha önceki alışverişlerinize istinaden hediye paketi olarak gönderilmiş, kullanırken bizi hatırlayın diye mesaj attılar. ne diyeyim ki ben bunlara... valla memleketten tarhana pekmez dolu bir koli gönderesim var kendilerine.
hesabın var mı? giriş yap