• arkadaslar bu kurum hakkinda neredeyse hic bilgi edinemiyorum. bilen goren varsa beni de bi yesillendirin.
  • kısa adıyla akv, 1981'de "van ve yöresi kalkınma vakfı" adıyla kuruldu. amacı, 1976 van depreminden sonra, çevrede zarar gören köylerin yeniden yapılandırılmasıydı. 1983 erzurum-kars depreminin ardından, vakfın kapsadığı alan ve amaçları konusunda değişikliğe gidilmiş; 1986'da da ismi anadolu kalkınma vakfi olarak değiştirilmişti. "anadolu kalkınma vakfı, van ve yöresinin yeniden yapılandırılması ve kalkınması yanında, felakete uğramış veya gereksinimi olan diğer yörelere de acil yardım ve kalkınma konularında destek olmaya" çalıştı. 1994'te kuruluş amaçlarına mültecive insan haklarını da ekleyen vakıf, türkiye'ye son yıllarda artan mülteci akınından ve mültecilere yardım edilmesi gereğinden yola çıktı.

genel merkezi 1987'den beri ankara'da, yurtiçi şubeleri van (kuruluş 1981), erzurum (1986) ve kırklareli'nde (geçici) olan, yurtdışı şubeleri ise bosnave makedonya'da bulunmaktadır.

ilgilendikleri çalışma alanları, tarım, hayvancılık, sağlık, eğitim projeleri ve doğal afetler karşısında yeniden yapılandırma ile mültecilere yardım projelerinden oluşuyor (web sitelerinde belirtildiği üzere).

bu bilgilerin yanısıra, web sitesinde (http://www.akv.org.tr/) parasal kaynaklarını açık açık belirtmiş, 2001'den beri sayfasını yenileme çalışmasında bulunmamış, kuruluşundan bu yana ise yönetimde aynı kişinin başkanlığının (prof. dr. ahmet akyürek) sürdüğü belirtilmiş bir kuruluş. 2001'den beri neler değişti acaba sorusu zihinlerde salınıp durmakta. doğrusu, bu ismi yeni duyanlar için böyle bir kuruluş vardı da niye haberim olmadı şaşkınlığı cabası.
hesabın var mı? giriş yap