şükela:  tümü | bugün
  • odtü biyolojik bilimler'de evrimsel biyoloji ve popülasyon genetiği alanında çalışan ve 2014 yılında hayatını kaybeden bilim insanı prof. dr. aykut kence anısına 2017 yılında 11.si düzenlenenlenen evrim konferanslarıdır.

aylar öncesinden kayıtlar başlar. ve kısa sürede kontenjanlar dolar. odtü kkm'de genellikle şubat aylarında yapılır.

----------
    ''odtü biyoloji ve genetik topluluğu
    topluluğumuz, 2004 yılında biyoloji topluluğu ve moleküler biyoloji ve genetik topluluğu’nun birleşmesiyle kuruldu.

hedefimiz
    bilimin ve bilimsel metodun fethettiği sınırları mümkün olabildiğince genişletmek ve bilimsel gelişmeleri ulaşabildiğinin daha ötesine yaymaktır.

amaçlarımız
    orta doğu teknik üniversitesi öğrencilerine, bilimsel tartışmalar yapabilecekleri ve bilimsel projelerini gerçekleştirebilecekler bir ortam sağlamak,

topluluk bünyesinde bulunan öğrenci, mezun ve akademisyenlerin ideallerini gerçekleştirme yolunda yardımcı olması için akademik ve pratik tecrübe kazandırmak,

bilim insanı adaylarına, alanımızdaki konuları ve yeni gelişmeleri duyurmak ve onların bu konulara farklı ve yaratıcı bakış açısı kazanmalarını sağlamak,

halkı güncel bilimsel konularda bilinçlendirmek ve halka bilimi taşımaktır.''

------

odtü biyogen ve evrim ağacı çatısı altında pek çok bilim aşığı gönüllü öğrencilerin organizasyonunu üstlendiği konferaslar ankara ve ankara dışından çok talep görmektedir.

türkiye'den ve yurtdışından pek çok akademisyen davetli olarak gelir sunum yapar. öğrenciler posterlerini sunar.

katılımcılar türkiye'nin dörtbir yanından gelen öğrencilerdir. lise ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra mesleğine başlamış pek çok kişi konferansa yoğun katılım sağlıyor. özellikle son yıllarda kapasiteleri aşıp ek oturumlar açacak kadar youn talep olmaktadır.

konferansa biyoloji, genetik, sosyolog, antropolog, tıpçı, sosyal bilimci... gibi pek çok alandan katılımcılar ilgi göstermektedir.

git gide daha da kaliteli işler çıkaran bu ekip ve bu konferanslar türkiye'deki evrim algısının değiştiğini, yavaş yavaş aydınlandığımızı ve bir yol kat ettiğimizi gösteriyor bana. bu da beni mutlu etmeye yetiyor.

konferanslarda akademik ağır sunumların yanı sıra genellikle başlangıç olarak evrime giriş gibi sunumlar da var. hiçbir fikri olmayan bir insanın bile 2 günlük konferanstan bi şekilde aydınlanıp çıkacağına inanıyorum.

sunumlarda konu kısıtlaması yok, sorularda kesinlikle kısıtlama yok. forumda da dileyen dilediği gibi soru cevap hakkına sahiptir.

bu güzel aile aykut hocanın ışığında, daha da büyür...büyür... ve tüm gençleri aydınlatan kocaman köklü bir ağaç olur umarım.

bilime kıyısından köşesinden bile kendini adamış insanlar ile, özellikle evrimi anlamaya ve anlatmaya çalışan insanları gördükçe mutlu oluyorum.
  • bu yıl 10 - 11 şubat tarihlerinde odtü kkm kemal kurdaş ve a salonlarında 12.si düzenlenecek olan konferanstır.
  • bu sene 12. kez düzenlenen evrim konferansıdır.
    en çarpıcı konuklarından biri de douglas j. futuyma kuşkusuz...
    (bkz: 12. aykut kence evrim konferansı)