56 entry daha
  • eğer sadece incil'in kronolojik sıraya göre ilk kitabı olan markos'a bakacak olursak tanrılık iddiasıyla birlikte çöpe giden inanıştır.

markos'un hiçbir yerinde teslis geçmez, isa'nın en ufak bir tanrılık iması bulunmaz. hatta yahya ve isa'nın 'çarık' muhabbeti bile fevkalade sıradan ve olması gerektiği gibidir. fakat sonraki kitaplarda kademeli bir şekilde 'tanrılaştırma' görülür ve artık yuhanna'da çizgiyi aşar.

ayrıca isa'nın bir allah sözü olması doğrudur. başlangıçta varolması da doğrudur. fakat bu 'isa' şeklinde değil, 'söz' şeklindedir. "allah 'ol' der ve olur" lafındaki 'ol' kelimesidir 'isa'. ve gerçekten de %100 insan değildir; yürüyen bir kur'an - tevrat - zebur ve tüm sahifeler gibidir o. kıdem bakımından, muhammed dahil tüm peygamberlerden de üstündür, yeri ayrıdır. çünkü hepsinden farklı olarak, allah ile doğrudan bir bağlantısı vardır; adem bile böyle değildir mesela. tevrat'ta, gelecek olan bir peygamberin 'musa'ya benzediği söylenir ve fakat isa'nın musa dahil hiçbir peygamberle benzerliği yoktur.

mucizelere gelelim... isa çok kez söylemiştir, gerçekten iman eden biri de tıpkı isa gibi su üstünde yürüyebilir, dağları devirebilir, mucizeler yapabilir. çünkü mucize denilen şey, peygamberlere özgü bir şey değil; iman ve allah'ın takdiriyle alakalı. aslında bir 'ikililik' söz konusu; evet, mucizeyi yapan benim ama allah verdi bu yetkiyi. o dönemin insanlarına şunu anlatmak yerine ben de isa gibi susmayı tercih ederdim.

bu arada, peygamberlik denilen şeyin abartılması ya da hor görülmesi yanlış. nihayetinde büyük bir vazifeleri vardı, iletici konumundaydılar fakat onların arasında da yoldan sapanlar - günah işleyenler - peygamberlik yetkisinden men edilenler vardı. ayrıca, ruhen %100 tanrı denilen ve bir sevgi pıtırcığı gibi gösterilen isa peygamber de milletin kutsalını (tapınaktaki putları) yıkıp sinirden gözleri dönmüş biridir.

ki her şeyin ötesinde, açık açık "ben sadece peygamberim" lafını eden de kendisidir. şu lafın üstüne kelam etmek bile yanlış aslında.
5 entry daha
hesabın var mı? giriş yap