623 entry daha
  • 2002'de açılan başlık vedat milor'un menemen sorunsalından sonra tekrar gündeme gelecek belli ki. ilgili tweet

milli gurmemiz neden böyle polemikler yaratmaya ihtiyaç duyuyor anlamış değilim. hoşuna gidiyor artık herhalde.
  • biz izmir'de balığa limon sıkan insanlara "memleket neresiydi?" diye sorarız.

limon salataya sıkılır. ekmek salatanın suyuna banılır. rakı içildikten sonra söylenen saksağan beynine de limon sıkılmaz çünkü kendisi zaten limon ihtiva eder.
  • biz sıkarız damak tadı olarak daha lezzetli geliyor bana
  • bu akşam yazlığın bahçesinde konuyu enine boyuna irdeleyeceğim rakı eşliğinde. yarın paylaşırım izlenimlerimi
  • menemen çeşidi olmayan tek bir yemek. soğanlı ya da soğansız diyebilirsiniz fakat balık öyle değil, her balığın tadı aynı değil. pişirilme şekilleri bile değişir. kızartması, ızgarası, buğulaması olur. bu yüzden bana göre limonun yakıştığı balık var yakışmadığı balık var. tutarlı bir anket olduğunu düşünmüyorum.
  • bir aşçıyla tanışmıştım, "dünya üzerinde 10'dan fazla ülkede çalıştım balığa limon sıkılan tek yer türkiye" demişti. ben bulgur pilavına ve makarnada limon sevmeme rağmen balık konusunda "sıkılmaz" diyen grupta yer alıyorum.
  • rakı ve balık kültürü olmayan insanların yaptığı terör eylemi.
  • limonsuz hayat hayat değildir hocam , çaya , çorbaya , salataya özellikle balığa elbette limon sıkılır.
  • pişmiş balığa limon sıkılmaz. balık limonla veya limon kabuğuyla pişirilebilir. ancak yalnızca ızgara veya fırında ise. balığa limon sıkan yarın bir gün pirzolaya ketçap da sıkar.
  • bal gibi de sıkılır kimi çorbaların içine de yoğırt konursa harika olur (bkz: tarhana)
404 entry daha
hesabın var mı? giriş yap