• başlık çok açıklayıcı oldu mu bilmiyorum ancak olay tam da budur.

şube açıldığında ilk içeri giren bendim ve sıra numaramı "müşteri bilgisi vermeden al" seçeneğinden aldım. evet, çoğu banka müşterilerine öncelik tanıyor, bunu biliyorum.
    neyse, dediğim gibi ilk olarak aldım ve 2 gişe görevlisi sırayla bekleyenleri almaya başladı. ilk olarak hemen arkamdan sıra alan kadını aldılar. sonra, onun arkasından alanı. bu böyle 6. kişiye kadar devam etti. ben de dayanamadım ve artık kalkıp, bunun bir sırrı mı var da bana söylemiyorsunuz, diye sordum. müşterilerin öncelikli olduğunu söyledi. okey, onu biliyoruz da sabaha kadar müşteri numarasıyla sıra alınırsa ben sabaha kadar bekleyecek miyim, dedim. ben sadece düğmeye basıyorum dedi. beyfendi, kesinlikle yanlış anlamayın, sizi suçlamıyorum, varsa bir yolu halledelim diye soruyorum, dedim. maalesef dedi. peki diyerek biraz daha bekliyim dedim.

bu anlattıklarım olurken bankada olmayan insanlar geldi, sıra aldı ve işlemleri yapıldı ve ben hala beklemeye devam ediyorum. dayanamadım ve yine ayaklandım. benim kalktığımı gören gişe görevlisi, haklısın kardeşim, inan haklısın ama ne yapayım dedi. ben de, biri acısın halime de müşteri numarasını versin ya, dükkanı ben açtım bir de kapattıracaklar galiba dedim. kadının biri, ben de aynı durumdayım, her hafta okul için geliyorum, bekliyorum dedi.

sonuç olarak, bankaya ilk girip sıra numaramı alıp, yaşasın, beklemeden işimi halledeceğim derken 37 dakika bekleyip, sinir küpü olup işimi halledip çıktım.
    tamam bankanda parası var adamın, tamam benim işim üç kuruşluk iş de ben de insanım kardeşim. sırf bankanda hesabım yok diye neden 5.sınıf insan muamelesi görüyorum.
    müşterinse müşteri. aynı bankodan işlem yapıyoruz, farklı bankolar var başka işler için. benim gişe işlemi, onun da gişe işlemi. o zaman bu ayrım niye?

edit: adam gitmiş, internet bankacılığı yazmış. müşterisi değilim diyorum bankanın, ne interneti ne bankacılığı. entryi okumamış bile. başlığa bakmış ve bkz'ı yapıştırmış.

ayrıca, aramaya inandım ve bankalardaki sıra yazdım bir şey çıkmadı. sinirli bir durumda olduğum için de diğer bütün olasılıkları arayamadım. burdan bkzman'e özürlerimi iletiyorum. başlığı da taşıyın istediğiniz yere gözüm görmesin.

ayrıca 2, şu arama yerini geliştirin kardeşim. tamamen aynı şeyi aramam lazım ki arama da çıksın. türkçe bu. milyon şekilde anlatılıyor. ben bu işlerden anlamam ama yazılımcı bir arkadaş var, isterseniz numarasını vereyim.

debe editi: (bkz: engin ustaali için adalet) belki birinin yardımı olur.
  • 10-15 sene kadar önce akbank'ta yaşayıp hala çözülmemesine şaşırdığım malca durum.
    halubuki çözümü çok basit, 1 tane müşterin olmayanı alırsın, 2 tane müşterin olanı alırsın. yetmedi mi? 3 tane müşterin olanı alırsın. abartmak mı istiyorsun, 1'e 5 yaparsın bu oranı. ama içeri banka müşterisi geldikçe banka müşterisi olmayanı akşama kadar bekletmek en hafif tabirle götverenliktir. daha bunu bile düşünemeyen bir bankadan hayır beklememek lazım.

edit: bankalar ticari oluşumlarmış. hadi yaa, bilmiyorduk öğrendiğimiz iyi oldu.
    benim müşterim bana yeter, ayağıma gelmiş müşterim olmayan kişilere orospu çocuğu muamelesi çekebilirim diyen ticari işletmeler varmış demek. opet de enayi olduğu için veya hayır kurumu olduğu için para almadığı tuvalet hizmetini öne çıkarıyor demek. bir bankanın şubesine gelenlerin çoğu kendi müşterisidir zaten, gelen üç-beş tane müşterisi olmayan kişiyi arkaya atınca banka müşterileri kendilerini lord oldum dük oldum sanıyor, bankasını içine sokası geliyor herhalde, tek dertleri banka müşterisi olmayanların önüne geçememekmiş, bunu yapınca bankalarına aşık oluyorlar herhalde. ama banka müşterisi olmayanı en sona atınca o sana ana avrat sövüyor ve senin müşterin olma olasılığı kalmıyor. bankana yolu düşen adamın, bin yıldır kartına sahip olup da kırk yılda bir işi düşen adamdan daha paralı olmadığı ne malum? neyin tok satıcılığı bu amk?

o değil de bu gerizekalılığı övmeye meraklı ne kadar gerizekalı varmış.
  • numaranız 176 ise

173 174 175 682 şeklinde ilerler.
  • iş bankası'nda yok o saçmalık. kim gelirse gelsin bekletiyorlar, onlar için hiç fark etmiyor. kendi müşteri numaramla sıra alınca saatlerce bekledikten sonra bir de başka bir bankaya girdiğinde anında sıra gelen babamın kartından numara alayım dedim, yine saatlerce bekledim. adamlar adaletli davranıyor aslında. müşteri ya da değil fark etmeksizin herkesi en az 45 dakika bekletiyorlar ki haksızlık olmasın.
  • uygulamadan veya atm'den yapacağı işi gişeden yapmaya çalışan cahiller olmasa kuyruk da olmaz. şikayet edecekseniz cehaletten şikayet edin.
    adam utanmadan buraya "maaşımı çekmek için beklerken" yazarak şikayet ediyor.

edit herkes atm'deki maaş limitine takılmış. şaka mı bu? sırf limit var diye gidip saatlerce bankada mı bekliyorsunuz? alternatif çözüm üretmek akıllarına bile gelmiyor.
  • vakıfbankta da aynı durumda. tamam müşterilerine öncelik versinler de 3 banka müşterisine 1 normal müşteri alsınlar. bu mevzu yüzünden vakıfbankda 60 dakika beklediğimi biliyorum. biraz sert çıkınca da "burada kapitalist sistem var işinize geliyorsa" diye de çıkışmaları beni benden aldı. biz bankaya yaprak yatırıyoruz sanki.
  • banka musterisi olsanız dahi maruz kalabildiğiniz sacmalik.

müşteri numaramla numara aldığım bir gün 50 dakika bekletildiğimi biliyorum yapıkredi bankası tarafından. benden sonra gelen herkes işlemini yaptı ben dakikalarca bekledim çünkü sistem iyi ve kötü müşteri olarak ayrım yapıyor ve "iyi" müşteriyi bekletmek istemiyor.

"iyi" müşteri ise hesabında yüklü parası olan demek anladığım kadarıyla zira söz konusu bankanın ben de yıllardır müşterisiyim, ayrıca işlemlerimin çoğunu da internet bankacılığı ile hallederim. yani fatura ödemek için gitmemiştim bankaya neyse...

son olarak, kahrolsun fakirlik!
  • yakın bir arkadaşım dört büyük bankadan birinde veri analisti. geçen sene, bankanın şube sayısını minimize etmek için kapsamlı bir çalışma başlattılar ve projenin başında arkadaşım vardı.

bankanın şubesinde yapılan her 10 kalem işlemden kabaca 9 tanesinin atm'den yapılabildiği yönünde bir veri vardı elinde ve atm'lerin hiç kullanılmadığı saat aralıklarında da gişelerde onlarca kişinin sıra beklediğine, yani atm'den kolayca ve hızlıca işlem yapmak varken gişede oyalanıldığına dair milyonlarca tespit.

bu konuyla alakalı anket yaptılar, işlemi atm, mobil uygulama ya da internet şubesinden yapmak yerine neden fiziksel şubeyi tercih ettiklerini sordular. frekansı en sık alınan yanıt; "vakit geçirmek için" idi. sonrasında "sosyalleşmek için" cevabı vardı.

birçok insanın düşündüğü; yapmak istediği işlemi teknoloji hakimiyetsizliği sebebiyle, diğer kanallardan beceremediği için, şubeye gelme oranı görece düşüktü.

bankanın sıra verme algoritmasını belirleyen yüzlerce faktör var ve bankalar algoritma kullanmaksızın her gelene eşit bir şekilde 1-2-3 şeklinde sıra verse, milyon dolarlık teminat mektubu almaya gelenle, sosyalleşmek için 100 liralık su faturasını bankaya yatırmaya gelen emekliyi aynı sırada bekletse, bunu yapmayan banka sadece bunu yapmadığı için alır yürür gider.
  • sadece müşterisi olmayanı ayırsalar yine iyi. mesela sen normal müşterisisin ve senden sonra şubeye premier müşteri geldi. seni sikip atıyolar hemen. sırf bu yüzden şubesiz bankacılıktan yapıyorum tüm işlerimi...
  • bi keresinde musteri bilgilerimi girip garanti bankasindan özel numara aldim.

bana verilen numaranin önünde 5 kişi var sadece. 1045 benim numaram. 1040 yanmış en son.

musteri olmadan alinan numaralarda ise tam 215 kişi var bekleyen. gişede henüz 400 ler yanarker 615 veriyor numaratör.

sevindim. dedim 5 kişi var birazdan işim biter. özel müşteriyiz sonuçta kıyak adamız.

bekle bekle bekle bekle bak 95 dakika geçti. gişede en son 1044 ve 610 yanmiş durumda.

artik nasi lanet bi müşteriysem adamlar beni almamak için direndi resmen. numaratör fişinde “sen gelme ulan ayı” yazsa daha az gücenirdim.

yani o ozel musteri isi her zaman dusundugunuz gibi islemiyor:(
hesabın var mı? giriş yap