938 entry daha
  • empati.
  • ahlak, iyilik, guzellik gibi kavramlari sirf cennet cikari icin benimsememis; gercekten samimi sekilde iyi biri olmasidir .
  • bir arkadaşım var ateist olduğunu ilk söylediğinde çok şaşırmadım zaten din ile alakalı muhabbetlere pek girmezdi ,ne zaman bir araya gelsek bir dilenci,yolda dergi satan öğrenciler yani yardım isteyen insanları hiç mi geri çevirmez arkadaş,cebindeki son 5 lirayı bile verir hiç düşünmeden ben bile inanan biri olduğum halde bu olgunluğa erişemedim
    bunun nedenini sorduğumda 'neden yapmayayım' dedi /ben de az ama onda hiç yok/

evet iyi insan olmanın din ile alakasi yok
  • iyilik yapmak be din nasıl bağdaşlaştırılıyor anlamıyorum. iyiliği sevap için düşünürsen o ayrı. ama insan sadece iyi bir insan olduğu için iyilik yapar, dinine göre değil.
  • "allah'a, cennete inanmadan iyi olmak marifettir, öteki türlüsü alışveriş oluyor, pazarlık oluyor."
  • karşılık beklemeden yapılandır.
  • iyilik yapmayı sadece din öğütlediği için gerçekleştiren içi çürük insanların anlamayacağı durumdur
  • etikten, eğriden doğrudan, acıma ve empatiden dine gerek duymadan haberi vardır. iyiliğin kötülüğün dini yok ki. bir dine mensup birisi cinayet işleyebileceği/kara para yiyebileceği gibi herhangi bir dine mensup olmayıp herhangi bir tanrıya inanmadan içinde insanlık barındıran biri de iyilik yapabilir
  • bir iyiliği sırf inancın emrediyor diye yapıyorsan yapma zaten inandığın dine yalakalık yapmak bu.zaten bu şekilde kaybetmedik mi liyakati bu ülkede “dini bütün bir adamdır bu o yüzden x işi/görevi bu mümin kardeşimize verelim” denilen insanlardan yemediniz mi en büyük kazığı ?
  • insan olmak bir dine inanmak demek değildir. iyilik yapmak insanı insan yapan en temel şeydir. kötülüklerin çoğunu dünyaya dolaylı yoldan dinleri kullananların getirdiğini düşünüyorum.
775 entry daha
hesabın var mı? giriş yap