ahmetfirat

  • 1997
  • 10
  • 6
  • 1
  • bugün

ismail kahraman

önce biraz eskilerden hikâye, sonra tanım:

.

14 şubat 1969 cuma günü namazdan sonra mttb, bayrağa saygı mitingi beyazıt'ta yapılıyor. sağcılar üniversiteye giriyor, yangın kulesine ve üniversiteye bayrak çekip "kahrolsun komünistler" diye bağırıyorlar. arkasından sultanahmet adliyesine de bayrak astırıyorlar. sol kitaplar satan öncü kitabevinden kitap alıp yakıyorlar. mttb başkanı ismail kahraman kürsüye çıkıp "istanbul'un genelev haline geldiğini söyleyenler [amerikan askerleri yani 6. filo askerleri için kadın bulanlar vardı ve devrimciler bunu protesto etmişti] karılarına sahip olsunlar. komünizme cihad açtık. pazar günü taksim'de buluşalım" diye beş bin kişilik bir grubu kışkırtıyor.

16 şubat 1969'da bir kısım devrimci öğrenci ve çok sayıda işçi beyazıt'tan taksim'e yürüyüş yapacaklardı. saat 14'te 25-30 bin kişilik kortej yürüyüşe başladı. sirkeci, karaköy, tophane'den sonra dolmabahçe yoluyla gümüşsuyu'na gelindi.

taksim parkında o sırada 34 hv 184, 34 dd 363 ve 34 fr 054 plakalı otomobillerden parktaki bazı kişilere sopalar ve silahlar dağıtılıyormuş. kortejin küçük bir kısmı ayaspaşa'dan taksim'e çıktığında önce bombalar patladı, çoğunluk geri çekildi, araya toplum polisi girdi ve sopalı ve eli bıçaklı birtakım insanlar yürüyüşçüleri dövmeye ve bıçaklamaya başladı. toplum polisinin gözünün önünde öğrencileri bıçaklayan adamlara dokunulmadığı, dönemin genç gazetecisi ergin konuksever tarafından çektiği ünlü fotoğrafla tarihe kayıt olarak düşüldü.

yüzlerce yaralının yanı sıra duran erdoğan ve turgut aytaç da öldürüldüler.

o güne yıllar boyu hep "kanlı pazar" denildi. hâlâ da deniyor...

.

gelelim tanıma:

cuma namazı sonrası "pazar günü taksim'de buluşalım" diyen mttb başkanı ismail kahraman, bir başka "pazar" günü türkiye büyük millet meclisi başkanlığına oturacak.

memleketin geldiği yer ve son durumu bu.

bir hdp'li ya da bir chp'li bunu söyleyebilecek mi?

recep tayyip erdoğan'ın paris katliamı sonrası ettiği sözleri tekrarlayasım var: sözün bittiği yerdeyiz.

.

not:

hikâyeyi harun karadeniz'in kitabından özetledim.

devamını okuyayım »
18.11.2015 19:38