artinus

  • 188
  • 11
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

2 aralık 2019 uludağ'da kaybolan dağcılar

oteller bölgesinden araziye girdikleri yer ile montun bulunduğu yer 3 saatlik bir mesafe..

zirve hattına giriş yaparken sisin yoğunluğuyla rota dışına çıkarak bu bölgeye gelmişler ve buranın çocuklar için başlangıcın sonu olduğunu tahmin etmiyorum. panikledikleri ilk yer burası, buradan bir çıkış aramışlar kendilerine..

burada bir mücadele yaşadıklarını düşünüyorum.
mont ve baton'un bulunması hipotermi izlenimi versede, suyla temasları yoksa bu kadar kısa bir zaman diliminde bu hastalığa yakalanmaları mümkün değil.

kaldı ki suyla temaslarının olmadığını anlıyoruz ilk saatlerinde.. yoksa hipotermiye yakalandığın an bulunduğun yerde yığılıp kalırsın. kımıldayamazsın.

montun ve batonun bulunması bize neyi anlatıyor olabilir peki.

yürüyüş esnasında montunu çıkartıp çantasına asmış olabilir. ki ben genelde öyle yapıyorum, eksi üçler de bile yün içlik ve bir polar benim işimi görüyor. ancak durduğum anlarda ilave katman ve montumu tercih ediyorum.
yürüyüş anında terlememeniz gerekiyor. çocuklar da bunu yapmış olabilir.

geldikleri yer dere yatağı ve sabahın ilk saatleri olduğu için hayvanların su içmek için geldikleri bir anda karşılaşma gerçekleşmiş olabilir diye düşünüyorum.
korkutmak amacıyla batonu fırlatmış olabilir. kaçışma anında da çantadan mont düşmüş olabilir. yoksa hiç bi dağcı amatör de olsa montunu, beresini bir yerde bırakmaz, o soğukta ihtiyacı olduğu tek şey o.

neden bu bölgeye ilk geldikleri yer diyorum, çünkü dönüş rotaları olsa pazartesi yada salı günü gelmiş olmaları gerekiyor. yani diyelim ki rotadan sapma olmadan maden bölgesine yada küçük zirve çevresinde kaybolsalar bile montun bulunduğu bu bölgeye gelme ihtimali ancak ertesi gün olur. ve dönüş yolunda açıkta olacakları için mutlaka fark edilirdi yada telesine direklerini takip ederek oteller bölgesine gelme ihtimalleri olurdu.

montun bulunduğu ilk yere dönersek panikle buradan bir çıkış noktası aramışlar, ya başka bir vadiye saptılar iyice uzaklaştılar yada ormanın içinde bitkin düştüler.

doğal olarak izler üzerinden aramalar yapılıyor fakat yanlış yerde aranıyor olasılığı yüksek bende.

sahada operasyonel ekibin canla başla çalıştığıni biliyorum fakat kriz masasında öngörüleri yüksek, durum değerlendirmeleri yapabilecek birinin olmadığına inanıyorum.

dağlarda neden akut başarısız, neden mahruki ayrıldı ve onursal başkanlığından istifa etti, neden akutun başına geçen başkanın irtifalı bir dağ tırmanışı yok, pratik bilgisizlik sahada başarısızlık getirir mi? bunları başka platformlarda uzun uzun konuşuruz.

edit: imla hataları

devamını okuyayım »