biseybuldum

  • anadolu çocuğu (333)
  • 633
  • 16
  • 7
  • 0
  • evvelsi gün

bir paket sigara 100 tl olsun

ya şurada bir tane mantıklı fikir çıkmayacak mı, çok merak ediyorum bunu. farklı şeyler düşünmek elbette güzel fakat bir fikri ortaya atmadan önce son aşamaya kadar düşünmek lazım. "bu x olursa, sonucu ne olur? onun sonucu ne olur?" gibi ilerlemek lazım.

şimdi düşünelim. sigaranın fiyatının 100 lira olması kimleri etkiler? devlet, vatandaş ve sigara üreticileri.

halk:

bir şey eğer halkın alım gücünün üstündeyse o şey için farklı marketler oluşur. yani bugün "kaçak sigara" denilen şeyin satışları hayal edemeyeceğimiz kadar artar. bu ülkede bir paket sigaraya 100 tl verebilecek insan neredeyse yok (nüfusa oranla bakarsak çok düşük). ben verebilecek durumda bile olsam vermem yani o da var.

sigara üreticileri:

sigaranın 100 tl olması, üreticilerin kazancını etkilemez. yani paket başı satışta etkilemez, vergi olarak devlete gidecek çünkü bu plana göre. bu durumda üreticilerin satışları çok ciddi biçimde azalacağı için birer birer piyasadan çekilmeye başlayacaklar. bu işin sonuç kısmı tabii, öncelikle devlete baskı yapacaklar rakamları geri çekmesi için. sigara üreticilerini küçümsemeyin, çoğu devletten daha güçlüler.

devlet:

şu an zaten sigaradan gayet güzel vergi geliri elde ediyorlar. bugün 10 tl olan bir sigara, 100 tl olursa bir sigaradan elde ettikleri vergi yaklaşık 19 katına çıkacak. buradaki habere göre türkiye'de 15 milyon insan her gün sigara içiyor. peki bunların kaç tanesi bugün ödediğinin 10 katını verebilir sigaraya?

şöyle düşünelim; sizce bu ülkede 1 paket sigaraya 100 tl vermeye kaç insanın gücü yeter? 100 bin bile yoktur muhtemelen. bu rakamı salladım ve doğru kabul ettim, o nedenle hesabın gerisi için şüpheleriniz oluşabilir fakat isteyen ülkedeki gelir dağılım tablosuna bakarak kaç insanın bu parayı verebileceğini rahatlıkla görebilir. ben uğraşmak istemedim bu saatte, o nedenle 100 bin kabul ediyorum bence gayet iyimser bir rakam. bu 100 bin insanın hepsi sigara içse bile mevcutun 1/150'sine düşecek rakam, yani devlet 1 paketten 19 kat kazanırken, toplam "müşteri" sayısında 150'de 1'e düşecek. sonuçta zarar edecek.

özetle; bu "fantastik" öneri ne vatandaş, ne asalak devlet ne de sigara üreticileri için karlı değildir. hiç kimse için karlı olmayan bir işe neden kalkışılsın?

devamını okuyayım »
29.06.2017 01:42