biseybuldum

  • battal gazi (356)
  • 712
  • 30
  • 6
  • 0
  • evvelsi gün

istanbul'da gece bekçilerinin göreve başlaması

biraz araştırdım, bu olaya başvuru 8 şubat 2017'de başlamış, 25 şubat 2017'de sona ermiş. bu başvurular sonucunda 10-16 mart 2017 tarihleri arasında sözlü sınav yapılmış. 3 nisan 2017'de sözlü sınav sonuçları açıklanmış ve bu sınavda başarılı olan adaylar 9 nisan 2017 tarihinde yazılı sınava alınmış. 21 nisan 2017 tarihinde de yazılı sınav sonuçları açıklanmış, 2 gün itiraz süresi verilmiş.

buraya kadar on farklı site üzerinden (hepsi resmi siteler) bulduğum verilerle ilerledim ancak eğitim süreçleri ile ilgili bir bilgi yok. ben çok iyimser olup 2 mayıs 2017 günü eğitime başladıklarını varsayıyorum.

yani bu insanlar yaklaşık olarak 100 gün eğitim alıyorlar. bu eğitimin ne kadarı pratik, ne kadarı teorik bilmiyoruz çünkü kimse açıklamıyor. sonuç olarak bu insanların 100 gün boyunca atış eğitimi yapmadığını biliyoruz, zaten arada hafta sonu ve resmi tatilleri düşünce yaklaşık 70 gün kalıyor. bu insanların kolluk kuvvetleri geçmişi olmadığını biliyoruz çünkü ilandaki şartlar arasında böyle bir şey yoktu, askerlik yapmış olmaları ve lise mezunu olmaları gerektiği gibi şartlar vardı.

bugünkü haberlere göre istanbul emniyet müdürü yarın göreve başlayacak olan bekçilere "silahınızı çekinmeden kullanın" demiş, çok güzel.

bu insanlar psikolojik değerlendirmelerden geçti mi? ben pek sanmıyorum ama geçtiyse de ne gibi testler uygulandı? bu insanlar ne kadar atış eğitimi aldı da "kullan abicim ya ne olacak" diyebiliyor bir emniyet müdürü? üstelik bunu kasıtlı olarak halka açık bir ortamda yapıyor ki "sıkmayın canınızı ben arkanızdayım" mesajını verebilsin. yarın öbür gün bu bekçilerden birisi silahını gereksiz yere kullanırsa istanbul emniyet müdürü kendisini sorumlu hissedecek mi mesela? yahut gerekli yerde kullanırken karşısındaki insanı yaralamak yerine yanlışlıkla öldürürse ne olacak?

hayır ben anlamıyorum nasıl bir hale geldi bu ülke, 386 tane adamı alıp 70 gün boyunca eğittiğini söylüyor ve eline silah verip halkın arasına salıyorsun. bir de "rahatça kullan ha, çekinme" diye gaz veriyorsun. "e 1 ay eğittiğin adamın da eline tüfek veriyorsun askerde" diyenler olabilir ancak askere alma gibi bir şey değil bu, orada askerler kışlada duruyor ellerinde silahlarla halkın arasına karışmıyor. ayrıca çoğu kışla merkezin dışında, bu adamlar direkt olarak mahallelere gönderilecek.

verin ya, herkese silah verin. öyle sokakta silahla dolaşsın herkes.

devamını okuyayım »
14.08.2017 03:35