biseybuldum

  • anadolu çocuğu (348)
  • 760
  • 20
  • 8
  • 1
  • dün

bitcoin

sabah oturdum, başlıktaki tüm entryleri okudum neredeyse.

yani daha net olayım, hepsini okumadım tabii ki. başlıktakilerin ciddi bir kısmı "x iken aldım, y oldu" minvalinde hiçbir bilgi içermeyen tırt entryler. onları direkt geçtim.

uzun entrylerden de yazım kurallarına uymayanları direkt eledim, daha türkçe yazmayı bilmeyen bir dangalak bana bitcoin konusunda bir şey öğretemez. bu kadar basit bir şeyi bile önemsemeyen, öğrenmeye çalışmayan insan bana hiçbir faydalı bilgi sunamaz. gerçi okumaktaki amacım öğrenmek değildi ama olsun.

bir grup da refere ederek para kazanma peşinde. sürekli referanslı linkler paylaşıyorlar. o arkadaşlara da şu parçayı armağan ediyorum.

ben yaklaşık 5 senedir bitcoin ve blockchain ile ilgili çalışıyorum, bunlarla ilgili projelerde görev alıyorum ancak buradaki insanlar kadar net konuşamıyorum. herkes birer yazılım gurusu, birer ekonomi uzmanı olmuş. adam daha işin teknik boyutunu bilmeden "segwit var abi düşecek bak" diyebiliyor. elbette herkes dilediği şeyi söyleyebilir ancak bu bizim seviyemizi gösteren bir olay. insan bir şeyleri konuşmadan önce bilgi sahibi olmalı.

bilmiyorsanız konuşmayın. insanları yanlış yönlendiriyorsunuz. iki sayfalık makale okuduğunuz zaman blockchain ve bitcoin'in ne olduğunu anlamış olmayacaksınız. blockchain teknolojisi sizin 6000 dolar'dan aldığınız 0.0001 bitcoin'i 9000 dolar olunca satıp hamburger parası kadar kar etmenizi sağlamaktan çok daha fazlası çünkü. geleceğimizi değiştirecek bir teknolojiye sıvı sabun muamelesi yapılıyor şu sözlükte.

ha bir de "yhaaa bitcoin alacağım da nasıl alabilirim, yeşillendireeeaaannn" grubu var. sen daha elinin altında sınırsız kaynak olmasına rağmen bitcoin almayı beceremiyor yahut nasıl yapacağını öğrenmeye üşeniyorsan alma zaten. insanlar işi gücü bırakıp sana yardım edecek, dünya senin etrafında dönüyor çünkü. bu kadar embesil olunmaz ki ya, lütfen yani.

bir şeyler öğrenmek istiyorsanız öncelikle blockchain'in ne olduğunu öğrenin. bunu da yabancı kaynaklardan yapın, türkçe kaynaklarda henüz işe yarar bir şey görmedim.

devamını okuyayım »
27.11.2017 14:41