camrell

  • 60
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçı

galatasaray'ın yıllar süren galibiyet hasretine son verdiği, futbol kalitesi olarak vasat geçen derbidir.

bir fenerbahçe taraftarı olarak, sakatlıktan doğan eksikler, hakem hataları vb. konular elbet sahadaki futboldan bağımsız tutulabilecek şeyler değil ama bambaşka meseleler var.

kadıköy'de oynanan bu maçların doğasında hep şu yatar, fenerbahçe maçın 15 dakikası inanılmaz bir baskı kurar, pozisyon bulur, bulamasa da taraftar ile sahadaki oyuncular arasında doğrudan ve görünmez bir bağ oluşur. dakikalar geçtikçe oyun dengelense dahi galatasaray asıl üstün olan tarafın öyle yada böyle fenerbahçe olduğunu hissetmiştir bir defa. en ufak hatanın çok şeye mal olacağını bilerek oynar rakip, fenerbahçe mutlak üstündür evinde, bu işin iyi yada kötü günü yoktur, galatsaray'lı oyuncu 90. dakikada o topa ne kadar müsait olursa olsun bu baskı sebebiyle rahat vuramaz, sahadaki agresif oyun, taraftar desteği, oyuncuların açlığı ve tarih bunu dikte eder çünkü. bu sebeple ilk 15 dakika tüm maçın hikayesine etki edeceği için çok çok önemlidir kadıköy'de ki derbiler için.

bugün yıllardır olandan çok farklı bir şey olduğu daha ilk 5 dakikada anladım, bunun ne kadro eksikliği ne oyuncu kalitesiyle alakası olmadığı bariz belliydi. fenerbahçe yıllar içinde ya bu tarihi maçın önemini hissettirecek iyi hocalarla yada bu maçın sorumluluğunu taşıyacak oyuncular ile sahada olmuştu hep. bugün sahada olan arkadaşların hiçbiri o motivasyona sahip değillerdi, büyü diye şakaya vurduğumuz şey aslında her fenerbahçe futbolcusunun yada teknik direktörünün kayıtsız şartsız bu sahadan galatasaray'a karşı mağlup çıkmayacağımıza olan inancıydı, kalite, hakem, eksikler hep bundan sonra gelmişti. bugünse gelmedi, önemli bir geleneğe yazık oldu.

romantizmi bir kenara bırakacak olursak, bu uzun yıllara dayanan bir istatistikti. hatta tarafların aşırı gerilmesine sebep olan ve son yıllarda pozitif futbol oynanmasını engelleyen bir hal almıştı, belki gelecek yıllarda daha güzel futbola şahit oluruz.

21 yıllık bir katarsis yaşattık, inanılmaz.

devamını okuyayım »