darksideofthex

  • 90
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

instagram

facebook'un 1 milyar dolar'a satın aldığı bu platform birkaç yıl içinde 40-50 milyar dolar değerine ulaşarak, internet tarihinin en hızlı değer kazanan platformlarından biri haline gelmiştir. mark zuckerberg, facebook'un göreli olarak durgunlaştığı bir dönemde instagram'ı satın alma hamlesiyle, facebook'u apple ve google rekabetine karşı tekrar yarışın içinde tutmuştur ve elini çok güçlendirmiştir.

instagram, facebook'un agresif kopyalama stratejisi sayesinde kısa sürede tumblr ve vine gibi platformlara büyük darbe vurarak, kullanıcı kitlelerini kendine çekmiş, son 6 ayda da gözünü snapchat'e dikmiştir. instagram'ın snapchat'i bire bir kopyalayan modifikasyonlarının, instagram kullanıcı kitlesi tarafından sahiplenildiği ve şu an aktif olarak kullanıldığı görülmektedir.

instagram'ın bu kadar hızlı büyümesinin 2 temel nedeni vardır:
1. pc kullanımının azalmasına karşılık, android ve ios işletim sistemlerinin kullanımının hızla artması. birçok internet kullanıcısının windows yerine, bu işletim sistemleri üzerinden internette aktifleşmesi.
2. teknolojik çağda insanların eski düzeyde, uzun metinler okumaması. haber sitelerinin yerini onedio gibi galeri ağırlıklı sitelerin alması, forum, blog gibi yapıların kullanımının ciddi biçimde düşmesi. bu durum fotoğraf-video tabanlı içerik sunan instagram'ı popülerleştirmiştir.

instagram'ın son 2 yıldaki dönüşümü ve etkileri bize şunu göstermiştir:
1. mark zuckerberg, pragmatist biri olmakla birlikte artık açıkça kabul etmek gerekir ki sosyal medya alanında bir dahidir. potansiyel barındıran bütün fikirleri hızla kendi platformlarına dahil ederek, google plus, tumblr, vine gibi birçok projeye karşı zafer kazanmıştır.
2. modern internet kullanıcısı, hiperaktif bir şekilde sörf yapar ve açıkça kabul etmeliyiz ki artık insanlar çok daha az okumaktadır. birçok insan kitap okumayı tümüyle terk etmiştir. twitter'daki 140 karakteri bile sıkıcı bulan kullanıcılar, 0 karakterli paylaşımların yapılabildiği instagram'a kaymayı cazip bulmuştur.
3. instagram herkesi doğal bir stalker'a dönüştürmüştür. icq dönemlerinde insanların nickname'le bile konuşmaktan çekindiği dönemlerden, anlık olarak yer güncellemelerinin fotoğrafla birlikte paylaşıldığı bir döneme geçilmiştir. gizlilik kaygıları artık kaybolmuştur. periscope gibi uygulamalarla insanlar artık kendi hayatlarını canlı videoya çekerek paylaşmayı cazip bulmaktadır. internet, büyük bir bbg evi haline gelmiştir.
4. bir sanat olarak fotoğrafçılık tarihinin en parlak dönemlerini yaşamaktadır. teknolojinin gelişmesiyle, sabit fotoğraflar aşamalı olarak yerini hareketli fotoğraflara, yani birkaç sn.lik videolara, giflere bırakacaklardır.
5. bir platform ne kadar rakipsiz görünse de, internette güç akışının çok hassas dengelere bağlı olduğu görülmüştür. mesela sarsılmaz görünen twitter'da şu an ciddi bir kriz yaşanmakta, binlerce kişi işten çıkarılmaktadır. facebook piyasayı tekelinde tutmakla birlikte genç kullanıcılar düzeyinde eski cazibesini kaybetmiş görünmektedir. buna karşılık facebook messenger açılımıyla facebook, skype'ı neredeyse devre dışı bırakmaya doğru gitmektedir. instagram ve whatsapp'ı satın alma hamleleriyle, önümüzdeki 5 yılda da konumunu sağlama almayı başarmıştır.

devamını okuyayım »