earilmadith

  • 467
  • 0
  • 0
  • 0
  • 8 ay önce

game of thrones

6. sezon 5. bölüme tepkim: vay anasını sayın seyirciler.

--- spoiler ---

senaristlere yaptığım "littlefinger'ı daha çok gösterin" çağrısının cevapsız kalmasının kalbimi kırması bir yana; sansa ve petyr'in arasında geçen diyalog esnasında sansa'nın kullandığı "tek istediği şey bir varisti" minvalindeki cümle beni aşırı kıllandırdı. cümlenin oraya iliştirilmesinin bir sebebi olmalı, hatta daha ileri gidersem bütün sahne sadece o cümle için bile çekilmiş olabilir. geçen sezon buna açıklık getirilmiş miydi hatırlayamıyorum, yanlışım varsa lütfen düzeltiniz fakat sanırım sansa hamile. gerçi cinsel ilişki (sansa'nın durumunda tecavüz) esnasında sıfır korunma, sıfır önlem olsa bile hamile kalmanın yine de zor olduğu bir gerçek ve klişelere kafa tutan got evreninde türk dizilerine mahsus "ilk cinsel ilişkide hamile kalma" klişesinin bahsinin bile geçmesini istemiyorum, o ayrı.

tiyatro sahneleri başlarda güldürdü, sonlarda ise ned stark'ı canlandıran herifi görünce arya'nın içindeki nefreti paylaştım. sen böyle alay konusu olacak adam mıydın be ned? üşüyoruz. bu bir yana, arya'nın talim sahneleri fazlasıyla sıkıcı ilerliyor. bu kızın sezonlardır en sevilen karakterler arasında olmasını sağlayan kendine has bir intikam arzusu ve yolculuğu vardı, şimdi ise bölümlerdir meymenetsiz bi' safinaz tarafından pataklanmasını izliyoruz. eğer bize bu sahneleri izletip izletip karşılığını veremezlerse fena olur bak.

sezonlardır "winter is coming" muhabbeti altında sürekli adı geçen fakat kraliyet entrikalarından kendilerine bir türlü sıra gelememiş white walkers hakkında nihayet kritik bir bilgi edindik. insan zaten yeterince pislik bir varlık iken insanla savaşmak için insandan daha pislik bir varlık yaratmak nedir? mantığınıza sıçayım. bu beyinsizlikle bu kadar zaman hayatta kalabilmeniz evrim kuramını çökerten en büyük delil. allah belanızı versin children of the forest. soyunuz tükenmediyse kalanlarınız da gebersin. hodor ve summer'ın ölümlerinden öteki tarafta siz sorumlu tutulacaksınız. sinirlendim bak.

şu kinvara denen hatun, günlerini pencere kenarında depresyon hırkasına sarılarak kitap okuyup kahve içen melisandre'nin yokluğunda ilaç gibi geldi. tumblr kullanmaya başladıktan sonra çok değiştin melisçim. bir kadın düşünün ki varys bile karşısında tedirgin oluyor; ben o kadından korkarım aga. "knowledge has made you powerful, but there's still so much you don't know" yürü be bacım, merakla bekliyorum hikayedeki rolünü.

bran, "insanın başına ne gelirse ya meraktan ya taraktan" sözünü hiç duydun mu bebeğim? ilk seferinde ikisinden birden geldi üstelik. insan bi' ders çıkarır, eğer hikayeye etkin büyük olmayacak olsa bu aptallıkla çoktan ölmüştün. bok mu var evladım? hayır bok mu var?

araya sıkıştırayım şunu da, tormund'un hisli bakışları yine gözümüzden kaçmadı. bakma suratını buruşturduğuna falan, naz yapıyor kendince. onun da sende gönlü var. kıps.

son olarak white walkers reyizlerin istilası esnasında kendimi düşük bütçeli bilim kurgu filmi izliyor gibi hissettim. havada uçuşan alevden bombalar falan. bi' de ucundan walking deads tabii. rica ediyorum özel efekt yapmayın siz, güzel olmaması bir yana dizinin havasını tamamen bozmuş o sahneler. bunun yanında summer da mefta oldu. birkaç sayfa önce bir arkadaş "summer is dead -> winter is coming" şeklinde bir bağlantı kurmuş, çok yaratıcı buldum ben. böyle bir mesaj verilmek istenmiş olabilir pekala. bunun yanında ben nedense kurdu ölen kişilerin taht hakkını kaybettiğine inanıyorum. öyle ya da böyle, o kurtlar o çocuklara öylesine verilmedi. bir şeyleri temsil ediyor olmalılar. beş çocuk için beş ulukurt. jon'u da sayarsak altı. sırasıyla sansa, robb (ruhu şad olsun), rickon ve bran'in kurtları öldü. arya'nın kurdu birinci sezonda kaybolmuştu diye hatırlıyorum, öldüğüne dair net bir bilgi yok. jon'un da kurdu yanında. yani şu an sansa ve - eğer yaşarsa - rickon'un tahtta herhangi bir şansının olduğunu düşünmüyorum. arya ya da jon, bahisleri açalım.

konuya dönersek; biraz önce yukarılarda "klişelere kafa tutan dizi" diye bir tabir kullandım ya, lafımı geri alıyorum. tam white walkers kapıya ulaşmışken kapının kapanması klişenin hasıydı. bunun yanında bütün dizinin tartışmasız en masum, en günahsız karakteri olan hodor'un vefatı şahsımı derinden yaraladı. biricik bebeğim oberyn martell'da bile - ışıklar içinde uyusun - bu kadar ağıt yakmamıştım. keşke hikayeni hiç öğrenmeseydik ama sen hep oralarda bir yerlerde durup sana söylenen her şeye "hodor" diye cevap verseydin be hodor...

hold the door
hold the door
holdıdor
holldor
holdor
hodor

...

düzenleme: bazı arkadaşlar "her şeye bran sebep olduysa geçmişe dönüp babasını kurtarsın" demiş. nedensel döngüsellik diye bir olay var, diğer adıyla kader paradoksu. zamanda geriye gidip yaptığınız şeyler şimdiki zamanda çoktan olmuş şeylere sebep olabilir. yani bran geçmişe dönüp babasını kurtarmaya çalışarak babasının idam edilmesine neden olabilir. belki de olacaktır da. ve kişi kendi zaman çizgisinde geriye giderse yok olmaya kadar gidebilir iş. yani kurgusal bir esere zaman yolculuğunu yedirmek o kadar da kolay bir iş olmadığı gibi öyle "o zaman geriye gidip şunu kurtarsın, bunu düzeltsin, şöyle yapsın" basitliğinde değil.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »