earilmadith

  • ağır abi (458)
  • 728
  • 10
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

zorla kapatılmaya çalışılan kızların yorumları

takıldığım yerlere göre normal, yaşadığım yere göre açık giyinen biriyim. takıldığım yerlerde hiç dikkat çekmezken, eve yürürken onlarca taciz nitelikli bakışa maruz kalabiliyorum. ve bazen tacizin ta kendisine. bu taciz her zaman erkekler tarafından yapılmıyor, örtülü "hanımefendi"lerden de rahatsızlık verici tepkiler alıyorum. bana bakıp fısıldayanlar, sanki utanç verici bir durumdaymışım gibi gülenler ya da gözlerini dikip ayıplarcasına izleyenler oluyor.

ben bunu kendilerine bile itiraf edemedikleri bir kıskançlığa bağlıyorum. aile ve toplum baskısıyla kapananlar, özgür iradesiyle açık gezenlere bir çeşit kin besliyor ve bu bakışları da o kini söndürme amacıyla kullanıyorlar. ilk capste yer alan, on dokuz yaşındaki bir kızın "dışarıya çıktığınızda hep milletin saçına bakıyorsunuz, sizi anlıyorum" şeklindeki cümlesi de bu düşüncemi destekler nitelikte. ben hiç kendi isteğiyle kapanıp da etrafındaki açık kızlara dönüp şöyle bir bakan türbanlı görmedim. onlar genelde kendileriyle ve tabii bizimle de barışık olurlar.

yazılan yorumları incelediğimde genel olarak eğer bir kız küçük yaşta - tercihen 7-10 arası yani ergenlikten önce - zorla kapatılırsa pek fazla diretmeyeceği görüşü hakim. yani onay verdikleri şey beyin yıkamak olmuyor mu? "çok diretmiştim kapanmamak için ama şimdi iyi ki kapanmışım diyorum" falan demiş biri. e bu "dinde zorlama yoktur" ile çelişmiyor mu? ayrıca bu insanlar "dinde hoşgörü vardır," olayından olsa gerek doğrudan "kapanmazsan yanarsın, annen baban da senin yüzünden cehenneme gider, bizim gözümüzde de orspu olursun" diyemedikleri için "ama bak canım, bak bebeğim, kapanmazsan şeytan seni cıs yapar, yoksa annen baban üzülür, bak burada neden kapanman gerektiği var :))))))))))" modunda takılmışlar sayfalar boyunca.

üzülüyorum.

on yaşında arkadaşlarıyla parkta oynaması, şöyle cicili bicili giyinip ortalıkta koşturması gerekirken babasının tehditlerine maruz kalıp hayata küsen kıza üzülüyorum.

bu korkunçluğu doğru bir şeymiş gibi lanse edip sanal alemden beyin yıkayan yobazların bu ülkede barınmasına hatta saygı görmesine sebep olan zihniyetin varlığına üzülüyorum.

dileyenin dilediği gibi giyinebileceği, düşünebileceği, yaşayabileceği bir ütopyanın dileğiyle.

devamını okuyayım »
04.09.2016 10:04