geraltofrivia

  • anadolu çocuğu (311)
  • 583
  • 59
  • 14
  • 1
  • bugün

game of thrones

aslında teori bile değil ama ben de kendi çapımda küçük bir çıkarım yaptım.

--- spoiler ---

başlamadan önce belirteyim kesinlikle kitapların hiçbirini okumadım. çıkarımım tamamiyle dizi üzerine. şimdi malum jon dirildi fakat ortada hala " kim diriltti?" sorusu dillendiriliyor. bazı kesimler night king'in falan dirilttiğini söylüyor. benim çıkarımım da tam burada şudur: jon'u kesinlikle ama kesinlikle lord of light*diriltti. kanıtım da çok basit aslında. dizide iki sezon önce dirilen bir başka adam daha var. zaten toplayınca dizide dirilen jon dahil iki adam var. bu diğer adam beric dondarrion'dan başkası değil tabi ki. dedim bir izleyeyim şu adamın sahnelerini ve şu videoya denk geldim.

https://www.youtube.com/watch?v=w2mgg_8tf9g

kısacık sahnede geleceğe dair o kadar gönderme var ki izlerken keyiflendim ama bir o kadar da thoros of myr ve beric dondarrion gibi hem sağlam cast edilmiş hem de güçlü potansiyeli olan karakterlerinin dizide harcanmasına üzüldüm. neyse efendim konu dağılmasın, işbu çıkarımım tamamiyle melissandre, beric ve thoros'un videonun başındaki sahnesine dayanmakta. thoros ilk defa beric'i dirilttiği zamanı anlatıyor, diyor ki:

" king's landing'e geldiğimde inancım sıfırdı, ne kadar günah varsa işleyen işe yaramaz adamın tekiydim. rhollor'un çocukları korkutmak için uydurulan bir hikaye olduğunu düşünüyordum. sonra mountain*beric'in kalbine bir mızrak sapladı. beric'in cansız bedeninin başına geçtim ve kadim sözleri mırıldanmaya başladım. onlara inandığımdan değil, beric arkadaşım olduğundan..ve hayatımda ilk defa lord dualarıma cevap verdi. beric gözlerini açtı..o an anladım ki tanrımız tek gerçek tanrı ve tüm insanlar ona hizmet etmeli"

thoros of myr ve melissandre'nin, rhollor'a hizmet eden iki rahip ve rahibenin, ilk diriltme tecrübelerinin bu kadar birbirine benzer olması kesinlikle lord of light'ın iradesini büyük çaresizlik ve inançsızlık üzerine gösterdiğini kanıtlıyor.

dahası da var. melissandre devamında 6x3'de jon'a sorduğu sorunun cevabını beric'ten öğrenmeye çalışıyor: öbür tarafa gittin?
beric'in yanıtı ise jon'un yanıtı ile paralel:
"öbür taraf diye bir şey yok, sadece karanlık var leydim."

bu gizemli tanrının bir de karanlık yönü var bildiğiniz gibi. renly'yi öldüren duman suikastçi ve sülük ayini gibi sıkıntılı olayları da var. işte hem beric'in hem de jon'un yanıtları bu karanlık yönü destekliyor.

--- spoiler ---

kimdir bu r'hllor? olayı nedir?
kullarının inancını, gereksiz dini vecibeler yerine inançsızlık ve çaresizlik gibi güçlü duygular ile ölçen birisi mi?
yoksa dirilttiği kişilerin ruhlarına hükmeden şeytani, demonic bir kötülük odağı mı?
bu sorunun cevabını dizinin sonunda öğreneceğiz belli ki ama bence şunu kesin olarak söyleyebiliriz ki jon snow'u geri getiren kişi lord of light.

devamını okuyayım »
16.05.2016 02:36