indio

  • mangal yürekli rişar (508)
  • 546
  • 3
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

tour de france 2017

9.etap itibariyle bu seneki tour de france kesin olarak bitmiştir. hiç bir seyir zevki merak ve heyecan kalmamasının yanına sonuç da şimdiden beli oldu. ekstra bir kaza vs olmadığı sürece froome'un mayolarına bir yenisi daha eklenecektir.

her ne kadar sevmesem ve bu sene ki performansının pek "temiz" olduğunu düşünmesem de alejandro valverde turun büyük renklerinden biriydi. çok formdaydı ve kritik noktalarda kritik işler yapabilirdi. büyük şanssızlık ilk etapta düştü ve abandone oldu.

ardından 4. etapta kaza sonucu cavendish yarış dışı kaldı ve tour tarihine geçen skandal bir kararla dünya şampiyonu peter sagan diskalifiye edildi. tamamen pr ve gösteriş amacıyla, sagan'dan yeşil mayoyu alabilmek adına, alındığı belli olan kararla aktif bisikletin en önemli figürü yarıştan çıkarıldı. aynı pozisyonda 1-2 metra sagan'ın önünde sagan'ın yaptığının daha ağırını 2 defa yapan demare fransız olduğu için ceza almadı ve bir sonraki etapta yeşil mayoyu giydi. tüm aktif ve eski pro bisikletçilerin, yazarların, yorumcuların ortak görüşü bu cezanın ağır olduğu görüşünde birleşti. izleyenlerde büyük bir adaletsizlik duygusu yarattı. hala daha etap izlemek için yol kenarında toplanan kalabalık "free sagan" dövizleri taşımakta.

ve bugün koşulan 9. etapta üzerine güzel bir tüy dikerek froome'un en büyük rakiplerinden richie porte belki de tour tarihinin en büyük kazalarından birini yaparak abandone oldu.

bu günkü etapta artık sinirden kanal değiştiriyordum neredeyse. froome bisikletinde sorun yaşayıp elini kaldırdığı anda kan kokusu alan aru ve ardından quintana ok gibi fırladı. ancak porte ataklarına yanıt verip onları durdurdu ve froome'un geri gelmesini sağladı. aru sinirden gidonu yumrukluyordu. şimdi sarı mayo düştüğünde onu beklemek etiktir bisiklette yazılı olmayan kuraldır ama burada düşme yok kaza yok çiş molası yok. durduk yerde aracından yardım istiyor. kimse bunu sallamazken ve atak yaparken froome'un en büyük rakibi porte atağa destek vereceğine 3 kişi ortak çalışıp kopartacağına her nedense! gidip atağı kesiyor. porte'un froome aşkını yıllardır anlamış değilim. zamanında kendisi de iddalıyken, froome izole olmuşken tüm tırmanış boyunca bmc mayosuyla froome'a domestiklik yapıp yarışta tutmuştu. tamam zamanında aynı takımdaydını arkadaştınız ama şimdi rakipsiniz yahu rakip. hadi sen froome'a atak yapmıyorsun aşıksın ona çünkü ama yapanları neden engelliyorsun be kardeşim. al işte üzerine inişte tarihin en büyük kazalarından birini yaptın. o çok sevdiğin froome ise grubun en önünde olası kazalara karşı kendini izole edip keyfini sürüyordu. yaptığı kaza çok kötüydü. sağolsun reji de gözümüze gözümüze soktu. hareket edip konuşabildiğini gördüm ama umarım çok ciddi birşeyi yoktur çünkü çok kötü düştü duvara çarptı ve üzerinden dan martin geçti. çok ama çok kötüydü.

inişten sonra ise bardet yardırdı gitti. arkada uran, aru ve fuglsang kaldı. hadi uran iddali değil o kadar tamam da aru ve fuglsang, siz aklınız peynir ekmekle mi yediniz? akılsız mısınız? yokuşta tüm beyin hücreleriniz öldü de düşünce yetiniz mi kayboldu? hadi siz gerizekalısınız da sportif direktörünüz de mi geri zekalı? ben anlayamıyorum arkadaş ben böyle aptallık görmedim. froome izole olmuş ve çok yorgun yüz ifadesinden anlaşılıyor, 2 astanalı birliktesiniz. sırf bardet etap almasın diye froome için neden çalışıyorsunuz be akılsızlar. bırak çalışma en kötü froome ile aynı sürede bitirirsiniz ve froome zaman kaybetmiş olur. sarper günsal'ın yayında dediği gibi resmen froome'un birinciliğini kabul etmişler bardet ikinci olmasın diye uğraştılar ve sonunda froome 3. oldu ve zaman bonusu aldı bu gerizekalılara biraz daha fark atmış oldu. beter olun gerizekalılar. arkadaş nasıl olur da peletonda herkes froome için çalışır ve çeker aklım havsalam almıyor. zamanında lance'in patronluk yapıp herkesi tehdit etmesi gibi froome'da aynısını mı yapıyor? kaç senedir işler ne zaman kötü gitse bir şekilde ama katakulli ile ama salak stratejilerle ama hakemle bir şekilde froome'un işine yarar birşey alıyor. ben buna inanmıyorum artık bu normal değil.

bu kadar şanssızlık ve aptalca kararlar sonucunda daha ilk hafta yeni bitmişken tour'un hiçbir heyecanı kalmadı. ne froome'u zorlayabilecek bir genel klasman adayı kaldı, ne heyecan verici ataklar yapacak bir bisikletçi. tour yönetimi kimin almasını istediğini etap profillerinden bile açık etmiş durumda. yarış içerisinde alınan kararlar da diğer mayoların da kararının verildiğini gösteriyor.

iyi ki giro var ve bu sene uzun zamandır hissetmediğim heyecanı hissettim izlerken. tarihe geçen bir çok an vardı ve bisiklete doyduk. umarım vuelta'da öyle olur. 0-0 bitmiş lecce cagliari maçını banttan seyretmekten zevk alıyorsanız bu sene ki tour'u izlemeye devam edebilirsiniz.

devamını okuyayım »