metallaro

  • bıçkın (498)
  • 738
  • 9
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

dave mustaine

resmi bilgilere göre metallica diskografisine olan katkısı 6 şarkıdır. buna ek olarak ilk albümün bir tanesi hariç tüm soloları kendisine aittir. dave em all muhabbeti, yani tüm albümü dave yazdı iddiası buradan gelir ancak coşkulu fanların abartmasından öte bir şey değildir. solo yazınca resmi olarak parçanın bestecisi sayılmıyorsun. bunun yanında leper messiah'ın bridge riffinin de kendisine ait olduğunu iddia etmiştir.

kill 'em all'daki soloların değişmeme sebebi zamanın az olmasından kaynaklıdır. albümün yapımcısı johnny zazula, kirk hammett'tan soloları değiştirmeden çalmasını ister. yine de no life till leather demosunda dave'in çaldığı versiyonlarla kıyaslandığında kirk'ün soloları biraz daha derleyip toparladığı görülebilir. sololar temelde aynı gamlar üzerinden gitse de dave'in tarzı çok kirli ve doğaçlamadır. kill 'em all'daki sololardan biri hariç demiştim. manidar bir şekilde tüm bestesi kendine ait olan the four horsemen'ın ilk solosu baştan sona kirk hammett'a aittir. şarkının orijinal adı the mechanix'ti ve sonradan eklenen orta bölüme sahip değildi . şarkı, megadeth'in ilk albümünde çok daha hızlı çalınmış ve orijinal sözleri ile ismi geri gelmiştir, yalnız eskisinden farklı olarak the eksiktir, yani mechanix. sözlerde, benzin pompacısı olan dave mustaine'in ergen fantezileri yer alır. sözler açısından the four horsemen çok daha iyidir.

metallica konserlerinde bu parçanın orta bölümü çalınsa da kirk'ün yazdığı solo es geçilir. bu orta bölümle ilgili şöyle komik bir anekdot var, dave'in anlatması tabi. dave, lynyrd skynyrd'tan sweet home alabama parçasını tıngırdattığı sırada lars birden dikkat kesilir ve "olum ne güzel riff buldun" şeklinde büyülenir. dave kovulduktan sonra eklenen riff, gerçekten de sweet home alabama' nın girişine çok benzer. parçadaki isim değişikliğinin sebebi de sözlerin lars ve james tarafından komple değiştirilmesinden kaynaklanır. sözlerle ilgili benzer bir durum jump in the fire'da da var ama isim değiştirtecek derecede değil.

ride the lightning parçasının verse riffi kendisine aittir. dave, slide riff dersi verirken bu riffin gelişmiş bir varyasyonu olan hook in mouth'un verse riffini öğretir ve o sırada şuna benzer bir laf eder
"önceki grubumda da bu tip bir kalıp kullanmıştım, hangi şarkıydı hatırlamıyorum."*. bu muhabbeti spider riff dersi verirken de anlatmış olabilir. zira ilk örneğini yine aynı parçada vermiştir. wake up dead'te bu riffi biraz daha geliştirdi. metallica bugün aynı riffi tek parmakla tamamlıyor çünkü spider riff basabilmek için power chordu yüzük parmağıyla tamamlamak lazım, tıpkı dave gibi. oysa james ve kirk power chordu serçe parmakla tamamlar ki haliyle spider riff ile uğraşmazlar*.

the call of ktulu'nun giriş ve gelişme arpejleri yine kendisine aittir. girişten hemen sonraki ikinci arpej gitar camiasında mustaine arpeji diye de geçer. daha sonra megadeth'te çeşitli varyasyonlarını üretmiştir, in my darkest hour ve when parçalarının introları buna örnektir. bunlardan sonra kromatik olarak yükselen 3. arpeji de hangar 18'de kullanmıştır. ritim ve tempo farklılığından dolayı ilk dinleyişte fark edilemeyebilir ancak gitarda öğrenmeye kalkınca iki parçanın nota dizilimlerinin direkt aynı olduğu görülebiliyor.

metallica'dan kovulduktan sonra içinde yanan intikam ateşi herkesin malumu. bu ateşin neticesinde megadeth'i kurdu. new york'tan los angeles'a otobüsle dönerken* set the world afire parçasını yazmaya başladı, şarkının içinde geçen bir kelimeyi yeni grubunun adı olarak seçti*. countdown to extinction ile kariyerinin doruğuna ulaştı ama ondan bir sene önce gelen the black album büyüklük yarışına son noktayı koymuştu. metallica, dave mustaine'in içinde hep ukde olarak kaldı. the big four dönemlerine kadar metallica'ya etmediği laf kalmadı. "bana neden ikinci bir şans vermediniz?" derdi hep.

metallica'da resmi olarak hakkının teslim edildiği parçalar:
the four horsemen
jump in the fire
phantom lord
metal militia
ride the lightning
the call of ktulu

devamını okuyayım »