spleen parnasien

  • mülayim ama sempatik (531)
  • 618
  • 0
  • 0
  • 0
  • 11 yıl önce

baskın oran

bire bir tanıdığım, kitaplarını okuduğum, siyasetini ve duruşunu bildiğim ve sonunda da gidip oyumu verdiğim adamın seçim kampanyası sırasında aldığı belki doğru ama yersiz eleştiriler bir tarafa, neredeyse vatan haini ilan edildiğini, sorosçulukla suçlandığını, abd'den kendisine 500 bin dolarlık seçim yardımı yapıldığını, özellikle abd'nin chp oylarını bölmesi için görevlendirdiği bir kukla olduğunu işitmek, hele hele bunu söyleyenlerin neredeyse tamamının kendisini bir biçimde sol cenahta hisseden insanlar olması ciddi anlamda hayalkırıklığına uğrattı beni. özellikle de baskın oran'ın "her türlü milliyetçiliğe, ırkçılığa karşı çıktığımız gibi azınlık milliyetçiliğine de karşı çıkacağız" söylemi yüzünden sözlükde de eleştirilmesi, solun bugünkü durumunu aslında açıklamaya yetiyor da artıyor bile. dtp'nin önce destek verip iki gün sonra da karşısına aday çıkarması nedense çok fazla eleştirilmiyorken baskın oran'ın azınlık milliyetçiliğine karşı çıkması kıyasıya eleştirilebiliyor.

evet, baskın oran liberal bir adamdır, ama ufuk uras'la kıyaslarsan... yoksa onun aday olduğu bölgeden milletvekili seçilen herkesten daha demokrattır, daha solcudur. üstelik, milletvekili olabilseydi eğer kürtler karşısında mecliste oluşacak beton bloğa da ilk kafayı çakacak adamdı aynı zamanda da... kadıköy rıhtımının beyaz martısı, solun don kişotu, aydınlık yüzüne doyamadığımız adam ufuk uras da mecliste, baskın-sız bir eksik hissedecektir kendini.

evet, dtp desteği olmadan bağımsız adayımızı seçtiremeyeceğimizi anladık biz ama aynı şekilde dtp de solcuların desteği olmadan istanbul 2. bölgeden gösterdiği adayı milletvekili yapamayacağını anladı. kim kaybetti? bunun bir cevabı var: hepimiz!

devamını okuyayım »