şükela:  tümü | bugün
 • dream theater'dan güzel bir sürpriz.
 • edm prodüktörleri de bootleg yapar ancak remix ile karıştırılmamalıdır. bootleg yapan prodüktör bunu release yapamaz
 • bootleg, genellikle ünlü kişilerin yaptıkları işlerin başka kişiler tarafından, resmi olmayan yollarla, onların adını kullanarak satılması, kendilerinin haberi olmadan ünleri üzerinden para kazanılmasıdır.

  daha açık olmak gerekirse bir örnek vereyim: mesela bir müzik grubunun konser kayıtları cd'ye basılıp satılabilir. ama işte o albüm grubun kendisi tarafından yayınlanmamıştır. 3. bir şahıs tarafından o grubun adını kullanarak para kazanma taktiğidir bu.

  bootleg materyaller genellikle şunlardır;
  -konser kayıtları
  -konser görüntüleri/videoları
  -rarities
  -demo kasetleri
  -röportajlar
 • bir bakıma büyük bir kültür hizmetidir. büyük sanatçıların efsanelerinin dolgu taşlarıdır adeta. onların, gıyablarında onların ağzından anlatılmasıdır bir bakıma.

  metallica, iron maiden vb. steril grupları bir kenara koyarsak, canlı performansında yeniliklere açık pek çok sanatçı ve grubun yayınlamasına ticari olarak imkan bulunmayan pek çok eşsiz an, bootleglerle günümüze ulaşmıştır.

  misal bir leonard cohen'i, bir pink floyd'u, bir black sabbath'ı, bir led zeppelin'i bootlegleri olmadan takip ederseniz, hep bir parça eksik kalırsınız.
 • hayalindeki arşivi oluşturmuş ya da oluşturmaya yaklaşmış bir audiophile için tam olarak anlamı ekmek alıp müziğin dibini sıyırmaktır! ötesini düşünemiyorum.
 • internet aleminin derinliklerinde yüksek paralar veya değiştokuşlarla ticareti de dönen, bir anlamda tarihe ışık tutan korsan kayıtlardır.
  bu kayıtlar birer hazine gibi meraklıları tarafından aranır bulunur saklanır. müzik tarihine müthiş katkı yaparlar.
  aklınıza gelmeyecek bunu kim çekti acaba diyeceğiniz 60l'arın 70'lerin dahi korsan video çekimi konser kayıtları olabilir. bazıları umulmadık şekilde net çekimlerdir.
  genelde ses kayıtları olarak bulmak daha kolaydır.
 • kanuna aykırı, kaçak olarak yapılan eylem anlamında da kullanılır. örnek verecek olursak, izinsiz yapılan grafiti, el altından dağıtılan cd kaset ve türevi.
 • zevksizliğin in olduğu bu sezon da etkisini göstermeye devam eden streetwear trendi. custom made “çakma” ürünler yapan ufak çaplı tasarımcılar sosyal medya üzerinde trend olunca ünlü markalar da artık kendi orjinal çakmakarını yapmaya başladı.

  marka takıntısının üstün düzeyde olduğu, statü göstergesi olarak algılandığı ülkemizde taklit ürünler giyip gezenlere “tirrek” muamelesi yapıldığı için yurdum fashionistaları henüz buna cesaret edemiyor sanırım.
 • them motherfuckin bootleg fireworks nigga! link