• ağır aksak ilerleyen dizi. eyvallah.

içinde ölümcül hastalık taşıyan bir karakteri barındıran dizi. eyvallah ki ben, "aman allah korusun, uu bu neymiş böyle" diye diye house'u ilk sezon 9. bölümde bırakmıştım. hadi buna da eyvallah.

yaptığı yanlışı kabul etmeyen, bunda direten, sinir bozucu mimikli kadın.. eyvallah.

beyaz siyahi.. oldu.

ama abi, lütfen artık walt'un beyaz slip donunu görmek istemiyorum. adamın rahatlığı ayrı batıyor, donun iğretiliği ayrı batıyor. hay lan nereden düştük buraya be.

onun dışında dizi ilk üçümün içindedir kendisi.
  • --- spoiler ---

walter yapmıştır diyenlerin risin ın yavaş ve farkedilemeyecek bir sakinlikte öldürdüğünü hesaba katmadıklarını düşünüyorum. hadi saul un adamı çaldı diyelim zehri hemen nasıl yetiştirip çocuğa yedirip te zehirlenmesini sağlıyacaklar. ilk risin hazırladıklarında walt 3 günde etki eder felan demişti. bence olaydan ne gus ın ne waltın haberi var. jesse pinkman zehir falan deyince gus şüphelenmiş olabilir zaten çakal gibi adam. jessenin sigaraya ne oldu bilemiyorum ama bence ikisinden biri yapmış olsa da gus yaptırmıştır. bir ara zehri araklamış olabilir.

--- spoiler ---

o değilde son bölüm 7 bilemedin 8 dakika gibiydi, gitgide kısalan dizidir.
  • dehşet-ül afet dizi.

--- spoiler ---

bütün sözlük "kahvaltı bile hazırlayamıyor" diye günahını aldı çocuğun.
    babasının gözlüğünü tamir ettirip başucuna koymuş.
    budur baba sevgisi bence.

skyler abla senin allah belanı versin.
    ne gus ne jesse ne de kanser öldürecek bu adamı.
    sen yetersin bir koca ocağı söndürmeye.

dikkat çeken başka bir mevzu da walter'ın çocuğu zehirlemeyecek olması.
    element uydurmayın kafadan.

aslında dizideki herşey iletişimsizlikten kaynaklanıyor.
    oturup adam gibi konuşsalar herşey yoluna girecek.

jesse- abi bak beni sen yetiştirdin ama beni de zorluyorlar meksika için
    walt- ya yiğenim senin ciğerini bilirim ben az uğraşmadın benim selametim için.
    gus- lan taam sigortanızı ben yatıracam allahsızlar.

--- spoiler ---

4x13 promo yayınlanmış.

(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=uw921asea2g)

4x13 sneak peak de şu adreste

(bkz: http://www.youtube.com/…nvuesialslo&feature=related)

son edit : ben hiç tanımadığı tekinsiz tiplere "-get out my territory" diye dayılanan walt'u özledim.
  • --- 4.12'ye kadar spoiler ---

bilmiyorum çok yüksekten atmak mı olacak ama, walt'un brock'u gerçekten de zehirlemiş, ama risin'le değil, risin'inkine çok benzer semptomlara neden olan, fakat onun gibi ölümcül olmayan bir maddeyle zehirlemiş olabileceği teorisini akla yakın buluyorum ben. zamanında jesse'nin kızarkadaşının gözünün önünde ölüp gitmesine göz yummuş, hatta kızın ölümüne neden olmuş adamdan bahsediyoruz, ailesinin yaşaması için bir çocuğu kullanmaktan mı çekinecek -özellikle sonunda çocuğun ölmeyeceğini biliyorsa. silahını çevirip bir şeyler düşündüğü, sonunda da silahın bahçedeki bir bitkiyi göstererek durduğu, kameranın ona yakınlaştığı sahnede görünen bitkinin foxglove türüne girdiği ve bu bitkinin risin'inkine benzer etkileri olan bir bitki olduğu söyleniyor internette (orada görünen bitki cidden foxglove mu yoksa atıyorum saksıda lale mi, hiçbir fikrim yok). jesse'nin sigara paketindeki zehri de çok rahat bir şekilde saul'un korumasına aldırmış olabilir. yok eğer walt böyle şeytani bir plan kurmadıysa ve gerçekten de gus, walt'u jesse'ye öldürtmek istediği için zehirlemişse brock'u, senaristler gereksiz bir red herring vermiş oldular bize gibi görünüyor.

--- 4.12'ye kadar spoiler ---
  • bu harika dizinin sevilme sebebi, iyi - kötü karakterlerin sürekli değişmesi.

dizi film falan izlerken insan ister istemez karakterlerlerden biriyle kendini özdeşleştirir. bu dizide bunu yapmaya kalkan epey göt olmuştur. bu göt oluş bu diziyi bir o kadar daha ilgi çekici kılıyor.
  • --- 4x12 spoiler ---

şu video(4x12 kamera arkası) itibariyle gus'ın otoparktan walt'u görmüş olabileceği iddiaları çürütülmüştür. gus'ı oynayan arap, -otoparkta yürürken- gus'ın kafasından sürekli "zehirlendi" cümlesinin geçtiğini ve buna bağlı olarak walt'un kendi peşinde olduğu hissi uyandığını söylüyor. yani gözlükten ışık yansıması yok. gözlüğe verici yerleştirmek ise hiç yok.

--- spoiler ---
  • --- 4x12 spoiler ---

kesinlikle ben de bu bölümün zaman süresine taktım. zehirlenme olayı bir kenara, gerçekten herkese 45 dakikalık bir bölümü 15 dakika gibi hissettirmeyi nasıl başarabilirler? bu gizemin arkasında ne tür bilinçler yatıyor? yine bir yandan da einstein'ın izafiyet teorisinin en keskin örneğini 4x12'de görmüş olduk bence. zaman diye b'işeyin olmadığını!? kutluyorum senaristleri. siz normal değilsiniz.

--- spoiler ---
  • --- 4x12 spoiler ---

ufak çocuğu zaten walt zehirlediyse diziyi 4 sezondur boşuna izliyoruz demektir. böyle birşey olasılık dahilinde bile değil kesinlikle. soul'un iri kıyım zenci koruması jesse'yi ararken dikkatli bakılınca cebine sigara paketi koyduğu görülüyor. burada da 2 ihtimal var. ya gus'ın fikri ya da tyrus denilen suratsız herif kendi başına işler çeviriyor.

son sahneye gelirsek gus süper akıllı, çakal adam olabilir ama örümcek sezileride yok heralde bu adamın. arabaya yürümeyip düşünüp düşünüp geri dönmesinin nedeni ise zehirlenme olayına kafasının takılmış olması olabilir. eğer bu ihtimal doğruysa çocuğun zehirlendiğinden gus'ın da haberi yok.

ayrıca 1 hafta dinlenmesi gereken mike yeteri kadar dinlendi artık. olayın düğümlenmesinde büyük ihtimal o da devreye girecek gibi.

hayırlısı olsun diyelim artık.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

gus bu ibne zehirlendiğini nerden anladı doktorlar ona söylemiş midir diyerek doktorlarla görüşmeye gidiyor, o yüzden kıllandı. feci bir sezon finali bizi bekliyor.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

çocuğu gus'ın zehirlemiş olması için oldukça ince işlerin dönmüş olması gerek. bi kere gus'ın sigaradan haberi yok. öğrenmesi için jesse veya walter'ın kendi çıkarları doğrultusunda onu haberdar etmesi gerek. bu her ikisinin de yapacağı bi şey değil bence. ayrıca zehirlenmenin neden kaynaklandığını bilmiyoruz ama walter'ın jesse'yi gus'ın üzerine salması bu işi onun yaptığı izlenimi bıraktı bende. tabi zehir muhtemelen öldürücü değil fakat öldürücü izlenimi bırakması için jesse'nin sigarasının yok olmasını sağlayarak onun dikkatini çekti. ayrıca bambaşka işler de dönmüş olabilir, sonuçta walter'ın gününün nasıl geçtiğini anlatmadı dizi. sezon finali güzel olsa da sonraki sezona sarkacak gelişmelerin daha kritik olacağını düşünüyorum.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap