şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • mad men ile dizi olayında afilli bir çıkış yapan amc kanalının 20 ocak'ta başlayacak yeni dizisi. başrolünde malcolm in the middle'ın babası bryan cranston var. sıyırıp uyarıcı ilaç üretmeye başlayan bir kimya öğretmeni olarak izliycekmişiz kendisini. gerisi spoiler artık.

spoilera geçmeden önce daha da önemli olan mevzuyu belirtelim hemen. dizinin yaratıcısı ve yapımcısı vince gilligan imiş efenim. the x files dizisinin efsane bölümlerinden bazılarını kaleme almıştır kendisi. severiz, sayarız. hatta bad blood, pusher, unruhe, paper hearts, tithonus der bağrımıza basarız.

gerisi için;

http://www.amctv.com/originals/breakingbad/

--- spoiler ---

break bad (v.) 1. to challenge convention 2. to defy authority 3. to raise hell

meet walter white, high school chemistry teacher. sleepwalking through life when, boom, a terminal diagnosis changes everything. liberates him. empowers him to use his chemistry skills anew: to man a rolling drug lab and finance his family's future. breaking bad: change the equation.

--- spoiler ---
  • e2'nin yakında yayınlamaya başlayacağı dizi.okuyucu mektuplarına verilen cevaptan anladığımız kadarıyla cnbc-e yönetiminin yeni diziler arasındaki favorisi.ayrıca yetişkinler için demişler ve gene ayrıca makaslama konusunda biraz daha rahat olan e2'de yayınlanacak olması heyecen yarattı.en azından bende.
  • --- spoiler ---

akciger kanseri olan bir kimya ogretmeninin olmeden once ailesinin gelecegini garantiye alma durtusuyle bulastigi uyusturu isindeki maceralari seklinde ozetlenebilecek konusu olan yeni donem "aykiri" dizilerimizden.

--- spoiler ---
  • (bkz: crystal meth)
  • emmy ödüllerine biri en iyi erkek oyuncu olmak üzere iki dalda aday gösterilen, ilk sezonu 7 bölüm süren, ikinci sezonunun ne zaman başlayacağı henüz belli olmayan, malcolm in the middle dan bildiğimiz bryan cranston ın müthiş bir oyunculuk gösterdiği etkileyici, amc dizisi.
  • birçok kimsenin kıymetini henüz anlamadığını gördüğüm, bu sezonun the big bang theory ile en iyi yeni dizisi. aşmış bir oyunculuk sergileyen bryan cranston için bile izlemeye değer.
  • ekim ayından itibaren e2 de izeyebileceğimiz dizi trailer'ı ilginç olabileceği izlenimini verdi. beklemedeyiz.

yıllar sonra edit: ilginç mi? ebemizi siktin walt reyiz!!
  • bir gecede 7 bölümünü izleyip hayran kaldığım yeni dizi.bryan cranston kesinlikle ödülünü haketmiş. dizide hafif prison break havası da yok değil.

merak eden olursa e2 deki reklamında çalan şarkı : pink - trouble
  • ilk bölüm tecrübesiyle konuşmak gerekirse 'olmuş' denilebilecek yapımlardan biri. e2'nin türk insanına armağanı. e2'ye minnet duyma sebebi.

her şeyden önce bryan cranston gibi bir oyuncunun malcolm in the middle'dan sonra ne menem bir şeye dönüştüğünü görmek şaşırtıcı oldu. malcolm in the middle belki de ilgi çekici ve olağanüstü komik senaryosu itibariyle oyuncularını taşıyabilen bir diziydi, bryan cranston performansını özellikle seçebilme olanağı bulunmuyordu ya da farkedemeyebilirdik. fakat breaking bad gibi bir diziyi taşıyabilmek için bu denli yetenekli bir oyuncu gerekir. izlediğim tek bölüm olmasına rağmen emmy'sini sonuna kadar hakettiği kanaatindeyim. 'televizyon dizilerine göre bir numara büyük oyunculuk sergilediğini düşündüğüm insanlardan biri daha' diye düşünmeye başladım bile. bir de dexter'ımız michael c hall var. *

konusuna gelirsek; ilk düşündüğüm mükemmel bir sinema senaryosu olabileceğiydi. konu olarak benzerine rastlamadım ama beyaz perdede; bir zamandan sonra 'yeter' deyip haklı sebeplerle bir nevi çıldıran karakterler hatırlıyorum** *

--- spoiler ---

temelde basit, konusal olarak orjinal denebilecek bir gidişatı var; hayatını idame ettirmeye çalışan bir kimya öğretmeni, evli ve engelli bir çocuğu var. öğretmen olarak tabii ki hayat normalden daha zor, ek bir işi var mecburen -bir araba yıkama yerinde çalışıyor-. buna rağmen hala hayat zor. büyük sorumlulukları var, büyük stres altında kısaca. ağzına şimdiye kadar sigara almamış bu adam akciğer kanseri olduğunu öğrendiği an, iplerini koparıyor görünüş itibariyle. 'öğretmen oldum, dürüstçe yaşadım, sigara bile içmedim, peki ne oldu' diye düşünen bir insanın 'yeter' dediği an bu an. 'bir adam niye çıldırır?' sorusunun cevabını empati kurdurarak gösteriyor dizi. o uyuşturucu baskını konusu geçtiğinde, uyuşturucu laboratuvaruna göz atmayı çoktan kafasına koymuştu zaten ve yapıyor da, hem de yardımcısı bile var. yanlış bir şey yapmayı kafasına koyduğu andan itibaren işi yolunda gitmeye başladı bile (uyuşturucu yapanlardan birini kaçarken görmek ve eski öğrencisi çıkması, polis yerine itfaiyenin gelmesi vs). 'bu bir işaret olmalı' dediğimiz anlara benziyor. zaten uyuşturucu satan çocuk "bu işi neden şimdi yapmaya karar verdin?" diye sorduğunda kendisinin verdiği cevap da "gözüm açıldı" oluyor.

--- spoiler ---

çıldıran bir adam ve bir adamı çıldırtmaya iten şeylere yönelik eleştiriler barındıran da bir dizi. devam ettiği sürece izleyemeye çalışacağım, gelecek bölümlerini merakla bekliyorum.

fragman müziği de cuk oturmuş bu arada -pink-. orjinallerinde mi var, e2 mi hazırlıyor bilmiyorum ama; diziler konusunda, kanalın müzik seçimleri genellikle iyi oluyor. dikkatimi çeken bir ayrıntıydı bu, söylemiş bulundum.