şükela:  tümü | bugün
 • ne mutludur ona.

  belki şans ile de olsa bütün borçlarını sıfırlamıştır. ayağını yorganına göre uzatmış ya da zor günleri düşündüğünden daha fazla çalışıp borçlarını bitirmiştir. aç gözlülük yapıp işleri kredi ile büyütmeye de çalışmamıştır. hatta bu hükümete güvenmeyip parasını yeni yatırımlara harcamamıştır.

  ve gün krize geldiğinde rahattır.

  ön edit: kendin rahatsın diye ülkeyi siktir et demek istemiyorum ama borcu olmayan biraz daha rahattır.
 • nefsimi terbiye ettim, olanla yetindim ve borcum yok.
 • 2 aydır temel ihtiyaçlarım hariç alışveriş yapmamaya çalışıyorum ve kart borçlarını olabildiğince kapattım ama asıl iş bundan sonra başlıyor. bu şekil devam edip işten atılmamak için daha çok çalışmamız lazım
 • faizlerin yükseleceğini tahmin edip borcunu kapamış ve yakınlarının borçlarını kapattırmış vatandaştır. evet, ben oluyorum.*

  borçla iş yapan tüm şirketler batacak 1 yıl içerisinde. sermaye derinliği olmayanlar hayatta kalamayacak. boyundan büyük iş yapanlar, hesaplanmamış riskler alanlar dibi görecek.

  mesela inşaat sektöründeki sorun iki tane. ilk sorun, sektörün büyük oyuncularının bankalara borçlu olması. böylece şirketler faizler yükseldikçe hem daha fazla borçlanıyor hem de faizler dolarla birlikte yükseldiği için hammadde maliyetleri de artıyor. yükselen faizler evleri krediyle satın alan vatandaşları da etkiliyor. insanlar bir süre sonra kredilerini bozmaya başlarlarsa şaşırmayın.

  bu tip şeylerin belli aralıklarla yaşanası aslında iyidir. giderlerle gelirleri hesaplayamayan, bunları aynı zamanlara denk getiremeyen şirketler öyle veya böyle zaten batar. eskiden krediyle hayatta kalıyorlardı şimdi kepenk indirecekler.

  not: elinde peşin parası olan kral olacak. istediği gayrimenkulü komik fiyatlara alacak. belli yatırımları çok komik fiyatlara yapacak. bir gecede zenginleşecek.
 • bu ortamda tl borcu olup usd kazanan vatandaş kadar rahat değildir.