• her türlü derdin ve sıkıntının içinde olduğu halde akıl sağlığını bozma gibi bir lüksü olmayan insandır. halbuki hayatındaki her alanda sıkıntı vardır. kurduğu hayaller çok büyük olmamasına rağmen gerçekleşmesi ciddi anlamda imkansızlaşmıştır. ama nedir? ayakta durup mücadele etmek zorundadır. öyle ben bunalımdayım. bak bu sıkıntım var. falan filan yapma lüksü yoktur. insanlıktan çıkmıştır. devreleri artık yakmıştır. üstüne üstlük çalışma hayatında yok benim derdim, şuyum buyum var diye surat bile asamaz. somurtuk gezemez. güler yüzlü olmak zorundadır. aksi halde çalıştığı işinden bile olma riski vardır. hareketleri yavaşlar. yani ağır hareket eder. çünkü beyni yorulmuştur. bu da hareketlerine yansır. insan nasıl ki mutlu olduğunda hareketli olur. bu insan da yavaşlar. ama nedir? buna bile şansı yoktur. hızlı ve hareketli olmak zorundadır. yalnızdır bu insan ama mecburen bağlantılı olmak zorunda kaldığı yani görüşmek zorunda kaldığı insanlara da çok sabırlı olmalıdır. çünkü kalan kişiler son bağlantılarıdır ve onların kaprisini vs. ılımlı karşılamak zorundadır. fevri veya biran sinirlenmeyle zaten batmış olan herşeyi daha da aşağı götürebilir.

kısacası bu insanın bunalıma girme lüksü yoktur. bir çoğumuzun da yoktur. ne kadar batmış olursak olalım. içimizde bir yerde hani küçük bir umut ya da belki mucize olur düşüncesi varsa giremiyor bu insan bunalıma. ben bunalımdayım nazı yapamıyor. hem yapsa ne olacak. etrafında sallayacak kimse de yok ki. yine kendine edecek. çok boktan.
  • (bkz: anne)
  • geçim sıkıntısı olan insandır. başına ne gelirse gelsin işe gitmek ve işini yapmak zorunda olabilir. bir diğer alternatif olarak çevresindekilerden daha güçlü olan, ya da bugüne kadar öyle görünmek mecburiyetinde kalmış kişidir kendisi. kendisi eğer bunalıma girerse çevresindekilerin daha ağır travmalar geçireceğini bilendir. bu yüzden yapamayandır. aferin değildir. iyi halt etmiyordur. ama hayatını böyle yaşamaya alışmıştır. yazıktır.
  • hayatlarını fazla ciddiye alıp ölümden, postu deldirmekten deli gibi korkanlardır genelde.
    ölmemek için bu derece aşağılanmayı göze almak ise ne kadar doğrudur tartışılır.
  • fethi gemuhluoğlu'nun bunalım hakkındaki tespitlerini aklıma getirmiş "insan".

"batı adamınındır bunalım."
    ...

şimdi, batı adamınındır bunalım, diyorum. doğu adamının, gerçek mü’min ve muvahhid kişinin bunalımı olmaz, diyorum. ve bunu şiir yazan, hikâye yazan, roman yazan dostlarıma da her zaman bıkıp usanmadan söylüyorum. ben hayatın cezbe ve şevk üzerine binâ edildiğine kailim. hani ilk defa kelime-i şehâdet getiriyor gibi getirmedikçe, kelime-i şehâdet olmaz. ilk defa âşık oluyor gibidir, ilk defa yürek çarpmışa dönüyor gibidir. ilk defa şevk içindedir, vecd içindedir, istiğrâk halindedir ve aşk-ı ilâhîde müstağraktır. onun için… biz müstağrâk adamlara pek tahammül edemiyoruz.
    ...
    "bunalıma gelince, biraz önceki sözümü itmâm edeyim. batı adamının bunalımı çok tabiîdir, muallâktadır. doğu adamı yerinmez ve sevinmez, çünkü dünyada yerinilecek ve sevinilecek bir şey yoktur."
  • fakirlerdir. hastaliklari da zenginlerden farklidir.
  • bunalıma girmesi,bunalması ve çıkması gerekirken,böyle insanlık hali bir durumun lüks kalabilceği bir hayatı varsa,çözümlü ya da çözümsüz aşikar bir biçimde yaşanan sorunun verdiği iç sıkıntısını,çoğu zaman bilinçsizce hayatta kalmak adına yaşamayı red ederken ruha ve akla karşı verilen savaşta harcanan atpler yüzünden şekli hiç belli olmaz ama erken ölecek insandır.iç huzurun yoksa mutsuzsan buna yenilip yüzleşip ayaklanamazsan,alışmaya çalışıp alışırsan bu hep böyle kalıcaktır ve bu yüzyılda sonucu da genelde kanser olmaktır.yazıktır günahtır.gerekiyorsa bi girip pırıl pırıl çıkmak lazımdır ki bunu yaparken savaşmayı bırakıp dibine kadar yaşayıp tüketip kabullenecek olduğun sıkıntı artık sana sıkıntı olmasın.
  • günümüzde, akla gelebilecek hemen herkestir.

herkesin işini düzgün yapması, öğrenimini uzatmaması, maaşını haketmesi, sorumluluklarından milim şaşmaması gerekiyor. zaten bu coğrafyada her gün ayrı bir dert, ayrı bir bela buluyor bizi, başımıza gelmese de gazetelerden internet sayfalarından, televizyon ekranlarından, radyo hoperlörlerinden üzerimize üzerimize geliyor. kendini birazcık bırakan, bu büyük yükün altında iyice ezilip sorumluluklarını ihmal ettiğinden dolayı suçlanmaya mahkum oluyor. gardını düşüren, bir daha zor toparlanıyor.

artık kimse bu lükse sahip değil.
  • doktora ogrencileri de bu kategoriye girer.
  • enerjisinin kurbanı olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap