kitarobit

  • 7148
  • 0
  • 0
  • 0
  • 8 ay önce

babadan nefret etmek

anne baba 9-10 yaşlarında boşanmış, herif gitmiş, bayramdan bayrama bile olmayan mektuplar atmış, her defasında "gelcem oğlum, ankara'ya gitçez oğlum, vırt edicez, zırt pırtlatıcaz oğlum..." gibi bir sürü vaatlerde bulunup hiçbir şey yapmamışsa; suya götürüp susuz getirtecek kadar kurnaz, başkasının yanında gözyaşlarına boğulup duygu sömürüsü yapacak kadar iyi aktör, çocuklarının yetişmesinde hiçbir olumlu katkısı yokken ona buna caka satacak kadar da yüzsüzse; bütün bunların ötesinde her gece karısını döven, hatta ütü kordonuyla onu boğmaya kalkacak kadar gözü dönmüş, maaşını aldığı ikinci günde içki arkadaşlarıyla yiyip bitirecek kadar sorumsuz biriyse neden olmasın?

durduk yerde herif aklıma geldi şimdi. yoo, nefret etmiyorum ben, sildim gitti. kardeşimi hiçbir zaman sevemedi, bana verdiği kadar değer vermedi, ta ki çocuk doktor olarak çıkıncaya kadar. haa, beyefendinin aklına o zaman 2. bir oğlu olduğu geldi, sevgisi depreşti. malum, yaşlılıkla birlikte hastalıklar da arttı. öldürmeyen allah öldürmüyor, 8 yıl önce prostat oldu, yemek borusu kanseri çıktı, 6 ay yaşar dediler, kredi kayıtlarına baktık geçende, halen yaşıyor. böyle işte, 6-7 yılda bir bazen akla geliyor. karşıma çıksa "hadi naş canım naş!.. yürrüüü!.." der yollarım. yazma nedenim, nefret edilebileceğini, nefret etmenin de normal olduğunu gösterebilmek. zaman herşeyin ilacı, nefret de külleniyor, sevgi de. bir sperm verip sonra kenara çekilince baba olunmuyor, bu nedenle sevgi duyulası bir varlık da olunmuyor. sorumsuz, üçkağıtçı, hatta ahlaksız bir adamdan baba olmuyor kolay kolay, sıfatı nedeniyle neden durduk yerde sevgi duyayım ya da yaptıklarından nefret etmeyeyim?

yine de böyle adamlarda bile teşekkür edilecek bir yan bulunur. o vezneden para çalacak ve bunu personel bir kadınla ayvalık pavyonlarında yiyecek kadar alçalmış biriydi, oğlu onun gibi şerefsizleri tespit edip gerekli cezalara çarptırılmasını sağlayacak denetçi oldu. bu gibi tiplere bakıp da "nasıl olunmaması / ne yapılmaması" gerektiğini görür ve yönünüzü çizerseniz, sevilen hatta saygın bir insan olabilirsiniz. eh, bu da bir teşekkürü gerektirir, di mi? (di)!..

devamını okuyayım »