• valiliğe iptal nedeniyle giydirmeden evvel, güvenç dağüstün'ün konuyla ilgili yazdıkları okunmalı. on seneden fazla süredir bu tür organizasyonlarda görev alıyorum; burgazada progresif müzik festivali de "yine ve yeniden" insan faktörü yüzünden güme giden bir festival oldu.

valilik/polis yanlış yapmış, evet; ancak ağzıyla içmeyi bilmeyen; özgür olmayı, asi olmayı etrafa sataşmakla özdeşleştiren, kendinden başka kimseyi düşünmeyen güruhları ne yazık ki başka türlü kontrol altına almak mümkün olmuyor. yasağı haklı bulduğum düşünülmesin ancak bir zahmet insanlar da kendine bakmayı, kaldırabileceği kadar alkol almayı, üç-beş erkek bir araya geldiklerinde etrafa sarmadan eğlenebilmeyi, ne bileyim, yangın riski olan yerde ateş yakmayıp çöpünü pisliğini toplamayı öğrensin.

benzer bir konu galata kuledibi'nde milletin içip içip orada oturanların kapılarına işemesiyle, sabaha kadar gürültülü müzik yapmasıyla, taşkınlık yapıp etrafa sataşmasıyla da ortaya çıkmıştı. "insan gibi" içmeyi, "insan gibi" eğlenmeyi bilmeyen bir kısmımız nedeniyle, kurunun yanında yaş da yanıyor, koca festival densizler yüzünden iptal oluyor.

sonra valilik kötü, yönetim tu kaka. n'apsın valilik, sen ada sakinlerinin kapısına kusarken saçını mı tutsun, yere attığın şişeleri toplayıp çöpe mi atsın?

sen çevrene, diğer insanlara saygı duymazsan, kimse de sana saygı duymuyor.
  • adada bazı esnaf, festivalin gerçek profilini tanıyor.

anlattıklarına göre maalesef vapurlara binen kalabalığı (özellikle kadın izleyiciyi) gören ve esnafın da "apaçi" olarak adlandırdığı güruh dün adayı doldurmuş. ortalık şuursuz hareket eden bu kalabalığı ve bunları uyaran ada sakinleri arasında çıkan çok sayıda tartışmaya sahne olmuş.

şikayetler ada karakol komiserinin dışında, büyükada merkeze kadar ulaşınca iş tamamen kontrolden çıkmış. "olay çıkaranlar"a müdahale yerine, onlara "mıknatıs" olan orgnizasyona müdahale yolu seçilmiş.

böyle paylaşım dolu ve endüstriyel yaklaşımlardan uzak ortam özleyen binlerce kişi vardı. en başta böyle çabayı ortaya koyup, festivali organize ettiği için taner öngür'e ve paradisos bahçesindeki garsonlardan, takas pazarı ortamını oluşturanlara kadar herkese sonsuz teşekkürler.

güzel bir rüya görürken tam ortasında uyandık
  • üstüne basıla basıla "çadır kurmayın" denmesine rağmen martı koyu'na 20-30 çadır kuran, üstüne bir de ateş yakan insanları gördükten sonra bu müziği dinleyen insanlardan soğuduğum festivaldir. yol ortasında caminin karşısındaki evin önüne kakasını yapan adam vardı. sanki ada boşaltılmış festival için. moğollar ile konser sonrasında sohbet ederken bile cahit baba söyledi."ne boktan bir izleyici kitlesi." diye.

özellikle ateş yakan kitleye bir çift lafım var.
    güzel kardeşim, haberin yoktur belki ama burgazada defalarca böyle küçük ateşler sonucunda ormanlık alanlarını kaybetmiş bir ada. ada halkı bu konuda bu kadar hassasken, defalarca uyarı yapılmışken ne kadar doğruydu?
    ben beşiktaşta oturuyorum. çadır kurmak yerine bir saat erken çıktım konserden son vapurla eve döndüm. bunu yapmak çok mu zordu? yazıklar olsun...

ha tüm bunları söyledim ama, amatörler dahil olmak üzere tüm sanatçılar güzel performanslar sergilediler. ses sisteminin bu halde bile olması tebrik edilecek bir durum sponsorsuz festivalde. umarım devamı gelir, ama daha düzgün bir dinleyici kitlesiyle...
  • bu yıl 2.'si gerçekleşecek olan festival başlıyor.

derli toplu tüm bilgiler şöyle

burgazada progresif müzik festivalinde büyük dev sahne, ses sistemi, ışık
    oyunları yok, 50'lerin sonu ve 60'lardaki gibi sade, saldırgan olmayan bir
    sound ve yaşanan anın keyfinden başka bir şey yok, vıp falan yok ayrımcılık yok, kardeşçe ve dostça bir müzik festivali diyelim..
    taner öngür

16 ağustos cumartesi

17:00 - 18:00 batman, robin & kemal ( ulvi arı - pandomim )
    18:00 - 19:00 avam
    19:00 - 20:00 klan
    20:00 - 21:00 siya siyabend
    21:00 - 22:00 moğollar
    22:00 - 23:00 kırıka
    23:00 - 24:00 gevende

17 ağustos pazar

17:00 - 18:00 zoomk - ru - tu
    18:00 - 19:00 boy's from 123 (vokalist burada değil o nedenle sadece 123'ün "boy"ları var)
    19:00 - 20:00 altın madalyon (bir nevi nemrud)
    20:00 - 21:00 teneke trampet
    21:00 - 22:00 black turtles
    22:00 - 23:00 cenk taner

festivalde, ufak bir değişiklik var, sattas'ın 16 ağustos'ta kıbrısta bir konserleri var, 17 ağustosta dönüyorlar fakat saat olarak festivale yetişmeleri zor görünüyor, onları ekim ayına kadar sürecek her cumartesi aynı mekanda yaptığımız festivalin bir uzantısı olan paradisos sessions'lardan birine alacağız, sattas'ın festivalde yer alması düşünülen 17 ağustos pazar 21:00 - 22:00 yerine, cumartesi 24:00 - 01:00 arası sahne alması planlanan black tutles geçecek, böylece mekanın 24:00'e kadar olan canlı müzik iznine uymuş olacağız, böylece biraz yasal zorluk yaşama ihtimali de ortadan kalkmış oluyor..
    ulaşım konusundaki bilgiler şöyle, tabii ki dönüş önemli.

mavi marmaranın, bostancıya seferleri var, son sefer cumartesi 02:05, pazar 23:45, vapur derseniz, kabataşa cumartesi 23:10, pazar, 22:20, bostancıya cumartesi 23:35, pazar 23:50, bunlar son seferler, programı mavi marmaranın bostancı seferlerine göre yaptık, çünkü bunlar adadan anakaraya son seferler.

bir başka ulaşım çözümü : mavi marmaranın, 7/24 deniz taksi uygulaması var, burgazada-bostancı fiatını sormuştum, 140 tl. sanırım 10 kişilik 10 kişi birleşirse, kişi başı 14 lira gibi bir durum olur. en iyisi ben tel numaralarını yazayım, siz bir sorun. 444 20 39, hızlı deniz botu1. 0545 445 72 72, hızlı deniz botu 2. 0545 445 72 80. ( reklam yapmıyorum, yaz tarifesi 2014 kitapçığının arka kapağından bu bilgiler )

hayatta her şey para değildir!
    burgazada progresif müzik festivali bedava

festivale gelecek olan müzik severler için giriş ücreti 1 tl olarak
    belirlenmişti. lakin düşünüldü edildi. “ya bunların çoğu öğrencidir” dendi.
    aralarında iş güç sahibi, çoluklu çocuklu, kedili köpekli yetişkin dinleyiciler
    de vardır. “onlar da ev geçindiriyor” dendi. velhasıl;
    bedava be! festival girişi tamamen ücretsizdir

önemli bir hatırlatma;

bu konaklamalı bir festival değildir.

adada çadır kurmak yasaktır. ancak kimi zamanlar madam marta koyu gibi
    ücra ve yerleşimden uzak köşelerde, gece yarısı çadırı kurup, sabahtan
    toparlanıp kaçmaca gibi çaktırmadan yaptığımız şeyler vakidir. o da tek tük
    çadır olursa. ortamda bir anda 20 - 30 çadır belirir ve etraftan kıllananlar
    olduğunda sonunda aynasızlar gelir toplatır. ada polisi karadakilere göre daha
    naziktir ama görevini yapar.

bu nedenle son vapuru kaçırmamanız önerilir. ha konser sonrası muhabbet güzel olur vapur kaçar diyen varsa çantaya bir tulum atar ve arazide kamufle olarak başının çaresine bakar. oluşabilecek nahoş durumlarda birbirimizi tanımıyoruz

bu festival, bilinen ticari festivallerinden biri değil, yani organizasyon şirketi
    ve müşteri ilişkileri söz konusu değil, bir organizasyon şirketi yok.
    müzisyenler kendi aralarında, organize olup, bir etkinlik yapıyor.
    katılımcılara hiçbirşey taahhüt edilmiyor. mekan, kiralanmıyor, fakat, yiyecek içecek satarak, kendi gelirini sağlamaya çalışıyor, müzisyenler tamamen gönüllü olarak katılıyor, bazı masraflar için giriş ücreti olarak1 tl alınacak, konaklama servisi yok. mekanın 150 metre ilerisinde madam martha koyunda, çadır uyku tulumu ile zaman zaman as sayıda insanın kamp yaptığı biliniyor, bunu deneyebilirsiniz, fakat bu tamamen deneyenlerin sorumluluğunda. dediğim gibi festival katılımcılara ulaşım konaklama gibi servisler verecek durumda değil, keşke olabilse, katılımcıla kendi çözümlerini kendileri bulmak durumunda. ulaşım için, vapur seferleri, mavi marmara seferleri ile ilgili bilgi bu sayfada vermiştik, kaçıranlar ilgili web sayfalarından bu bilgilere ulaşabilirler..
    taner öngür

arkadaşlar, cennet bahçesi ( eski adı ile paradisos ) bildiğim kadarı ile 1903'te faaileyete geçmiş, kurucusu madam eleni deniliyor, zamanında, laterna müziği, vals orkestraları ile burgaz adanın en popüler mekanı imiş, 50'li yıllarda rock'n roll ve italyan müziği yapan gruplar, dans yarışmaları ile
    biliniyor, söylendiğine göre cem karaca'nın ilk sahne aldığı yer, 60'ların
    ortalarında kapanmış, 2012'ye kadar metruk bir bahçe olarak kalmış. 2012'de şimdiki işletmecisi hikmet bey'le tanıştıktan sonra, zaman zaman gelip müzik yapmaya karar verdik, 2013'te progresif müzik festivali denemesi keyifli geçince bu sene de devam etmeye karar verdik.
    12 temmuzdan itibaren festivalin çevresini kapsayan her cumartesi 3 grubun sahne aldığı " paradisos sessions " ismi altında etkinlikler de yapıyoruz, havalar iyi giderse, ekim ayına kadar paradisos sessions devam edecek, bilginiz olsun istedim, her cumartesi orada toplanıyoruz, bekleriz
    taner öngür

arşivciler için büyük fırsat!

aradığınız eski albüm, dergi ve fanzinler
    burgazada progresif müzik festivali
    takas pazarı'ında

türk pandomim sanatının, son temsilcilerinden ulvi arı, festival sırasında, bir pandomim atölyesi gerçekleştirecek, isteyenler katılabilir.

ayrıca, gönüllü bir kişiyi, kostüm ve makyajla canlı heykel yapacak, festivalin 16 ağustos cumartesi saat 17:00 de sahne alacak ilk grubu " batman, robin & kemal " ulvi arı'nın pandomim'lerine doğaçlama müzik yapacak..
    taner öngür
  • yine bir gömlek fazla gelmiştir bize.

bireysel görüşlerimi yazayım:

- festival alanı daha güzel organize edilebilirmiş. örneğin sahne deniz tarafına kurulabilse yol tarafındaki yükseltilerde oturan insanlar da hem görebilir hem dinleyebilirmiş. belki talep fazla olmuştur.
    - yine yol tarafında kalan yükseltilerde masalar olmasa insanlar piknik örtüleri ile gelebilirmiş.
    - sesin çok yüksek olmaması yerinde bir karardı tabii ki. burası wembley ya da kuruçeşme arena değil, hepinizin yerli halkını kıskandığı burgazada. adamlar kafa dinliyor.

festival ikinci gününde iptal edilmiş. geçmiş olsun.

demek ki insanlar gerçekten nereye ne için geldiklerinin farkında değiller ya da burgazada'yı arap turistlerin doldurduğu, kendinizi bıraksanız sizi tutup masalarına oturtacak esnafın çalıştığı büyükada ile karıştırdılar.

arkadaşlar burası gündüz sakin yaşayıp gece dağıtan kuşadası'na çeşme'ye, ara sokaklarına işeyip kusacağınız taksim'e karaköy'e benzemez.

böyle bir organizasyonu ücretsiz yapmak güzel bir fikirdi. amma ve lakin beleşçi türk insanına fazla geldi.

progresif deyince aklıma doğal olarak 7 pink floydlar ve 2 prenses geldi. grubun birkaç konserinde bulundum. ses sisteminden vs dinleyici kitlesinin kalitesi dikkatimi çekmişti. genç, yaşlı ama saygılı insanlardı genel olarak.

umarım seneye bu organizasyonun 3.sü olur. sembolik değil de en az 20-30 lira fiyat biçilir. daha kaliteli olur belki dinleyici kitlesi.

ayrıca mavi marmara'nın canı cehenneme dostum. adamlar cuma-cumartesi 23.15 motorunu çalıştırmıyor. daha doğrusu kafasına göre işte her şey. belki ulaşım imkanı sağlanmış olsa çadıra bu kadar rağbet olmayacaktı.

bir lafım da güven erkin erkal'a, ülkenin gelmiş geçmiş rock tarihini ve dinleyici kitlesini yakından tanıyorsun. keşke etkinliğin sayfasında hiç çadırdan vs bahsetmeseydin. resmen davet çıkarmış oldun insanlara.
  • şuursuzlara bok atması için bahane yaratmış oldu
    moğollar'ın mevcut endüstri raconları dışında hareket edip çıkış sıralamasını takmadığı bir festivaldi *
    gittiği festivalde her bahaneyle kucaklanıp söğüşlenmeye alışan için ücretsiz olması şaşırtan festivaldi *
    bunları anlamayanların güzelim burgazada'da gereksiz kalabalık yapıp bokunu çıkardığı festivaldi *
  • sevimli bi festivale benziyor ancak keşke son kabataş vapuruna gevende'yi dinlemeden binmeseydik. programı tekrar bi gözden gecirseler diyorum ve yarın orda olmayı umuyorum herşeye rağmen.
  • ilk günü gayet güzel geçti. ortam güzeldi eğlendim. ses sistemi kötüydü evet ama zaten iyi olacak diye bir iddia da yoktu. sonuçta ticari bir kaygı olmadan müzik eşliğinde güzel bir ortam yaratmaktı amaç. katkısı olanlara teşekkür ediyorum. böyle projelere daha çok ihtiyacımız var.
    bizon murat'ın sesini pek duyamadık ya işte ona yanarım sadece. o adam sesini duyurabilse söyleyecek çok şey vardı. seneye gerekirse para falan toplayıp daha iyi bir ses sistemi getirtelim sadece murat için.

bu arada ikinci gün iptal haberleri doğruysa yatacak yeriniz yok ulan.
  • dün gitmeyi planlayıp yola çıktığım, vapurda hevesim kaçınca kınalıada'da inip tekrar geri döndüğüm organizasyondu.

#45035644 şu entry'den de anladığım kadarıyla doğru karar vermişim. bir an gözümün önünde belirdi ortam, tüylerim diken diken oldu yemin ediyorum. bugün de iptal edilmiş zaten.
  • festival beklenenden kalabalık olmuştur. hatta festival düzenleyicilerinden taner öngür, bu kadar kalabalık beklenmediğini orada söylemiştir. sosyal medyanın bu kadar etkili olabileceğini bir kez daha gördüğünü belirtmiştir. hatta öyle ki mekan, yiyecek ve içecek yetiştirmekte zorlanmıştır. kalabalık mekana sığmamıştır, çünkü görüldüğü gibi böyle bir şeye herkesin ihtiyacı varmış.
hesabın var mı? giriş yap