525 entry daha
  • 1980-90’lı yıllardan itibaren neoliberalizmin gittiği yönden en ufak bir haberi olmayan balon iktisatçı.

faiz-enflasyon ilişkisi bu ve bunun gibiler için bir tabudur, dogmadır. bu ezberle iktisat yorumlamaya başlayıp gene aynı noktada bitirirler. tam bir econ101 iktisadı.

tez zamanda inşallah bu ve mürşidi kel mehmet görevden alınır.

ekleme: bunun gibi dogmatiklere sormak gerekir, çin para arzını arttırırken enflasyonu da düşürebildi. bu nasıl oluyor? sizin kutsal kitabınızda bu yazmaz çünkü.

veya abd işsizliği azaltırken enflasyonu da düşürebildi. hem de işsizliği yüzde altı yapalım ki enflasyon azalsın diyen salaklara rağmen (cevonun idolleri) bunlar yapıldı. hiç bana gelip bunlar gelişmiş ülke filan demeyin çünkü beyefendiler buraları bize örnek gösteriyor yıllardır.

olağanüstü şirket karları varken ücretli kesimin ücretinin enflasyon oluşturduğunu söylemek (ücretlilerin enflasyona etkisi %10-15 arası) nasıl bir bilgi düzeyi? yoksa ücretler artarsa enflasyon artar ayetine imanınızdan dolayı mı bu görüştesiniz.

fahiş fiyat diye bir şey yok dedi ki bu zaten sıçışın deklarasyonudur.

ben nebati gibi negatif reel faizli piyasaya dönülsün demiyorum ama çin ve abd’nin sebep olduğu global enflasyonun çaresi bizim az yemek yiyip az kıyafet giymemiz değil. gidin geçen ay mısır-imf anlaşmalarına bakın, işte mehmetle cevdetin ıslak rüyası. seviyeleri bu, kapasiteleri bu.
hesabın var mı? giriş yap