şükela:  tümü | bugün soru sor
  • arkadaslar konu cok tuhaf bir hal aldi, bu “ cicek olmak “ sozunu hic duymamis bircok insan var, nasil duymazsiniz diyen de baska bir grup. zannederim bazi bolgeler ya da bazi illere ozgu bir durum olabilir diyorum ve bence duyanlar ve okuduklari illeri bir inceleyelim.
    okunan il- duydum ya da duymadim seklinde format bence uygun.
    edit: katkilar icin tesekkurler yalniz sehir ve devlet / ozel yazmadan soylenince cok anlami olmuyor arkadaslar
    bir de anaokul ve ilkokul 1-2 daha cok hedefimiz, mumkunse bu donemi 70’ler 80’ler 90’lar 2000 sonrasi diye soylersek, eger sakincasi yoksa harika olacak
    farkettim ki sanirim belli yas grubunda baslamis bu is gibi durmakta
    edit iki: bizde sadece 1,2 3 tipppp vardi. 80 ler basi.
    edit: evet sonucta gorunen bu 90 larda turkiyede icat edilmis ve yayilmis bir hareket ve daha oncekilerin bilmemesi gayet normal. bu keskin durumu kendimizce bilimsel olarak ispatladik ve odulumuzu de aldik arkadaslar, emegi gecen herkese alkis.
  • ızmir- duymadim., devlet okulu.
    mamuna ; duymus, 2000ler antalya
    ijdfm: 2000 ler sonu diyarbakir duymus
  • anaokulda. cocuklari susturmak sakinlestirmek icinmis.(yegenden biliyorum)
    ıstanbul anadolu yakasi/devlet okulu.

edit: lokasyon vs
  • ankara duydum
  • ankara - duymadım.

ben duymadım diye var olmamış olacak değil fakat bir bilgi yarışmasında sorulması gayet saçma.

ek olarak çiçek olmaktan kasıt, elleri bağlamak ve uslu beklemek değildir. bizim bildiğimiz çiçek olmak ufak kız çocuklarının, şirin kıyafetler giymesi, kendince büyüklerine eğlenceli gelecek hareketlerde bulunması. erkek çocuğu ise böcek olur.

2. ek olarak, düşündükçe aklıma geliyor bak nedense, eskiden camide namaz kılan amcalara derlerdi bunu. mahallenin çocukları arasında eğlencelik bir sözdü, kafalarına top falan atanlar olurdu (imamın çocukları, ufak çocuk lan işte 5-10 arası yaşlarda), çiçek suladık diye tükürürlerdi falan. (o zaman müslümanlar daha az kindar ve sevgi doluymuş demek. gerçi hayatımda30 seneden fazla sürede, toplasan 2 kere namaz kılmamışımdır, uzaktan gördüğüm kadarı bu)

son ek olarak ölen birinin mezarında çiçek açarsa da derlerdi. mezarında çiçek bitmemesi kötü, çiçekler açması iyi bir şey olarak algılanıyordu sanırım. (25 yaşıma kadar toplasan 10 kere mezarlığa gitmemişimdir, 25 den sonra yılda 100-200 yaptığım dönem bile oldu ama bu tarz hikayeler duymadım)

3-4 örnekten de anlaşılacağı üzere ben bilmiyorum anlamını
  • izmir - duydum - özel okul - 90'lar
    anaokulunda, ilkokul 1'de falan ööööööretmen, çocuklar hadi bakalım çiçek olun derdi. uslu durun, sessiz olun, dinleyin anlamında bir hede.
  • duydum ne yazık ki. nefret ederdim bunu yapmaktan. canım çok sıkılırdı böyle beklemekten.

lokasyon: ankara.
  • "düğün dernek - sünnet" filmi öğretmen ( muallim saffet) çiçek olun çocuklar diyor.

yaptığımı hatırlamamakla birlikte bildiğim bir şey.

eğitimin direk sahasında olan -her ne kadar ilkokul öğretmeni olmasada- bilememesi ilginç ama eleştirecek bir durum yok bilmeyebilir.
  • hiç duymadım! bilmiyorum!
    bilenler bilmeyenlere anlatsın

edit: ilkokulu istanbul ve izmit’te, ortaokul ve liseyi trabzon ve istanbul’da okudum.
  • 1999 yılında izmir de bir devlet okulunda duyduğum söz.