• tam 1 senedir hastanelerde doğru dürüst kendime ortopedi anneme ise kardiyoloji randevusu bulamıyorum. tam 1 senedir! neden biliyor musunuz? sağlık sisteminin yavaşlaması yüzünden.

ister aşı ol ister olma. sokaklardan ekmek toplayan insanların olduğu bir ülkede gerçekten insanların aşı vs olup olmaması umurlarında mı sanıyorsun? aşı olmazsan ne mi olur? sağlık sistemi çökmeye başlar. yarı kapasitede hizmet veren doktorlar, covid birimlerine kaydırılmış sağlıkçılar derken kimse normal sağlık hizmetini alamaz olur. bir de sinirle yazmış; "huaaa size ne kardeşim aşı olayım olmayayım huaaa".

şubat 2020 tarihinde birleşmiş milletler ülkelere covid salgınına karşı sağlık sistemlerinin koruyacak önlemler almalarını önerdi. daha virüs türkiye'de yokken. ilk günden beri aşının da maskenin de yasakların da tek amacı sağlık sistemini ayakta tutmaktı. bir rapor vardı 2016'ya ait sanırım. hemen bugün ülkede ki tüm hastaneler hizmet vermeyi durdursa günlük ortalama 13bin insanın ölme ihtimali üzerine senaryolar vardı.

vazgeçin artık şu aptalca "aşı olsam da hastalık bulaşacak hüüü" zırvasından. aşı zaten ağzınızı yüzünüzü yok eden bişey değil. adam daha aşı olunca virüsü kapsa dahi daha rahat atlatacağını anlamamış, aşının virüsü yok ettiğini sanıyor gelmiş burada tespit sıçmış. yazık günah soluduğunuz havaya.
  • 1-"pcr testi zorunlu hale getirilmiş. alacağınız kararı sikeyim." -> eğer covid taşıyıcısıysan ve benimle aynı ortama gireceksen, beni hasta etme riskini de taşıyorsun demektir. sen burnuna çubuk sokturmak istemiyorsun diye ben ateşler içinde yanarak, vücut ağrıları çekerek eve tıkılamam. covid geçirdim. hastalığı da biliyorum, bende bıraktığı etkileri de maalesef hala yaşıyorum. şeker problemim çıktı. sadece 500 metre bisiklet kullandıktan sonra kalp spazmı geçirdim. o yüzden yavaş sik belin ağrımasın.

2-"aşı olmuyorum. beni de hiç bir şeye zorlayamazsınız." -> olmak zorunda değilsin. kimse aşı olmaya zorlamıyor. aşı olmuyorsan senin virüsü yaymadığından emin olmam lazım, bunun tek yolu da pcr testi diyor. garanti mi, değil. gerekli mi, kesinlikle.

3-"ulan sizin ben mantığınıza sokayım ya. aşı olan da aşıyı taşıyor olmayan da. aşıyı bu kadar zorunlu kılmanın mantığı nedir? hastalanırsa kendi bileceği iş." -> aşıyı olanla olmayan aynı şekilde taşımıyor. bilimsel çalışmalardan bihabersin. biontech aşısı olanların virüs taşıyıcılık oranı %40-%60 oranında düşüyor. yani aşılı bir kişinin hastalığı yayma ihtimali aşısız olandan çok çok daha az. aşısız kişi hastalanırsa sadece kendi bileceği iş olmuyor, çünkü işe gidiyor, okula gidiyor, otobüse biniyor, dolmuşa biniyor, avm'de geziyor, sinemaya gidiyor ve gittiği her yerde bir başkasını enfekte etme riskini taşıyor. rahatsızlığı veya alerjik sorunları ya da yaşı nedeniyle aşı olamayan herkesi riske atıyor. benim el kadar evladım daha 2 yaşındayken muhtemelen senin gibi düşünen bir bilim düşmanı yüzünden covid geçirdi, ateşler içinde yattı günlerce. daha ağrı kavramından bile haberdar olmayan çocuk perişan halde yattı. kendimizi geçtik onun derdine düştük. 3 hafta ağzından 1 lokma yemek geçmedi çocuğun. benim evladımın çektiklerine sebep olanı bilseydim ve onun da senin gibi biri olduğunu bilseydim, neler yapardım kestiremiyorum.

hesaplayan adamlar modunla ilgili konuşmaya uğraşmıyorum. zira ilaç firmalarında dönen paraları duysan dudağın uçuklar. 3 kuruşluk aşıyı geliştirmek için gece gündüz çalışıp sonra bu aşıyı zorunlu hale getirip de kar etmeye çalışmak yerine emin ol çok daha basit ve karlı yöntemleri var bu firmaların.

kısacası, istediğin kadar itiraz et sadece 2 seçeneğin var. ya gün içinde temas edebileceğin herkesin sağlığını korumak için gidip 2 doz aşı olacaksın, ya da yine gün içinde temas edebileceğin herkesin sağlığını korumak için haftada 2 kez burnundan boğazına o numune çubuğunu sokturacaksın. çünkü, yukarıda da belirttiğim gibi, evladımın bir dangalağın komplo teorileri ya da inadı yüzünden o hale geldiğini tekrar görürsem çok sağlıklı kararlar veremem.

tanım: mal beyanı
  • (bkz: buyuk resmi gormek icin gereken mesafe)

evet karşim hepimiz toplandık sana karşı komplo kurduk, işimiz gücümüz seni mahvetmek..

biz anlamazsın diye düşünmüştük ama sandığımızdan uyanık çıktın, hemen laboratuvara girip bambaşka bir virüs üretmemiz lazım, belki o zaman aşı olursun..

en acı tarafı “biontech'in etkilerini araştırın” gibi bir şey yazmış olması, daha kaç tane rapor / yayın görmek istiyorsunuz ikna olmak için, bir söylerseniz biz de işimizi bilelim..
  • (bkz: tamam)
  • 1 ay önce kuzenimde böyle bir karar almıştı, 15 gün sonra covid delta'ya yakalandı.
    9 gün entübe olarak covid yoğun bakımında yattı.
    geçen cumartesi kaybettik kendisini.
    38 yaşında bir kadındı kendisi.

devam edin böyle karar almaya, sonunuzu görüyorum.
  • entrydeki tek dogru cümle: "ben anlamıyorum ya." hakikaten anlamıyorsun, anlamıyorsunuz. abd'de ortadan neredeyse kaldırılan kızamık hastalığının aşı karşıtlığı sonrası nasıl hortladığını araştır. çiçek hastalığının kökünü kazıyan aşı bulunduğunda, ineklerden alınan kandan aşı hazırlayan jenner'in kızları öküzlere çiftleştirmek için çalışan bir sapık olduğunu söyleyen o devrin yobazlarını oku. toplum sağlığı denilen kavramı öğren. neden herkesin aşılanmasının istendiğini öğren. gel sonra burada ilim saç. sabahta vardı bir tanesi israil'de yapılan araştırmayı kıt aklıyla okumuş ilim saçıyordu. sonra beraber bir tez hatırlarsınız.
  • ambulans şöföründen, beyin cerrahına hala imkanı olup da meslekten istifa etmeyen, yurtdışına gitmeyen bir sağlık çalışanı varsa okusun buraları. devleti ayrı, milleti ayrı resmen kapana kısılıp kalmışlar.

arkadaşım aşı olmazsan olma. sunduğunuz argümanların hepsi tutarsız. münferit olaylar genelle kıyaslanmaz. kimsenin kudurduğu da yok aşı olmuyorsunuz diye. aşı olmayanlar sağlık sistemine ekstra yük bindiriyorlar sorun bu. aşı olmak istemiyorsan olma fakat niye sürekli onay arama peşindesin. lütfen elini vicdanına koy kim seni zorla aşı yaptırabilir. kısıtlamalar olacaktır fakat ortaokul seviyesinde biyoloji bilgisi yeterli bunu anlaman için. çünkü hastalığı kapma ve bulaştırma riskin yüksek.

bak arkadaşım emniyet kemeri hayat kurtarıyor. ancak emniyet kemeri takıp da ölen yok mu? neden çünkü birçok değişken var bunu belirleyen. aracın hızı, çarpma açısı vb bir çok etken belirliyor bu işi. ama ne diyoruz emniyet kemeri takarsan hayatta kalma şansın çok fazla. ama sen takmayacağım diye tutturuyorsun. takma arkadaşım. yaralanma riskin çok fazla bu da sağlık sistemine yük. ama takma. aşı da böyle, eğer kanserliysen, şeker hastalığın varsa, yüksek tansiyon, zayıf immün vs. aşı olsan da risklisin. sadece aşı seni kurtarmaz. ama aşı olduğun takdirde yüksek ihtimal akciğerlerin fazla hasar almayacak. ama sen olma. lütfen olma.

bir de şöyle argüman okudum. ben sigorta primlerimi ödüyorum o nedenle hastaneler bana bakmak zorunda diyorsun. 80 milyonluk ülkede 110 milyon acil servisi kaydı var. hepsinin de motivasyonu bu. primleri ödüyorum bana bakmak zorundalar.

aşı olmayın arkadaşlar. lütfen olmayın. ama artık kendinize onay aramaktan vazgeçin. ne dememizi bekliyorsunuz.
  • (bkz: biraz arastirmani tavsiye ederim)

bu cumlenin oldugu herhangi bir yazinin salak birinin elinden ciktigina yemin edebilirim ama ispatlayamam.
  • aşı taraftarları karşıt görüş sunamıyo doğru düzgün. boş yapıyolar resmen. şu boşları alın şurdan.
  • oradan buradan görülmüş iddialara tutunulmuş ve hafif paranoyaklaşmış bir dostumuzun ifadesi.

covid öncesinde de aşı karşıtı dünyaca örgütlenmiş bir akıl hastası topluluğu vardı. normal şartlarda tabii seleksiyon yoluyla bu insanların bugüne hiç gelmemesi gerekiyordu ama dünya değişti ve herkesi her şekilde yaşatmaya çalışıyoruz ki bu beyinsiz grubun bugün varolmasının ana nedenlerinden biri de bu. yani aşı karşıtlığı yeni bir şey değil. düz dünyacıların alayının aşı karşıtı olması tesadüf değildir herhalde.

bu hastalık normal grip değil, normal gripten ben şahsen bu kadar insanın yakınımda ölümüne şahitlik etmedim. tüm dünya milyonlarca doktor bilimadamı büyük bir komployla sizi aşı yapmaya gerçekten zorluyor olabilir mi ya ? 2 hafta önce çalıştığım şirketteki yöneticimin aynı hafta içerisinde hem babası hem babaannesi hem de amcası covidden solunum desteği de alırken öldü. hepsinde akciğer görevini yapamaz hale gelmişti. gidin onlara diyin "normal grip gibi geçirin işte" diye. diyin de sizi public ortamda bir siksinler. utanmadan arlanmadan "normal grip gibi geçirin" diyorsunuz ya aklımı yitirecek gibi oluyorum. bu arada bu sadece bir örnek. çevremden hem de çok yakın çevremden ondan fazla insan bu hastalık nedeniyle öldü bir sene içerisinde. normal grip diyenlerin tabi seleksiyonla şu dünya üzerinden tamamen silinmelerini diliyorum.

aşı olmazsan ne olur ? virüs vücudunda herhangi bir direnç görmeden kolaylıkla yayılabileceği için bir aşılıya oranla viral load'ın daha yüksek olacak ve haliyle bulaş riskini de kat ve kat artıracaksın. tabi hastalığı bir aşılıya göre daha uzun sürede daha geç atlatacağın için de yine süre olarak bulaşılığın daha uzun seyredecek. ayrıca hasta olma riskin ve hastalığı hastanede geçirme riskin de artacağı için hastaneleri daha uzun süre meşgul edecek, hastalığın daha uzun süre toplum içerisinde dolaşmasına neden olup başka hastalıkların, yoğun bakım hastalarının ve yoğunluğun artmasına neden olup insanların haklarına gireceksin.

bunları anlamak için birazcık düşünebilmek gerekiyor ama dediğim gibi tabii seleksiyona izin vermediğimiz için bunlar oluyor. haliyle bunu beklemek de biraz yanlış oluyor.
hesabın var mı? giriş yap