şükela:  tümü | bugün
 • dietmar hopp, üniversitesiyle meşhur heidelberg şehrinde dünyaya geldi.

  hopp, elektronik ortamda bilgi aktarımı hakkında üniversite eğitimin ardından ibm’de çalıştı ve orada tanıştığı dört arkadaşıyla sap’yi (systemanalyse und programmentwicklung) adlı bilgisayar yazılım kuruluşunu kurdu.

  dietmar hopp, 6,3 milyar euro’ya vardığı tahmin edilen servetiyle hem almanya’nın hem de dünyanın en zenginleri listesine girmiştir. fakat bizi ilgilendiren yönü eliaçıklığıdır.

  dietmar hopp, mannheim civarında amatör spor dallarında yeni nesil sporcuların yetişmesi için servetini harcamakta.
  golf club st. leon-rot ile genç golf oyuncularına, rhein-neckar löwen ile yeni nesil hentbolculara ve nihayet tsg 1899 hoffenheim ve fv lauda kulüpleriyle futbola büyük paralar harcıyor.

  1997 yılında amatör lig’de desteklemeye başladığı tsg hoffenheim’ın bundesliga’ya kadar yükselmesine vesile oldu. hoffenheim bugün almanya’nın en sempatik ve ilgi ile takip edilen futbol takımlarından biri haline dönüştü. 3 bin kişinin yaşadığı bir köyün takımı olan hoffenheim için hopp, inşaatı hala devam eden 30 bin kişilik bir futbol sahası yaptırıyor ve hoffenheim’ı bir gün şampiyonlar ligi’nde bu sahada mücadele ederken görmenin hayallerini kuruyor.

  hayal kurmak güzeldir, ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz, dietmar hopp, inşallah hayallerine kavuşur…
 • futbol klübü yönetimi açısından değerlendirmek gerekirse yıldırım demirören'in antimaddesidir...
 • gençliğinde amatör bir kulüpte santrfor olarak futbol oynamıştır.
 • gençliğinde oynadığı takım tsg hoffenheim'dır.
 • 10 milyar doların üzerinde serveti olan alman yatırımcı. hoffenheim kulübünün sahibi.
  bu sebepten almanya'da pek sevilmiyor ve her maç tepki görüyor, taraftarlar cezalara rağmen tepki ve küfürlere devam ediyor uzun süredir.

  alman tribünleri futbol kültürünün dışında yatırımlarla bir yerlere gelen takımlara (leipzig, hoffenheim) yoğun tepki gösteriyor, çoğu tribünde hopp aleyhine sloganlar duyabilirsiniz.
  türkiye'de başakşehir'e verilen tepkiye benzer bir durum olarak düşünülebilir.
 • hoffenheim kulübünün sahibi.
  bugün hoffenheim- bayern münih maçında kendisini küfürlü pankart açıldığı için hakem oyunu durdurdu. daha sonra bayern heyeti pankartı toplattı.
 • sikik bayern münih taraftarlarının işine gelmeyen başkan. ligde yeni bir yıldız çıksa hemen deli paralar basıp alan kendi takımlarına laf yok. ama rakipler kaynak bulunca auuuvv. işinize gelmedi tabi rakiplerin ekonomik güçlenmesi dimi.
 • huhrensöhne bayern münih taraftarları tarafından protesto edilmiş başkan. neymiş futbol kültürüne aykırı hareket yaparmış. bu puştlar almanya'da sivrilen topçuları parayı basıp alırken hiç futbol kültürüne aykırı olmuyor dimi?
 • bioteknoloji şirketi(bkz: curevac) ın finansörü ve sahibidir. trump büyük baskısı ve para teklifine rağmen şirketini satmayı reddetmiştir.
  helal olsundur.
  edit : https://www.forbes.com/…/dietmar-hopp/#28ad81db6932
hesabın var mı? giriş yap