matrakcinasuh

  • 2010
  • 19
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

2013 akdeniz oyunları

mersin 2013, istanbul’un yıllardan beri neden olimpiyatları düzenlemeyi başaramadığını bir kez daha gören gözlere açık etti.

17’inci akdeniz oyunlarını trt yayınlıyor. trt3’ü açtım. 69 kilo halter müsabakalarının madalya töreni yapılıyor. gencecik sporcular madalya alacaklar. akdeniz şampiyonu olacaklar. belki bir dünya şampiyonluğu değil, belki bir olimpiyat şampiyonluğu değil ama, boncuk da değil. ayrıca, ne olursa olsun, biz evsahibiyiz. bir etkinlik düzenliyoruz. gencecik çocuklar mücadele ediyorlar. belki aylardır, yıllardır hazırlanıyorlar….

neyse ödül töreni başlayacak, bir de ne göreyim! o kenarda duran hacı yeşili kumaş pantolonunun üzerine krem rengi, lacivert çizgili polo yakalı millî türk tişörtü ile söveci kılıklı zât verecekmiş madalyaları! sözümüz bu zât-ı muhtereme değil, kılığına! garibim hayatında ilk defa böyle bir yere çıkmış. eli ayağına dolanıyor, nerede duracağını bilemiyor…

bir kere, mersin 2013’ü kim organize ediyorsa, bu adamcağıza söylemiyor mu kardeşim, “hocam, en azından ütülü bir pantelon, bir gömlek, belki bir ceket, ayakkabıların tozu alınsın, sakallar kesilsin, deodorant sıkılsın… lütfen kötü kokmayalım! kokmayalım lütfen!” demiyor mu? adamcağız, bildiğin, mersin tantuni bulvarı’ndaki hafriyatçı dükkanını kapatmış, reno torosuna atladığı gibi törene zor yetişmiş gibi…

işte bu kafayla, ne köy olur ne kasaba! bu tür etkinlikler önemlidir. ciddiya alınmalıdır. sizin ne olup, ne olmadığınız hakkında fikir verir. âinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. denizli’de akp ilçe başkanı’nın oğlu mobilya mağazası açar, devlet erkânı açılışa katılmak için denizli’ye akar ama? sonra “bize niye olimpiyat vermiyollar!” diye yaygara yaparsınız!

bu oyunları ve bu 69 kilo halter ödül törenini bir sürü memlekette izliyorlar. düşünsenize; oğlunuz ile birlikte siz de yıllardan beri neredeyse hallterci olmuşsunuz. oğlan türkiye’de. şampiyonada, siz de evde, merakla, heyecanla, gözyaşlarıyla evlâdınızın madalya alışını, bayrağınızın yükselişini televizyondan izliyorsunuz. sonra ne oluyor? koskoca madalyaları, bizim hafriyatçı selâmi, kıç cebinden çıkardığı mendiliyle alnını sile sile o güzelim sporcuların boynuna takıtakıveriyor!

lütfen söyler misiniz; siz ne düşünürdünüz türkiye ve türkler hakkında ey türkiye?

devamını okuyayım »
22.06.2013 14:35