matrakcinasuh

  • 2123
  • 15
  • 3
  • -1
  • dün

tsg hoffenheim

tsg hoffenheim’ın açılımı „turn- und sportgemeinschaft 1899 hoffenheim e. v“ yani türkçe söyleyelim, „hoffenheim hareket ve spor cemiyeti derneği“ anlamına gelir. almanca’daki bu „turnen“ kavramı spordan farklı bir anlam ifade eder ki bunu münhasır bir başlık altında inceleriz.
isminde de görüldüğü gibi tsg hoffenheim 1899 yılında, isminde de görüldüğü gibi hoffenheim köyü’nde kurulmuş bir vatandaş kuruluşudur ya da ecnebîlerin diliyle sivil bir toplum kuruluşudur.

futbol takımı 2005 yılında tsg hoffenheim fußball-spielbetriebs gmbh adıyle kurumsallaşmış ve limited bir şirket haline getirilmiştir.

tsg hoffenheim’ın kutsal renkleri mavi ile beyazdır. 2007’de 2. bundesliga’ya, aynı sezonun sonunda da bundesliga’ya yükselmeyi başarmıstır. ikinci bundesliga boyunca 2007/2008 sezonunda ortalama seyirci sayısı 5994’tür.

hoffenheim, almanya’nın baden-württemberg eyaleti’nde rhein-neckar mıntıkası’na bağlı bir köydür, nüfusu 2006 nüfus sayımı sonuçlarına göre 3300’e yuvarlanmaya müsaittir.
tsg hoffenheim, tahmin edileceği üzre hoffenheim köyünün medar-i iftiharıdır. hoffenheim hareket ve spor cemiyeti derneği, futbolun yanısıra atletizm ve sade vatandaşlara özgü hareketlerden müteşekkil yürüyüş, hafif koşu, cimnastik ve benzeri spor dallarında da hizmet sunuyor hoffenheim köylülerine. şimdi buradan hareketle batı medeniyeti’nin ulaştığı en yüksek nokta olan avrupa’daki „köy“ ve „taşra“ algısının anadolu’dakinden bir hayli farklı olduğunu hissediyoruz yavaş yavaş.

tsg 1899 hoffenheim’ın halen inşa halindeki rhein-neckar-arena’sıyla ilgili sorunsal da temel olarak buradan kaynaklanıyor. son 10-15 yılda kaydettiği gelişmenin bir sonucu olarak mahallî ligden avrupa’nın beşinci büyük futbol ligi olan bundeliga’ya kadar yükselmeyi başarmış bir futbol kulübünün muzaffer yöneticilerinin, 3 bin kişinin yaşadığı bir köye 30 bin kişilik bir stad yapacak kadar karadenizli müteahhit zihniyetinde olmadıkları aşikârdır.

hoffenheim’ın bulunduğu eyalet baden-württemberg almanya’nın en zengin eyaletidir. eyalet başkenti stuttgart 600 bin nüfusu ile almanya’nın altıncı büyük şehridir ve porsche, siemens, bosch, daimler, ibm, hewlet packard gibi hi-tech kuruluşların merkezidir.
3000 kişılik hoffenheim’de tsg hoffenheim’ın 1300 kayıtlı üyesi vardır misâl. almanya, amatör futbolun dünyada en yaygın olduğu ülkedir. almanya futbol birliği dfb çatısı altında sıkı tutunun 26.000 yazı ile yirmialtıbin futbol kulübü kayıtlıdır ve bu kulüplerde tam 6.600.000, yazı ile altımilyonaltıyüzbin futbolsever top koşturmaktadır. yani her yüz alman’da 12, 13 kişi ayaktopunda ehliyet sahibidir.

toparlama: hoffenheim 3000 bin kişinin yaşadığı bir köydür, ama yanında yakınında 5 bin, 10 bin, 30 bin, 80 bin nüfus barındıran onlarca il ve ilçe vardır, 30 bin kişilik rhein-neckar arena inşa edilirken bu futbolve sporseverler öngörülerek hareket edilmiştir.
hoffenheim’ın yükselişi 1999 yılında kulübü satın alan dietmar hopp’un ardından başladı. hoffenheim’ı, kulüp henüz mahallî ligde top koştururken satın alan hopp, almanya’nın ve dünyanın bilgisayar ve yazılım zenginlerinden bir tanesi ve hoffenheim’ı şampiyonlar ligi’ne çıkarmaya and içti. ancak bilinen örnek abromoviç’in aksine hopp’u kolay kolay hiçbir gazete ya da televizyonda göremezsiniz, çünkü bu işi sonradangörme zenginler gibi ün, şöhret, heves için değil, hakikatten hayrına yapıyor.

tsg hoffenheim, 2008-2009 futbol mevsiminde bundesliga’ya yükselerek bir alman rüyası’nı gerceklestirmis ve inanılmaz bir başarıya imza atmıştır. kadrosunda bulunan selim teber’e verilen pazuband ile almanya’da yaşayan türkler’in, mütevaziliğiyle alman futbolseverlerin ve çok ilginç bir bileşimden oluşan yapısıyla da alman basınının sempatisini ile empatisini cezbetmeyi başarmıstır kısa zamanda. hatta ve hatta, almanya’da ve avrupa’da bağımsız ve halk futbolunun yıkılmaz kalesi olan st. pauli’nin yanına kurulacağını öngörebiliriz, gerçi toplumsal ve ekonomik yapıları bambaşka ama nihayetinde st. pauli’ler de, hopp ile hoffenheimlılar da ayni istikamete, üzerinde topun yuvarlandığı herhangi bir yeşil alana koşuyorlar….

devamını okuyayım »