• dört dörtlük bir oyun.
    ehehe.
  • an itibari ile steamde %75 indirimle 22,25 tl olan rally oyunu. ilgilenen varsa duyrulur.
  • işten büyük bir hevesle gelip kurduğum oyun. hevesime değmiş.

öncelikle "koca adam oldun, hâlâ yarış oyunu" diyenlere bilezik gibi geçiren bir oyun olmuş.
    1. araç ayarlarının karmaşıklığından dolayı 18+ yazsalar iyiymiş.
    2. yedek lastik detayı gayet iyi işlenmiş. bazı etaplar kırıcı olduğu için fazladan 1 yedek lastik daha alabiliyorsunuz yanınıza. fakat yedek lastikler ekstra ağırlık yapıyor bilginize. isterseniz hiç almadan da girebilirsiniz etaba ama lastik patlarsa değiştiremiyorsunuz doğal olarak.
    3. araç kirlenmesi olağanüstü. dirt rally'den çok çok daha iyi işlenmiş.
    4. menü müzikleri çeşitli ve oldukça güzel indie parçalar içeriyor(bir iki tanesini shazamledim)
    5. araç çeşidi çok fazla. hayatımda görmediğim rally araçları var.
    6. su geçişleri çoğaltılmış.
    7. rally dışında organizasyonlar da mevcut.
    8. ister arcade, ister simulation modunda oynayabiliyorsunuz. büyük yeniliklerden bir tanesi.
    9. az kalsın unutuyordum: etap içinde kaza yapmış araçlara rastlayabilirsiniz. bu araca yaklaşırken seyirciler "yavaş ulan yavaş" diye el kol hareketleriyle uyarıyorlar. bana wrc 5 evolved'u hatırlattı bu olay.

edit:
    1. arabayı etap aralarında yıkatmak, sponsorları memnun ediyor. yıkatmıyorum çünkü kirli görüntü muazzam.
    2. co-pilot hızlı giderseniz bazen söyleyeceğini karıştırıyor. erkek olanı daha iyi gibi.
  • dört dört demek için uzunca zamandır beklediğim oyun, sonunda duyuruldu.
    dirt rally motorunun üstüne yapılacakmış,yani o simülasyon deneyimi yine olacak ama aynı zamanda dirt 2'deki gibi arcade mod da koyacaklarmış. yani her iki oyuncu kitlesini de tatmin edecek, "dört dört"lük * bir oyun olacak gibi.
    bakalım umarım göt etmez.
  • gecen hafta ps4 icin aldim basina oturdum.multiplayer oynamasi ayri keyif,single career event leri ayri keyif.

oyun kolay mi?

en son colin mcrally serisiyle rally oyunlarina veda etmis biri olarak bana zor geldi,challenging ai seviyesini ancak alt edebiliyorum.

arac ici oynamak cok daha keyifli ve yola daha hakim oluyorsunuz.oyunun oynarken butun bacak kaslarim kasiliyor ozellikle donuslerde.oyun ciddi konsantrasyon gerektiriyor.

yardimci pilotun talimatlarini dinlemeden sure yapabilmek imkansiz,hele sisli etaplardaysaniz.

multiplayer da genellikle kuzey avrupali abilerin coklugu goze carpiyor, bilhassa finli arkadaslar.
  • indirim ile steam kütüphaneme gömdüğüm oyun.
  • malum ortamlardaki yerini almıştır. oyunları 3 gün geç kırılsın diye denuvo kullanmayan codemasters'ı vizyonundan dolayı tebrik ediyoruz.
  • hem dirt 3, hem dirt rally hayranı olarak (ikisi apayrı oyunlardır), iki oyunu da vites dışında sıfır asist, araç içi kamerayla oynayan ve 5-6 yıldır aktif oynayan biri olarak söylüyorum, sözde "simülasyon" modu dahil rezalet. özellikle dirt rally'den geçiş yapacaksanız, hiç yapmayın. bu kadar "ben aracı senin yerine kullanırım kanka" mantığı bir oyun beklemiyorum. özellikle dönüşlerde aracı ısrarla yolda tutma çabası, rally'den geçiş yaptıktan sonra insanı sığır gibi hissettiriyor. bırak ben tutayım yolda aracı arkadaş. işin daha kötüsü siz aracı yolda tutmaya çalışırken size bu denli bulaşması oyun keyfini bozduğu kadar oynanışa da etki ediyor ister istemez. renk paleti kötü, direk insanın gözüne batıyor. parlak yapacağız diye showdown' a dönecekmiş oyun az daha. pistler başlangıç dönemi olduğu için mi böyle bilmiyorum ama inanılmaz basit, sıkıcı. yolun etkisini anlamadım, mıcır ile asfalt arasındaki dönüş farkını biri bana belirtsin. rally' de ağır mıcır yolda verdiğimiz savaş varken, burada araç yola yapışıyor resmen. kontrolü kaybetmek için uğraşmak lazım.

dirt rally'nin sürüş mekaniklerini alıp diğer modlar (gymkhana pek sevilmez tahminen beceriksizlikten ötürü olabilir, güzeldir o da olsun) ile bezenmiş bir oyun çıkarmak varken gidip dirt 3' e biraz daha fazla araç modifikasyonu koyup daha casual bir sürüş ekleyerek bir oyun çıkarmak, gereğinden fazla büyük bir başarısızlık olmuş. kutlarım.

dirt 3' den geçiş yapacaksanız bir şans versin. dirt rally'den sonra aynı oyun keyfini istiyorsanız hiç denemeyin bile.
  • dirt rally değil dirt 3 takipçisi bir codemasters oyunu. eğer bir gün dirt rally 2 çıkarsa durum daha netleşecektir sanırım.

- playstation 4 fiyatı 209, steam fiyatı 89 lira. dolayısıyla ucuz olanı aldım; hadi bilgisayar çok eski kalırsa, endişesine rağmen. ancak oyun çok güzel optimize edilmiş; yüksek ayarlarda gayet akıcı.

- zorluk ayarlarını kişiselleştirebilme seçeneklerinin detaylıca hazırlanmış olmasını çok beğendim.

- oyunu ps4 kumandası (kolu mu yoksa; neyse artık) ile oynuyorum ve ekran üzerinde düğme işaretleri görülmese de, sıkıntısız çalışıyor.

- özellikle klasik ralli araçları ve yine özellikle fitzroy (avustralya) yollarında hızlı sürüşün keyfi, serinin önceki oyunlarıyla kıyaslanmaz bile; yaşattığı sürüş hissini çok beğendim. bu noktada dirt rally'i ayrı tutuyorum çünkü o oyunun bende yarattığı sürüş hissi, bozuk market arabası'nın yaşattığı kadardı.. yok güzel oyun ama; dirt rally; çok gerçekçi...

- ortam ve çevre (ağaçlar vs) renkleri bence çok canlı. bir windows 10 özelliği var; gece ışığı isminde. ayarlar kısmından sıcaklığı hafif sarı yaptıktan sonra başlattığımda, oyun daha bir güzel, tozlu topraklı göründü gözüme. (bu özelliğe, saat simgesinin yanındaki konuşma balonu gibi duran simge üzerinden ve ayarlarına da windows arama bölümü üzerinden "gece ışığı" yazarak ulaşılabilir).

- monte carlo yollarını bir dlc ile oyuna dahil edeceklerini umuyorum; büyük eksiklik.

sonuç olarak, sim'den çok arcade sevenleri daha mutlu edecek, dirt 2 ve dirt 3 ile kıyaslandığında çok ama çok daha keyif verebilecek bir oyun dirt 4.

***ekleme: aynı yarışta, iki dakika içinde birbirinin neredeyse (yol kenarı reklam panolarına kadar) aynı üç dönüş tespit edilmiş. "yav ben burdan geçmiştim sanki" dedirten, buna benzer bir iki yer daha var aslında. işte bu çok büyük bir eksi değil de nedir?

ilgili video: https://www.youtube.com/watch?v=zrwvgkzfwou
  • dirt 4 oyunculara gamer ve simulation seçeneklerini sunuyor. yarışırken fazla zorlanmak istemeyip, basit olsun ve eğleneyim diyenler için gamer seçeneği öne çıkıyor. gerçekçi bir ralli deneyimi için de simulation seçeneği mevcut. yarış modu, karlı hava ve gece rallisi oynanışı için;

https://www.youtube.com/watch?v=_t2xgqkdj30
hesabın var mı? giriş yap