• bu diziden şimdiye kadar gidişine en çok üzüldüğüm kişi murray gold oldu, hatta bugün öğrendim ve yıkıldım. zaten anlamalıydım doctor's theme, doomsday falan çalınca bir kıllanmıştım.

ayrıca moffatt boyun devrilsin, 7. sezondan sonra o kadar az düzgün şey yazdın ki hem 11in son zamanları ve gidişi hem de koskoca capaldi çok sönük geldi bana. hayranlar neyse de bu senaristler dizinin en önemli noktasının değişim olup da bayrağı teslim etme zamanını anlasalar keşke. yine de son bölüm duygulandırması açısından güzeldi, önceki ikili bölümde master(lar) güzeldi ve jodie konusunda zaten çok umutluyum.
  • (bkz: steven moffat doctor who'nun babasıdır çünkü anasını sikti)

yukarıda birçok suser'ın da belirttiği gibi, anasını avradını soyunu sopunu gelmişini geçmişini ve geleceğini sikmiştir dizinin bu haysiyetsiz şerefsiz gavat. ıslak banyo terliğine beyaz çorapla basasın, legolara gelesin çıplak ayakla basasın, umarım bir yerlerde unutulmuş bir halde geberir gidersin seni orospu çocuğu. al kırdın kırdın. anasını siktin dizinin anasını. ulan bari son bölümünde elle tutulur bişey yapsaydın. beklentimi düşük tutmama rağmen yine rezillik yine rüsvalık. bir boka varmayan hikayeler, neden orda oldukları belli olmayan karakterler (12. doctor dışında - malum gidecek arkadaş), uuuuuu çok kötü huylu bunlar diye yaygara kopardığın yaratıkların bir bok çıkmaması falan filan. regeneration sahnesi hariç bir boka benzemeyen bommmmmboş bir bölüm izledik. sahneler zıplayıp duruyor ordan oraya filan bi geçiş yok bişey yok. allah belanı versin, allah seni kahretsin, bana gelen sana gelsin!! öldüğün günü bayram ilan edicem senin bayram!

ulan peter capaldi sana ne etti be kardeşim? yaptığın tek doğru şey bu adama doctor rolünü vermek oldu onu da bizim de onun da burnundan getirdin be. naptı adam anana mı sövdü, tavuğuna kışt mı dedi naptı bu adam!? adamın 3 sezonunda toplasan 3-4 tane doğru düzgün bölümü var - ki onlarda da saçma sapan yerler mevcut, kötünün iyisi yani. yazdığın boktan senaryoların hepsini sergilediği muhteşem oyunculukla toparlamaya çalıştı adam ama ancak bu kadar olabildi. napsın bu adam diziyi de mi kendi yazsın yönetsin! yatacak yerin yok senin orospu çocuğu. seni gömmeye kalksalar toprak, küllerini savurmaya kalksalar atmosfer kabul etmez.

--- spoiler ---

ulan o kezbanın burda ne işi var. hele hele "sepet sepet yumurta sakın beni bi daha unutma, çünkü bu çok kırıcıydı" demesi. ulan kezban, kendi kendini adama kendin unutturdun sen! amk moffat'ı onu da mı unuttun şerefsiz. bu kızı bi türlü sevemememizin nedeni bu orospu çocuğu zaten. yazamıyorsun artık bir sikim. clara'yı da al siktir git yeminle al clara götüne sokarsın piç kurusu. hadi onu geçtim madem river song nerde be davar oğlu davar! twelve dile kolay 24 yılını birlikte geçirdi karıcığıyla kim bilir ne günah geceleri yaşandı birlikte, ilk bölümün ilk sahnesinde masadaki fotoğrafı gözümüze sok sonra bir daha river'ın r'si bile geçmesin. niye? claracıları kızdırma aman seni popülist orospu çocuğu seni. ("domestic bliss on darillium" göndermesi hariç)

ilk doctor'u tam bir seksist olarak göstermek ne peki? sen demedin mi the doctor falls'da "time lord'ların kadın-erkek kavramı asırlar önceden beri farklı" diye. sen demedin mi "time lordlar bu ayrımı kaldırdı" diye. ulan 1. doctor'un bile içine sıçmayı başardın tebrik ediyorum seni rezil herif. tek tesellim mark gatiss'in karakterini son derece ciddiyetle karikarütize etmeden oynamış olması. tebrik ediyorum. giderayak doğru bi iş yapmışsın kanka.

bill'in tutup doctor'a "sen gerizekalı bir götsün" demesi. ulan bill kim, dünkü bok amk, daha dün doctor'un yanında salak salak geziyordu şimdi noldu acaba? bu kızın sezon içinde doctor'u 4 el ateş ederek öldürmeyi denediğini herkes unuttu bakıyorum aman bir sevmeler bir sevmeler. unutmayın! doctor'u öldürmeyi aklından geçirdi bu karakter! kalkmış bana "letting go of the doctor is the hardest thing" diyor. ayyy götüm. bu bölüm "aaa hayret bill lezbiyen olduğunu söylemeyi unuttu" diyordum arkasından cevabımı aldım. güya karakter açıklandığında en önemli özelliğinin lezbiyen olması olmayacağı söylenmişti. maşallah, bir de söylenmeseydi nolacaktı acaba. bu bölümde bile kafamıza kakıldı. bi siktir giiiiiiitttttt diye bağırmaktan bir hal oldum. sensin lan göt. sensin göt!! tamam konuyla bi alakası olsa cinsel yönelişinin amenna. kimsenin cinsel yönelişine karşı bir alıp veremediğimiz yok. sayarım da severim de. düzgün insanlar olsunlar yeterli çok önemli değil hangi cinsiyete ilgi duyduğu ama maşallah yani her bölüm her bölüm gözümüze sokuldu. the doctor falls'ta hele doctor'la son kez konuşuyorlar kalkmış "ben kendi cinsiyetimden ve kendi yaşıtlarımdan hoşlanıyorum" gibi bişey diyo. he doctor da sana aşık falandı zaten gerizekalı.

peter capaldi reyiz, bizi affet. bu moffat denen orospu çocuğuna engel olamadığımız için bizi affet. seni böyle harcamasını izlediğimiz için affet. ben şahsen sonuna kadar seni savundum ve savunacağım. sen ki 5 yaşından beri doctor who hayalleriyle büyüyen bir çocuk, tam uçuşa geçecekken ayağından hep birileri taş bağladı çekti aşağı seni, bunu izleyip de engel olamadığımız için bizi affet. moffuck'a rağmen son bölümde beni hüngür hüngür ağlattın, yapılır mı abicim insan insana bunu yapar mı be. o savaş meydanında tek başına oturuşun, ölümün soğukluğuyla ceketin yakalarını kaldırıp kendini küçültüşün, ellerini ısıtmaya çalışışın, tardis'in içinde kendinden geçişlerin, attığın müthiş tirad, sesin hala kulaklarımda yankılanıyor be "hate is always foolish and love is always wise - laugh hard, run fast, be kind" deyişin, son bakışın... gözümde hala bir damla yaş var pazartesiden beri.... sen de olmasan iyice çekilmez bir bölüm olacaktı zaten, iyi ki varsın. ellerine sağlık, emeğine sağlık... bizi affet kral, doctor who'nun gördüğü gelmiş geçmiş en iyi aktör olacaksın çünkü. eski seri dahil doctor'u bu kadar içselleştiren, bu kadar yaşayan, bu kadar üstüne oturtan bir oyuncu daha olmadı, olamayacak da. senden sonra gelenlerin hepsine allah yardım etsin. çıtayı fenafillah seviyesine koydun, hep senle karşılaştırılacaklar çünkü. ben ki "tennantçıyız tennantçı" diye yırtınan insan, daha ilk bölümünden müptelan oldum senin. david'in gidişi dahil hiçbir gitme bana bu kadar koymadı be. ama iyi oldu aslında, senin için iyi oldu. değerini bilen usta ellerde elmas gibi işlenmen lazım senin. bu moffuck denen ne idüğü belirsiz amın feryadının elinde bozuk para gibi harcanmana daha fazla katlanamazdı kalbim. yolun açık olsun yiğidim, üstadım, kralım, adamım. senciyiz sencii!! beklemedeyiz kral, bundan sonra napıcaksın bakalım merakla bekliyorum. armando iannucci ile bir film yapıcaklar diye açıklandı bakalım hadi hayırlısı. shakespeare sonesi gibi sövüşlerini özledim be yiğidim. edirne'den kars'a, jüpiter'den mars'a dağa taşa toprağa peter capaldi yazdıracağız!

ama belli belli, capaldi reyiz de bişeylerin farkında, ki bölüm tanıtım röportajlarının 1 tanesinde bile yok kendisi (1 tanesinde var ama o eski tarihli, çekimler bittikten sonra yapılanların hiç birinde yok kral). bbc'nin seksist politikalarına uymadığından da olabilir artık tabi bu. peter capaldi tanıdığım en kral hanımcı abimiz. hanımcılık makes you happy insanı. oysa ki bbc ekranına çıkabilmek için lgbt mensubu olmak gerekiyor artık. bizimki tam anlamıyla straight-white-male. çıkarmazlar tabi. neyse bbc'nin açıkça değişen yayın politikasına hiç girmeyeyim beni aşar. senin hakkını yiyenler çok fazla yaşamazlar kral rahat ol sen. 5 yıl içinde oscar/emmy heykelciğinle el sallarsın onlara sen. kanımın son damlasına kadar seni savunacağım reis!

kısa yazacaktım ama koptum gittim resmen. bir iki kelam da yeni doctor(!)la ilgili edeyim. tardis bile kadını dışarıya attı, hatta direnince iyice sallaya sallaya fırlattı kaç metre yüksekten. ha bu arada söylemeden geçmeyeyim. seksist değilim ayağına yatan moffat'ın 12'ye "time to leave the battlefield" dedirtip doctor'u kadına dönüştürmesi muazzam bir hareket. neden kardeşim, kadınlar savaş meydanında yer alamaz mı? bizim bi nene hatun var bilir misin? - jodie'nin ilk cümlesini anlayamadım ben. anadilim gibi ingilizce biliyorum, her aksanı anlayabiliyorum. yok bi türlü anlamadım ne dediğini. anca altyazıyı görünce anladım ne demiş. insanların aksanı olabilir de diksiyon diye bişey var gözünüzü seveyim. peter'ın da iskoç aksanı var ama adamın diksiyonu düzgün, hızlı ama tane tane anlaşılır konuşuyor adam. diziyi izlemeye devam edecek arkadaşlara hayatta başarılar diliyorum o yüzden.

"laugh hard. run fast. be kind." emrin olur reyizim. emrin olur. bundan sonra hayat mottom budur.
    --- spoiler ---

doctor who benim için bitmiştir bu saatten sonra. sosyal medyadaki hayran kitlesi yüzünden zaten doğru düzgün aklı başında izleyicisi kalmadı dizinin. ki zaten diziyi de artık sosyal medya fanlarına yönelik yapacakları da belli oldu. o yüzden doctor who adı altında bambaşka işler dönecek artık. kalsın ben almiim. çok istersem açıp david'in son sezonunu, peter'ın da başta thors olmak üzere bir kaç bölümünü izler özlemimi gideririm. zaten bence en fazla 2 sezonluk ömrü kaldı dizinin. iptal haberini alırız yani o kadar uzun sürecek durumda değil artık.
  • biz giderken arkasinda bir sarmalin en dip ipini cozen yada bi koy yasasin diye bilmem kac yil orada kalani sevdik.

bu bolumde rusty geldiyse matt e selamdir o cyberman kafasi gibi, calan muzikler anlatilamaz, en iyilerin en iyileri. sonucta en potansiyel gorulen yasli yetenegimiz gungoren belediyesporda! yerine giren alper potuk.

dizi gercekten siyasal ve irk ayrimi minvalinde bitmekte. belki artik biterken bu koca who evrenine kendini boyle anlatmak istiyor. beyaz yildiz 2 sezon sonra kara yildiz zamanindayiz
  • peter capaldi'nin doktoru gibi efsane bir doktor gitmişken ve kadın doktor gibi yeni tarzlar deneniyorken, bu fırsatı kaçırmayıp kendi doktorumuzu çıkarmamız gereken dizidir.

--- spoiler yok ---

bunun için adayım ise kutsi. evet, ne alaka dediğinizi duyar gibiyim fakat argümanlarımı ortaya koyunca herkes başka uygun bir aday olmadığını anlayacak.

-öncelikle belirtmeye bile lüzum gerekmeyen ilk kısım, kendisinin de doktor olması. bazı gezegenlerde doktor savaşçı, bazılarında iyileştirici demekken, koskoca evrende üç beş gezegende dizilerde insanları absürt hastalıklardan kurtaran karakterlere doktor ismi verilmiştir herhalde.

-kutsi'nin doktorlar dizisinde bir gemide yaşadığını göz önüne alırsak, kendisi gemi idaresi konusunda gayet yeterli birisi, tardis'e ilk ayak bastığında hiç zorluk çekmeden tardis'i paralel park edecek kadar yetenekli olduğu bariz. diğer doktorlar gibi alışma süreci olmayacak, tardis ile anında maceralara atılacaktır.

-her doktorun kendine özgü allons-y, geronimo gibi beylik sözleri varken kutsi'ninki de çoktan hazır. aynadaki yüzünün karşılığı benim repliği ile gerek felsefi, gerekse doktor evrenine uyan bir söze sahip olan kutsi çoktan bir showrunner.

-kendisi doktorun özelliklerinden biri olan çok yönlü biri olmaya çoktan sahip. adeta bir rönesans adamı olan kutsi, müzikten oyunculuğa uzanan geniş bir yelpazede hayatını idame ettiriyor. hatta kendisi huzur sokağı dizisinde taksici-sempozyum moderatörü-üniversite öğrencisi-kimya mühendisi-mahallenin abisi gibi alakasız disiplinlerde uzmanlığını göstererek rönesans adamlığını perçinliyor.

-huzur sokağı'nda mahalleliyi koruması, onlara güven vermesi, babacan tavırları ile peter capaldi doktorunu, kimyadaki üstün yeteneği ile bilim adamı gibi takılan david tennant doktorunu, kendine has kişiliği ile de matt smith doktorunu bünyesinde toplayan kutsi, companion olarak da yağmur atacan'ı alarak eski işlerinden biri olan doktorlara bir gönderme yaparak sanatsal yönünü de gösterebilecek birisi.

-kendisi yine huzur sokağı'nda sniperdan kurtuluyor, mahalleyi zehirleyen atık suyu laboratuvarda test edip bir panzehir oluşturarak mahalleliyi kurtarıyor. aksiyon ve macera konusunda da dizinin gerisinde kalmayacağı, aksine diziyi ileri taşıyacağı aşikar.

-şu anda cardiff'te bulunan doctor who experiencekutsi'ye göre revize edip, hediyelik eşya kısmında kutsi cdleri, doktorlar box set gibi yerel ürünleri satarak kendisinin yerel çalışmalarını da dünyaya açma ihtimali doğar.

-kendisi oynadığı dizilerde bir womanizer olduğu ve alakalı alakasız her dizisinde bir düşmanı olduğu için bu konularda da hiçbir sıkıntı çekmeyecektir.

duy sesimi bbc, kadın doktordan sonra ithal doktor ile bir tabuyu daha yıkabiliriz.
    --- spoiler yok ---
  • bu dizi ingilterenin yerli ve milli değeridir. üstelik bunu dünyaya satmayı da başarmışlardır. senaryosu devamlı surette ingiltere tarihi etrafında döner, yerer, eleştirir, yüceltir bunu da gayet bilim kurgu içinde yapar.

burda bolca gömüyoruz lakin ülkemizde dizi olarak bilim kurgunun b'si yok. onu geç bu dizideki drama ve olay örgüsünün çeyreği yok. kişisel standartlarımız çok yüksek ama yaşadığımız yerde durum bu.

senaryo olayı hep belli bir seviyede oldu, lakin steven moffat bunu baya yükseltti. adam kurgunun, dramın üstadı. son yıllarda beni çok nadir "oha" dedirtecek mevzular onun kaleminden çıkma doctor who ve sherlock'ta oldu. sevgi, fedakarlık, dostluk cesaret ne ararsan en dokunaklı etkileyici şekilde yazıyor, altında belli bir fikri, felsefesi, güncel olayalara bağı bile oluyor. bu diziyi de başka bir yola soktu, geçmişini geleceğini değiştirdi.

peter capaldi'ye gelince day of the doctor'daki 2 snlik görüntüsü bile yetmişti ama esas mevzu sanırım karizma ve imajına uygun formatı tutturamamalarıydı. konular o görüntüye, imaja hafif kaldı, potansiyeli resmin kullanamadılar. mesela tennant sezonları bence daha karanlıktı capaldi'ye uyan bölümler bu açıdan heaven sent, hell bent olabilir ki zaten değişim sahnesinde buradaki müziği kullandılar, (çok ağır bölümdü öyle böyle değil) vale decem kadar olmasa bu da çok güzeldi ki zaten bbc doctor who müziklerinden prom night konserleri yapıyor, oyuncular geliyor, çocuklar deliriyor, kültür ve sanata, ticarete katkı yapıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=wgg5v7lwags
  • 2017 christmas special bölümü, 50.yıl özel bölümünden sonra, doctor who'yu hiç izlemeyenler için izlenebilecek bölümlerden birisidir. (ha bir de peter capaldi abimizin tek başına oynadığı, elması yumruklayarak geçit açtığı, heaven sent bölümü vardır. bölüm ismi bilgisi için @thunderdome ' a teşekkürler.

--- 2017 christmas special ---

muhteşem bölümlerden birisidir.

bir kaç saniye içinde, çok doğal biçimde komediden drama, dramdan komediye geçme becerisiyle steven moffat'a şapka çıkarmak gerekir.

ilk doctor olan william hartnell'den, david bradley'e geçiş nasıl bir cast'tır arkadaş.

finaldeki (barış vurgusundan daha çok) savaşın saçmalığını gösteren sahne müthişti.

(not:1. dünya savaşı'nda devletleri düşmanın savaş gücünden çok ama çok daha fazla zorlayan şey savaşmayı reddeden kendi askerleri olmuştur. 2. dünya savaş'ının başarısı da düşmanın insan olarak uzakta tutulmasını sağlamasıdır bence)

--- 2017 christmas special ---

izleyin, izleyin, izleyin
  • aslen 1960'lı yıllarda ingiliz bbc kanalında (bkz: bbc) başlamış olup 2005 yılında tekrardan çekilmeye başlanan babam yaşında, güzel, kaliteli, zamanda yolculuk yapıp dünyayı zırt pırt kurtaran koca yürekli (2 tane yürek hemde) bir zaman lordunun hikayelerini anlatan fantastik bir bilim-kurgu dizisidir.

beyin yakan bölümlerin bol olduğu, çoğu "kötü adamlarının" doktor kadar ilginç ve merak ettiren hikayelerinin bulunduğu, her bölümünde "vay anasını" dediğim bir dizidir ayrıcada

yeniden başladığı yıllarda bizde de acemi cadı ve cennet mahallesinin olduğunuda hatırlatmak isterim.
  • 6 ay bekledikten sonra yeşil perde üzerinde belki çekimi bir hafta bile sürmeyecek bir bölümle karşılaşmak şok etti. tamam 10. sezondan alışkınız kötü bölümler çekilmesine ama elinin altında bu kadar zaman varken böyle basit bir senaryo ve çekim gerçekten üzüyor. bizim trt çekse bu kadar başarısız olmazdı.
    keşke peter capaldi oyunculuğunu daha iyi gösterebileceği bir veda bölümü olsaydı. bir the day of the doctor a bakıyorum bir de bu bölüme. gerçekten üzülüyorum.
  • telefonum yıllardır giriş müziğiyle çalıyor. bazen dinlerken çağrıyı kaciriyorum. her defasinda tuylerim urperiyor. sen nasil bir seysin ya? kadin doctor diziye yeni renk verecek bence. cok heyecanliyim.
  • capaldi abimizi daha görkemli bir şekilde uğurlamayı beklediğimiz diziydi. beklediğim görkemde olmadı. hatta görkemli olmadı, vasattı bildiğin. capaldi benim izlediğin karizmatik doktordu. adama moffat tarzı uğurlaması yaptılar.neyse.

yeni kadın doktor nasıl olacak merak ediyorum. ilk defa kadın doktor göreceğiz. bir de theme song'lar arasında açık ara en sevdiğin 12'nin müziğiydi.
    --- spoiler ---
    en sonda tardisle yeni kadın doktor arasında doku uyuşmazlığı oldu galiba tardis kadını dışarı atıp kendini imha etti herhalde asdfgh
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap