• kebap
  • bildiğim kadarıyla sadece yiyeceklerin daha doğal (köy ürünleri) olmalarından kaynaklanan yüksek besin değerleri ve lezzeti. o kadar.

yok samimiyetti yok insan ilişkileri falandır bırakın şu ayakları;

(bkz: namus cinayeti)
    (bkz: görücü usülü)
    (bkz: ensest)
    (bkz: mahalle baskısı)

bunlar hep batıda var doğuda yok dimi. yalanınızı siksinler.
  • nerden gittiğinize göre değişir. eğer türkiye'den doğuya giderseniz suşi kalitesi birden tavan yapar, türkiye içinde düşünürseniz peynir ve kebaplar çok kaliteli olmaya başlar.
  • (bkz: sperm)

zira 30 çocuğu olan aileler için kendime başka izah bulamıyorum.
  • doğuya doğru gidildikçe, cehalet ve buna bağlı olarak cesaretin kalitesi artar.

batıya doğru gidildikçe de kibir ve kendisini üstün görme kalitesi artar.

bu ülkede mertlik, devrimci ruh, kahramanlık gibi kavramların çok önceden içi boşalmıştır. doğu batı farketmez.
  • doğuda görev yapan arkadaşlarımdan edindiğim bilgiye göre ne anlatacak diye öğretmenin gözünün içine bakan ve hala büyüğüne saygı duymasını bilen öğrenci profili.
  • (bkz: güneş)
  • gitmesekte görmesekte o köy bizim köyümüz derler ya hani öyle değil o. gitmeden, görmeden, kokusunu hissetmeden, insanların gözüne bakmadan o köy senin köyün olmuyor. ben bir belgesel için diyarbakır ve mardin'e gittim. çoğu anında gözlerim dolmuştur. hele mardin'de çarşıda bir bakır kalaycısı vardı. 80 yaşlarına merdiveni dayamış ancak hala mesleğini bırakmamış. apartmanları olduğunu söyledi. yıllarca çalışıp çocuklarına mal mülk bırakmış ancak sevdiği işini bırakmamış, tek göz taştan iş yerinde. tek gözü görmüyor, parkinson hastası. bize yaptığı işi gösterirken birde türkü tutturdu ki o titrek sesiyle ağladım lan.
    sonra diyarbakır, 4 ayaklı minarenin olduğu yerde sokak aralarına girince ayağında ayakkabısı olmayan çocuklar karşılıyor seni. anneleri tandırda ekmek pişiriyor. paylaşıyorlar bizimle ekmeği. çocuklar etrafımızda gözleri ışık saçarak. üzülüyorsun ilerde suça karışırlar, okuyamazlar diye. ekmeğimizi yiye yiye geziyoruz. çekim yapmak istediğimiz insanlar bizi çok güzel karşılıyor. hiç öyle ağzımızın dibine girmiyorlar. mahçubiyet var üzerlerinde. yaşlı, gözünün feri gitmiş, şalvarlı abileri görüyorsun. gözleri anlamlı ve acı çekmiş gibi bakıyor. ellerinde tütün izliyorlar seni oturarak uzaktan uzaktan. gidip konuşmak istiyorsun aslında, hikayelerini dinlemek istiyorsun.
    sevdim ben bunları velhasıl. iyidir her yerde insanımız, başkaları çomak sokmadıkça kardeşliğimize.
  • (bkz: cahillik)

edit: öncelikle şunu söyleyeyim doğuluyum boşuna şov yapmayın. her konuda olduğu gibi bu konuda da felaket bir ikiyüzlülük var. öğretmen, doktor, polis gibi kamu görevlileri doğu görevi iptal edilsin diye bir taraflarını yıllardır neden yırtıyor o zaman biriniz açıklasın bana, madem o kadar güzel bir yer niye birçoğunuzun aileleri doğudan batıya göç etti cesurca ve dürüstçe cevap verin o halde. kaçak elektrik kullanımının yoğun olduğu bir yer hepinizin ağız dolusu küfürler ettiğini sözlükten biliyorum. küçük kızları başlık parası için mal gibi gören, evlendiren ve uzay çağında hala aşiret denen derebeylik düzenine boyun eğen, aile arasında mal bölüşümünde sadece kadın olduğu için kendi kızına mal vermeyen babaların olduğu, kaçakcılığın yıllardır hüküm sürdüğü. berdel, beşik kertiği, kan davası, namus davası gibi adına töre denilen saçmalıklara devam edilen, pkk denen terör örgütüne sempati besleyen bir kısım insanların olduğu bir yerden bahsediyoruz daha fazla yazıp konuyu dallayıp budaklandırmayayım.

her bölgenin kendine has saçmalıkları, artısı/eksisi vardır ama dünyayı dolaşmış biri olarak hem bizim ülkemizin doğusu hem de bizim doğumuzda kalan (ortadoğu-hindistan-afganistan-pakistan-çin vs) toplumlarda öyle cahillikler var ki artık bu son nokta dediğiniz anda daha saçmasını görmeniz an meselesi oluyor o yüzden cehallette kendilerine göre kaliteli işler çıkarıyorlar tabi buradaki zıtlık/ironi durumu sizin anlayışınız kadar.

ha merdine denk gelirseniz o sizin gönlünüzü ihya eder ama çoğunluk öyle değil la fontaineden masallar dinlemek hoşunuza gidiyor biliyorum, o yüzden iyi dinlemeler.
  • (bkz: batı)
hesabın var mı? giriş yap