• not: başlıktaki ifade benim değil kendi yazısının son cümlesinde geçen ifadedir.

necmettin batırel'in bugünkü yazısında geçen uyarı. evet bu önemli yazı, döviz sahibi olanlara zarar yapmalarını önlemek için çok önemli bir uyarıdır bence.

--- spoiler ---

... devletin döviz gideri ile döviz geliri arasındaki fark yarı yarıya kapanacak. aynı tablo devam ederse 2022 sonunda cari açık diye bir problem kalmayacak. ekim ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 93,4'e ulaştı. yani yurt dışına sattığımız ürünlerden elde ettiğimiz dövizle, yurt dışından satın aldığımız malların %93’ünü öder hâle geldik. %100’e ulaştığımız anda olay bitecek. kur riski ortadan kalkacak...
    bugüne kadar dövize yatırım yaparak bankada 143 milyar dolar biriktiren tasarruf sahiplerinin önünde 13 ay süre var. ya bu süre zarfında türk lirasına geçip altın, hisse senedi, eurobond, tahvil, otomobil veya gayrimenkul gibi alanlara yönelecekler, ya da yıllarca biriktirdikleri servetlerinin mum gibi eridiğini görecekler. acele eden kazançlı çıkacak. zira "panik satışlar" başladığı anda dolar paraşütsüz düşecek!..
    --- spoiler ---

kendisiyle o kadar dalga geçtiniz ama o sizin zarar yapmanızı istemiyor. önünüzdeki tehlikeden haberdar olmanızı sağlamaya çalışıyor.

tabi ben hem onun adına hem kendi adıma ekleyeyim kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir swh.

kaynak

edit: morali bozuk olanlar için bir tebessüm köşesi bırakalım şuraya #121036456
  • dolarin dusmesine gerek yok. tl nin deger kazanmasi lazim. hala dolarda dolar dolarda dolar diyorsunuz. dolar dusse ne olacak sterlin euro frank dusmedikten sonra.
  • grip olanlar hemen başlasın dolarla sümüklerini silmeye
  • ben bu yazıdan mutlaka dolar alın yakında şakkadanak 12 olacak anlamı çıkardım.

biliyorsunuz 3 lirayken verdiği dolar düşürme taktikleri neticesinde şakkadanak 9,80'e geldik.
  • 2121 yılı için mümkün tabi.
    paraşütsüz düşüş!
    güzel de, ya altta trambolin varsa?
  • havaalanindan kalkisa gecmedigini de soyleseymis keşke
    (bkz: piyasalardan gelen bir emir vardır)
  • bir bakmışsın şaakk diye yedek paraşütü açmış!
  • sen önce bir g.tün donmadan kışı geçir,
    sonra bir daha konuşuruz,
    dediğimdir.
  • (bkz: #129537066)

sürekli saçmalıyor efendim durduramıyoruz*..

asıl merak ettiğim, mental bir problemi mi var yoksa parayı bavulla mı veriyorlar buna?

ne uğruna girilir ki bu boyalara?
hesabın var mı? giriş yap