• okurken bile kulağa saçma gelen olay. yahu kim niye dünya güneş etrafında bir kere tur attı diye kutlama yapar? o zaman kendi etrafında tur atınca da kutla?

ama yok asıl amaç o değildir zaten.

asıl sebep; noel kutlamaktan utanıp yılbaşı kutluyorum demektir.

asıl amaç; noel kutlamasını yılbaşı diye yutturmaya çalışmaktır.

neden? çünkü hristiyan adetlerini doğrudan doğruya bu topluma yediremeyeceklerini biliyorlar.

"gel bir çam ağacı dikelim çünkü isa çam ağacına inecek" dese bu ülkenin insanına o çam ağacını diktiremeyecek.

ama "aaa ne güzel yılbaşı ağacı, hadi ağaç dikelim yılbaşı kutlayalım" diyerek bu hristiyan adetini çok güzel yutturuyor.

"gel bir pagan figürü ile birleştirilmiş eski bir papaz gibi giyinip çocuklara şeker dağıtalım" dese aklı başında olan herkes "ya yürü git işine manyak mısın nesin" diyecek.

ama "aaa bak ne şirin noel baba, hadi çocuğunu gönder de kucağına oturup dilek dilesin" deyince bu hristiyan adetini çok güzel yutturuyor.

amaç yılbaşı kutlamak değil, amaç hristiyan adeti olan noel'i müslümanlara yutturmak ve alıştırmaktır. bunu doğrudan yapamadıkları için dolaylı yoldan kandırarak yapmaya çalışıyorlar.

dünya güneş etrafında tur attı diye kutlama mı olur allah aşkına?
  • başlığı görünce olm manyadık ha iyce diye gülüp girdim, ilk entry kusmama sebep oluyodu az kalsın. iyi ki tamamını okumadım.
  • cem yılmaz’ın millenium gösterisindeki espriyi birebir alıp kendi tespitiymiş gibi önümüze sunan yazar zırvası.
  • di mi ya, bi de atamadığını düşün
  • savunduğu din olan islamiyet'in hiç pagan, şaman kültüründen bir şeyler almadığını düşünen yazar sıçmığı.
  • son din islam olduğuna göre; islam adetlerini diğer dinlerden almış olması kadar normal bir şey yok.
    kaldı ki benim inancıma göre; hz. isa da benim peygamberim,
    hz. musa da. ve hz. muhammed de...
    hz. isa'nın doğumunu kutlamak niye suç olsun?
    kaldı ki insanların eğlenmeyi istemesi niye suç olsun?
    yani velev ki kutlama yapıyoruz... ne olacak?

gayet olağan davranıştır.
  • 1500 yıl önce doğmuş bir arapın doğumgününü 1 hafta boyunca kutlamak kadar saçma değildir.
  • güneş doğdu güneş tepeye geldi vs. diye minarelerden bağırıyoruz zaten.

güneşin bir yıllık hareketini kutlamak onu önemsiz mi kılıyor? yani biz islamda güneşe daha çok değer veriyoruz da bu yılbaşı muhabbeti daha mı az değer veriyor bunu mu kıyaslıyoruz?
  • insanların nedense kutlamayı anneleriyle yapıyormuşuz gibi karşı çıktığı eylem. valla biz kendi aramızda yapıyoruz, sana giren çıkan bişey yok.
  • babanın prezarvatif takmayı unuttuğu günü kutlamaktan veya ibrahimin kendi oğlunu kesmeye çalıştığı günü kutlamaktan daha anlamlı bir hadise
hesabın var mı? giriş yap