• azeri mantısı,
    tek farkı hamurun şekli.
  • mantıdan farklı olarak sulu olur bu yemek.

http://bp1.blogger.com/…o3hdec/s1600-h/dushbere.jpg

ben de yapmak istiyorum acaba nasıl bir şey diyorsanız tarifini de yazayım.

öncelikle

hamuru için:

2 su bardağı un
    ½ tatlı kaşığı tuz
    1 yumurta
    2/3 su bardağı ılık su

içini hazırlamak için:

250 gr dana kıyma
    1 adet ufak soğan
    ½ tatlı kaşığı tuz
    ¼ tatlı kaşığı karabiber

suyu için:

3 yemek kaşığı sıvı yağ
    1 adet küçük soğan
    1 yemek kaşığı salça
    tuz
    8 bardak su

hamuru hazırladıktan sonra ince yufkalar halında açıyoruz, sonra 2,5 cm ufak kareler şeklinde kestikten sonra önceden hazılamış oluğumuz kıymadan ufak parçaları içine koyaran muska şeklinde kapatıyoruz. sonra iki ucunu birleştirip unlu bir kaba bir birine yapışmayacak şekilde diziyoruz.

http://bp1.blogger.com/…1600-h/wrapping corners.jpg

bir kaşığa 7-10 tane düşbere sığacak şekilde ufak düşbereler yapmaya çalışıyoruz.

düşbereleri bitirdikten sonra, ufak doğradığımız soğanları yağda kavurup üzerine salçayı ve tuzu da ilave ediyoruz ve su ile karıştırıyoruz. su kaynadıktan sonra düşbereleri ilave ediyoruz. pişdiği zaman derin tabaklara koyup, üzerine kuru nane ekliyoruz. yanında üzüm sirke karışımıyle servis ediliyor. bunun için üzüm sirkesine bir kaç tane sarımsak ezip karıştırıyoruz.

afiyet olsun.
  • bakü'ye yolu düşenlerin fontan meydanındaki behbeh restorantta bayağı güzel bir versiyonunu yiyebilecekleri azeri mantısı..
  • azerbaycan'a özgü güzel bir mantıdır.

bir kayserili olarak bizim mantımızdan oldukça farklı olduğunu söyleyebilirim.suyu genellikle salçasız olur,içindeki kıyma koyun-inek karışımıdır,üzerine nane ve sarımsaklı sirke dökülerek servis edilir.güzel ve besleyici bir yemektir,özellikle kışları tercih edilesidir.*
  • almanca, sen anlamına gelen kelime. hem eril hem de dişil için geçerlidir.

wo bist du? / neredesin?
  • lezzetli azeri mantısı, bana dumplingi hatırlattı. yanında da dovga için. sonrasında da şekerbura ya da pahlava yiyin. skuşenniy malako da olur.
  • mantılı bir çorba suyu yoğun değil, sirke ile tatlandırılıyor, ince kıyılmış coriander de vazgeçilmezi…

bakü'de yedim ve çok sevdim.
  • kızarmış olanı bira için en mükemmel mezedir.
  • mantılı çorba..
hesabın var mı? giriş yap